Ultrazvukové senzory Bosch pro automobily – na cestě k plně automatickému parkování

17. září 2009, 0:00

Ultrazvukové senzory v automobilech usnadňují řidičům život. Avšak s technicky vyzrálými senzory překážek a parkovacími asistenty pro podélné parkování není inovační potenciál ultrazvukové techniky ještě zdaleka vyčerpán.

„V následujících letech očekáváme v této oblasti celou řadu směrodatných inovací,“ říká Dr. Rainer Kallenbach, člen představenstva společnosti Bosch zodpovědný za oblast prodeje automobilové elektroniky. „Jsou to například rozšířené komfortní funkce, mezi něž patří parkovací asistent pro příčné parkování, varování před poškozením boků vozidla, asistenční systémy pro vyjíždění z parkovacího místa a plně automatické parkování zcela bez přičinění řidiče.“

Význam „hmatových smyslů“ pro „vnímání“ okolí vozidla tímto vývojem dále vzroste. „Parkování a manévrování bude díky této technice ještě pohodlnější, a výrazně tím klesne zatížení řidiče stresem. Přínosem bude rovněž ještě lepší využití ve městech většinou nedostatkových parkovacích míst a plynulejší provoz, neboť zaparkování a vyjíždění z parkovacího místa proběhne mnohem rychleji. Také četnost škod následkem kolizí při parkování výrazně poklesne,“ shrnuje Kallenbach.

Současný stav techniky symbolizuje poloautomatický parkovací asistent, který prostřednictvím elektrického posilovače řízení přebírá veškeré řízení, takže řidič při manévrování musí už jen přidávat plyn a brzdit. Elektrický posilovač řízení je nezbytným předpokladem pro veškeré systémy samočinného parkování (Park Steering Control). Pro vozidla s hydraulickým posilovačem řízení je k dispozici alternativa v podobě nápovědy „Park Steering Information“ s poukazy na optimální natočení volantu při manévrování.

Nový asistent pro vyjíždění z parkovacího místa
V dalším kroku bude Bosch dodávat automobilovým výrobcům parkovací asistenty s přídavnou funkcí pro vyjíždění z parkovacího místa. Tato funkce pomůže řidiči uvést své vozidlo do správné výchozí pozice a následně převezme řízení, aby vůz bezpečně vyjel z parkovacího místa. Řidič přitom sleduje okolní provoz, ovlivňuje rychlost vyjíždění z parkovacího místa přidáváním plynu a brzděním a kdykoli může funkci vypnout uchopením volantu nebo zabrzděním vozidla.

Předpokladem pro zavedení nových asistenčních funkcí pro parkování byl vývoj ultrazvukových senzorů s větším dosahem. Tyto senzory se používají již dnes pro podélné parkování a v budoucnosti budou podporovat také příčné parkování. Větší dosah senzorů je nezbytný pro měření hloubky parkovacího místa.

Kromě toho probíhá vývoj další nové funkce pro sériovou výrobu. Bosch ji nazývá „Side Distance Warning“ a v praxi to znamená, že ultrazvukové senzory sledují při parkovacím manévru nejen prostor před a za vozidlem, ale také po jeho stranách. Tato ochranná funkce pro boky vozidla varuje před srážkou s překážkami, které jsou pro řidiče jen obtížně viditelné a mohou snadno způsobit drahé poškození karoserie.

Vývojáři společnosti Bosch chtějí v budoucnosti svěřit celý proces parkování elektronice. Výsledkem je plně automatický parkovací asistent, který vůz rychle a bezpečně zaparkuje zcela samočinně bez jakéhokoli přičinění řidiče. Řidič bude na celý proces už jen dohlížet a v případě pochybností může parkování kdykoli přerušit zásahem do řízení nebo sešlápnutím brzdového pedálu.

20 let zkušeností s konstrukcí parkovacích funkcí
Bosch začal již v roce 1989 s vývojem ultrazvukových senzorů pro sledování prostoru před a za vozidlem během parkování. Německá pobočka Fordu byla v roce 1993 první automobilkou na světě, která zařadila první systém Bosch do své nabídky jako výbavu na přání pro model Scorpio. Hned v roce 1994 následovala druhá generace, kterou montoval Mercedes-Benz do svých luxusních sedanů Třídy S. O tři roky později si objednal ultrazvukové senzory Bosch koncern General Motors jako první americký výrobce automobilů.

Z původně jednoduchého systému Parkpilot pro sledování vzdálenosti od překážky a zabránění drobným kolizím při parkování vyvinul Bosch v roce 2006 prvního parkovacího asistenta na světě, který ve vozech Citroën C4 Picasso přeměřoval délku parkovacího místa. První poloautomatický parkovací asistent Bosch pro vozidla s elektrickým posilovačem (Park Steering Control) přišel na trh v roce 2008 ve vozech Mercedes-Benz třídy A a B. Letos následovala varianta „Park Steering Information“ s nápovědou pro správné natočení volantu ve vozech Opel Insignia. Tento systém byl vyvinutý pro automobily s hydraulickým posilovačem řízení.

Od zahájení výroby v roce 1993 vyrobil Bosch více než 100 milionů ultrazvukových senzorů: „To z nás dělá vedoucího dodavatele na světovém trhu,“ oznamuje Kallenbach. Inteligentní parkovací techniku Bosch nabízí v současnosti na celém světě 14 výrobců automobilů v přibližně 200 svých modelech od malých vozů až po luxusní třídu.

Více na www.bosch.cz

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!