Ocenění za inovaci Bosch – „Žlutý anděl“ za nový motocyklový ABS

5. března 2010, 0:00

ADAC, přední německá automobilová asociace udělila společnosti Bosch cenu „Gelber Engel“ (Žlutý anděl) za její nový motocyklový ABS (protiblokovací brzdový systém).

Při udělování první ceny v kategorii „Inovace a životní prostředí“ vzdala porota hold skvělému potenciálu bezpečnosti v silničním provozu, který tato novinka firmy Bosch nabízí. Cena obdržel 14. ledna 2010 na slavnostním shromáždění v Mnichově Dr. Werner Struth, předseda představenstva divize Bosch Chassis Systems Control. „Konstrukce systému byla z pohledu nákladů optimalizována a poprvé umožňuje využití u motocyklů všech tříd,“ řekl Struth. „Tímto způsobem napomáháme co nejrychlejšímu rozšíření této technologie zachraňující životy.“ Letos je to již potřetí, kdy byl Bosch vybrán pro tuto vysoce prestižní cenu za inovaci, která se uděluje každoročně od roku 2005.

Bosch vyrábí systémy pro řízení brzd motocyklů od roku 1994. Zatímco všechny ABS systémy na trhu dosud vycházely z technologií osobních automobilů, vyvinuli nyní technici v odborném centru Bosch v Japonsku novou generaci ABS speciálně pro motocykly. S výrazně sníženým objemem a s hmotností pouhých 0,7 kg je nový „ABS 9 base“ o polovinu menší a lehčí, než jeho předchůdci. Je tak úplně nejkompaktnějším systémem na trhu. Jeho konstrukce je i nákladově efektivní, což je důležité proto, aby mohl být systém použit pro všechny motocykly s hydraulickými brzdami. Motocyklový ABS je součástí nové modulární generace Bosch, jejíž první varianta šla do sériové výroby v listopadu 2009.

Zatímco počet smrtelných nehod v automobilech poklesl v Německu od roku 1970 o více než 80 %, počet úmrtí motocyklistů zůstává řadu let v podstatě beze změny. V roce 2008 bylo 822 mrtvých. Při stejné cestovní vzdálenosti je riziko smrtelné nehody na motocyklu 20 krát vyšší, než při jízdě autem.

Studie poukazují na potenciál záchrany životů
Odborníci považují protiblokovací brzdový systém za obrovský příspěvek k bezpečnosti. Studie publikovaná v roce 2008 německým Spolkovým ústavem pro výzkum dopravy (BASt) uzavírá, že budou-li všechny motocykly vybaveny systémem ABS, bude o 12 % méně smrtelných úrazů. Studie publikovaná švédským dopravním orgánem Vägverket v říjnu 2009 dokonce předpokládá ještě vyšší účinnost tohoto systému: podle ní by se s pomocí ABS mohlo předejít 38 procentům nehod se zraněním a 48 procentům nehod končícím vážným zraněním nebo úmrtím.

Tento aktivní bezpečnostní systém umožňuje motocyklistům bezpečně zabrzdit bez zablokování kol a bez obavy z nevyhnutelného pádu. Podstatně se zkrátí i brzdná dráha. V současné době je tímto systémem v Evropě vybaven pouze každý stý motocykl. Pro srovnání, u osobních automobilů již tento počet dosáhl 80 %.

Více na bosch.cz.

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!