Firma Liqui Moly se probojovala k úspěchu

17. srpna 2021, 13:10

Liqui Moly se ohlíží za prvním pololetím: Německý specialista na oleje a aditiva zvýšil svůj obrat na 355 milionů eur, což je o 23 procent více než v loňském roce.

Generální ředitel Liqui Moly Ernst Prost

Zatím nejvyšší měsíční obrat v historii společnosti byl zaznamenán již v březnu, ale v červnu byl tento výsledek s téměř 66 miliony eur dokonce překonán. Ve druhém pololetí se přidává červenec s obratem 70 milionů eur. Nárůst o 23 % po šesti měsících není způsoben slabým pololetím 2020 v souvislosti s pandemií. Naopak: ve srovnání s první polovinou roku 2019 je nárůst dokonce 38 procent. Vzrostly nejen příjmy: v období od leden do července nastoupilo 53 nových zaměstnanců.

Liqui Moly přitom profituje i z toho, že motorové oleje se stále více stávají high-tech mazivy, která se vyrábějí stále náročnějším způsobem. Někteří výrobci olejů tuto technologickou změnu nedokážou zvládnout. Liqui Moly naopak neustále investuje do výzkumu, výroby a logistiky – právě a také v těžkých časech.

„Kdybychom omezili investice kvůli pandemii, byli bychom jako farmář, který prodává osivo, místo aby ho zasel na pole,“ říká Ernst Prost. „Kvůli krátkodobým ziskům si podřezáváte větev, na které sedíte.“

Přestože společnost prošla pandemií tak dobře, stojí každý den před velkými výzvami, které se projevují i na zisku. Zisk za první pololetí v hodnotě 8,2 mil. eur je sice výrazně vyšší než za srovnatelné období roku 2020 (3,6 mil. eur), ale výrazně nižší než předchozí roky.

Z důvodu pandemie byla přerušena letecká doprava. To znamená nižší poptávku po kerosinu. Protože ale rafinerie ze surové ropy namísto kerosinů prostě nedokážou jen tak udělat topný olej nebo něco jiného, produkce se celkově snižuje. Vnímají to i výrobci motorových olejů, jako je LIQUI MOLY, protože přísady do jejích olejů jsou nedostatkovým zbožím. A když se pak motorové oleje vyrobí, může nějakou dobu trvat, než zboží dorazí k zákazníkovi. Protože nejsou ani místa pro kontejnery na nákladních lodích.

„Pandemie narušila jemně vyvážený systém zásobování, který se vyvíjel po mnoho let,“ říká Ernst Prost.

Červenec však s 2,2 milionu eur výrazně překonal předchozí měsíce a připouští optimistický výhled do druhého pololetí. „Přesto se budeme muset s následky určitě vypořádávat i po celý zbytek roku,“ říká jednatel. „Tady počítáme s celkovým zvýšením nákladů o 27 milionů eur. Nechceme si ale stěžovat na to, jaké kameny nám osud položil do cesty, ale vyhrneme si rukávy a odklidíme je.“

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!