Vteřinová lepidla Loctite® = vysoké teploty, velké spáry

9. března 2015, 17:12

Vteřinová lepidla neboli kyanoakryláty jsou dnes v rámci velké rodiny lepidel asi právě tou nejoblíbenější skupinou. Je to hlavně proto, že poskytují svým uživatelům mnoho výhod, zejména téměř okamžitou fixaci dílů a velmi vysokou adhezi na většině materiálů. V případě obtížně lepitelných materiálů, jako jsou polyolefíny (PP, PE), fluoroplasty (PTFE), případně silikonová pryž, jsou kyanoakryláty jednou z mála možností, jak tyto hmoty slepit, samozřejmě v kombinaci se speciálním primerem Loctite® 770 nebo Loctite® 7239.

Vteřinová lepidla mají také své nevýhody, zejména typickou teplotní odolnost do 80°C, a také nevhodnost pro lepení spojů s větší spárou mezi lepenými povrchy. V takovém případě kyanoakryláty totiž vytvrzují velice pomalu. Nedostatečná teplotní odolnost kyanoakrylátů je stále patrnější v souvislosti s neustálým zvyšováním teplotních parametrů technických plastů a jejich používáním v náročných aplikacích, např. v silových obvodech v elektrotechnice a elektronice.

Jak vyplývá z dalšího textu, díky inovativním chemickým technologiím je možné překonat i ty nevýhody vteřinových lepidel, které byly doposud považovány za jejich základní vlastnost.

Kyanoakryláty s odolností 120°C
Společnost Henkel jako vedoucí výrobce v oblasti průmyslových vteřinových lepidel přichází na trh s inovovanou řadou kyanoakrylátů. Jedná se o nejznámější produkty Loctite ® 401, Loctite® 406 a Loctite® 454, u kterých bylo díky použití nejnovějších unikátních technologií dosaženo teplotní odolnosti 120 °C, aniž by se zhoršila jakákoli jiná vlastnost, jako například rychlost fixace dílů, která je u všech tří lepidel na většině lepených materiálů pod 5 sekund. Současně je dosahována i stejná nebo ještě vyšší pevnost slepeného spoje jako u původní varianty produktů. Inovovaná lepidla dokonce navíc vykazují mírné zlepšení chemické odolnosti proti běžným technickým kapalinám.

Loctite® 401 představuje nyní skutečně univerzální lepidlo, u kterého k optimální viskozitě a schopnosti rychle lepit i materiály na bázi celulózy, fenolové plasty a pokovené povrchy přibylo ještě zvýšení použitelné teploty o 50%. Tento produkt tvoří páteř sortimentu kyanoakrylátů Loctite® a většinou nechybí v žádné dobře vybavené dílně. Používá se samozřejmě i ve velkém množství průmyslových aplikací.

Loctite® 406, lepidlo na plasty a pryže, vyniká nadprůměrnou adhezí a velice rychlou fixací lepených dílů. Díky inovaci – odolnosti do 120 °C – je s ním nyní možné lepit i elastomerové těsnění pro vysoké teploty. Toto lepidlo je současně nejvhodnější pro použití v kombinaci s primerem Loctite ® 770 nebo Loctite® 7239.

Gelový Loctite® 454 je užitečný všude tam, kde lepidlo nesmí stékat. Lepidlo se snadno vytlačuje z tuby a přitom je ho možné bez nebezpečí nanášet na svislý povrch nebo i v poloze nad hlavou. Gelová konzistence také brání vsakování lepidla při lepení savých materiálů jako např. plst. Zvýšená teplotní odolnost nyní otvírá řadu možností použití tohoto lepidla například právě pro lepení tepelně namáhaných plstěných těsnění pro vedení horkého vzduchu.

Lepidlo pro velké spáry
Rychlé lepení spojů se spárou až 5 mm řeší unikátní produkt Loctite® 3090. Jedná se o dvousložkové vteřinové lepidlo, které vytvrzuje v celém objemu během 2-3 minut. Je nestékavé, má vysokou pevnost a výbornou adhezi k plastům, kovům a dalším materiálům. Produkt je dodáván ve dvojkartuši a je vytlačován dvojitým pístkem přes směšovací špičku, aplikace je tudíž čistá, přesná a velice jednoduchá.

Zpracovatelnost produktu je minimálně 30 sekund, což je doba postačující pro přesné nanesení dostatečného množství lepidla. Úplného vytvrzení celého objemu je dosaženo po necelých třech minutách, potom je povrch vytvrzeného lepidla nelepkavý a brousitelný, lze jej i přelakovat. Vzhled spoje je velice dobrý, lepidlo je průhledné a nemá tendenci k tvorbě bílých map v okolí spoje – k tzv. výkvětu. Produkt je gelovitý, proto setrvává na svém místě a vytvořená housenka drží tvar, lze jím vyplnit spáry nebo otvory, aniž by z nich vytekl. Dává tím možnost vytvoření dodatečného vnějšího zesílení spoje v případě nepříznivého tvaru opravované součásti – například při malé ploše slepu.

Loctite® 3090 je ideální pro rychlé opravy zejména plastových dílů v průmyslové výrobě a údržbě, v autoopravárenství, při opravách mobilních strojů, pro fixaci vodičů v elektrotechnice a nalezne své místo jistě i v domácnosti.

Dávkovací pistole na kyanoakryláty
V návaznosti na inovaci produktů byla firmou Henkel vyvinuta unikátní ruční aplikační pistole pro kyanoakryláty. Tento dávkovač umožňuje manuální nanášení kapek kyanoakrylátu o nastavitelné velikosti 2-9 mg přímo z 20 gramové lahvičky. Nanášení je čisté a úsporné s výbornou opakovatelností dávky. Pistole je velmi vhodná všude tam, kde lepení a montáž provádí velký počet pracovníků a je požadována vysoká přesnost nanášení.

www.loctite.cz

Související články

Nové hybridní lepidlo Loctite® 4090 přináší rychlost vteřinového lepidla a pevnost konstrukčního lepidla
Nové hybridní lepidlo Loctite® 4090 přináší rychlost vteřinového lepidla a pevnost konstrukčního lepidla

Společnost Henkel představila produkt Loctite® 4090, inovativní hybridní lepidlo, které kombinuje nejdůležitější vlastnosti konstrukčních a vteřinových lepidel – vysokou pevnost, houževnatost a odolnost spoje spolu s výhodou rychlého lepení. Produkt vykazuje výbornou odolnost vůči rázům, vysokou pevnost lepených spojů na různých materiálech, vynikající teplotní odolnost a též spolehlivou odolnost proti vlhkosti. Díky těmto vlastnostem je […]

Nová těsnicí hmota LOCTITE 5189 používaná u „Motorů roku“ 1,0 l EcoBoost
Nová těsnicí hmota LOCTITE 5189 používaná u „Motorů roku“ 1,0 l EcoBoost

Ve spolupráci s firmou Ford Motor Company vyvinula společnost Henkel anaerobní těsnicí hmotu pro silně namáhaná těsnění motoru. Díky výjimečné pružnosti splňuje LOCTITE 5189 nároky testů odolnosti vůči tlaku, odstraňuje náklady na dodatečné manuální opravy a poskytuje robustní těsnicí charakteristiky ve velkoobjemové výrobě motorů. Vývoj nových motorů je zaměřen nejen na získání co nejvyšších výkonů […]

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!