Zkušenosti Valeo s dvouhmotovými setrvačníky

9. září 2018, 11:55

Technologie dvouhmotových setrvačníků se vyvíjí již více než 30 let. Tento složitý mechanismus kombinuje funkci setrvačníku a tlumiče torzních kmitů. Společnost Valeo nabízí široký sortiment různých typů dvouhmotových setrvačníků, který v nedávné době doplnil setrvačník využívající technologii Valeo “Blade”.

Takzvaný “downsizing”, který je trendem po zavedení nových emisních norem CO2 nutil výrobce automobilů vyrábět nové modely s menším zdvihovým objemem motorů a s nižším počtem válců. Nové motory generují vyšší torzní kmity na klikové hřídeli a mívají také vyšší točivý moment. V důsledku toho vyžaduje hnací ústrojí více sofistikovaných komponentů, které dokáží potlačit torzní kmity motoru a zajistit ochranu převodovky. Společnost Valeo je významným dodavatelem nových řešení v oblasti hnacího ústrojí – mezi ně patří také široký sortiment různých typů dvouhmotových setrvačníků. V nedávné době byla zavedena nejmodernější technologie založená na inovační myšlence náhrady staré konstrukce využívající obloukové spirálové pružiny za technologii Valeo “Blade”.

Klasická konstrukce dvouhmotových setrvačníků je založena na dvou nezávislých setrvačných hmotách. Konstrukce tedy rozděluje setrvačnou hmotu mezi motor a převodovku tak, aby se rezonanční otáčky motoru udržovaly pod volnoběžnými otáčkami motoru. Rozdíl je tedy v tom, že v systémech s pevnými setrvačníky se rezonance objeví v oblasti jízdních otáček. Proto tato konstrukce nabízí nejvyšší možnou úroveň komfortu. Primární setrvačník je upevněn přímo ke klikové hřídeli a obsahuje sadu obloukových pružiny uložených ve speciálním mazivu. Sekundární setrvačník je vybaven klasickým krytem spojky s nízkou setrvačnou hmotou, což zlepšuje řazení převodových stupňů. Hlavní výhodou použití obloukových pružin je větší úhlové tlumení, které umožňuje maximální potlačení torzních vibrací.

Dvouhmotový setrvačník s vnitřním tlumičem
Foto 1 – Dvouhmotový setrvačník s vnitřním tlumičem

Při vysokých otáčkách motoru přitlačuje odstředivá síla pružiny proti vedení pružin, a tím vzniká tření. Tímto třením mezi pružinami a jejich vedením se snižuje aktivní počet závitů spirálových pružin. To je důvodem pro zvýšení účinné tuhosti pružin a snížení schopnosti tlumení vibrací. Vzniklý problém je řešen modifikacemi klasické konstrukce dvouhmotového setrvačníku přidáním dalších vnitřních spirálových pružin (foto 1). Díky tomu je dvouhmotový setrvačník méně citlivý na odstředivé zatížení, což pomáhá udržovat schopnosti tlumení. Pro některé extrémně náročné aplikace (zejména u vozidel s pohonem zadních kol) je nutné dosáhnout extrémně nízké úrovně torzních kmitů na vstupu převodovky. Společnost Valeo pro tyto potřeby zavedla speciální technologii s názvem Long Travel Damper (LTD) (tlumič s dlouhou dráhou).

Setrvačník Long Travel Damper (tlumič s dlouhou dráhou)
Foto 2 – Long Travel Damper (tlumič s dlouhou dráhou)
Dvouhmotový setrvačník VBlade
Foto 3 – Dvouhmotový setrvačník VBlade

Technologie LTD byla vyvinuta tak, aby vyhovovala požadavkům vysoce sofistikovaných motorů s extrémně vysokým točivým momentem (např. v Mercedesu BlueTec) a pro nejnáročnější motory si společnost Valeo v oblasti aftermarketu patentovala zcela novou technologii s názvem VBlade. Díly sice nevykazují téměř žádné vizuální rozdíly, ale co dělá tento dvouhmotový setrvačník unikátním, je jeho tlumicí mechanismus a vnitřní konstrukce. Pro vyřešení jednoho z hlavních problémů dvouhmotového setrvačníku, kterým je přehřívání, nejsou u něj dvě pružiny srpkovitého tvaru uloženy v mazivu, jak je tomu u pružin standardního typu dvouhmotového setrvačníku. V této konstrukci mazivo není potřeba, protože termické chování je optimalizováno tím, že se srpkovitě tvarované pružiny nedotýkají svého vedení (jako v klasickém provedení), ale pohybují se proti kladce. Srpkovitě tvarované pružiny se hladce pohybují pouze na kladkách a nevzniká zde destruktivní tření.

Kompletní nabídka dvouhmotových setrvačníků společnosti Valeo je koncipována tak, aby uspokojila potřeby všech zákazníků. Je tedy dokonalým řešení nejen pro sofistikované konstrukce v prvovýbavě, ale i pro zákazníky v oblasti aftermarketu. Spojkové komponenty Valeo zajišťují hladký přenos točivého momentu z hnacího ústrojí do převodovky ve stále více vozidlech vybavených dvouhmotovými setrvačníky.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!