„Stavíme z Merkuru“, tak se jmenoval první ročník soutěže žáků šestých až devátých tříd základních škol z Kraje Vysočina, která se uskutečnila 7. května 2014 za podpory firmy Bosch Diesel s.r.o. a Krajského úřadu Kraje Vysočina v Jihlavě. Soutěže s technickou stavebnicí Merkur se zúčastnilo 14 smíšených týmů s celkem 70 účastníky.
„Cílem soutěže a práce s technickou stavebnicí Merkur byla podpora technického vyučování na základních školách a rozvoj zručnosti žáků. Firma Bosch chce pro techniku nadchnout nejen chlapce, ale samozřejmě i děvčata, aby se v budoucnosti nebála věnovat technickým oborům. Proto byl pro účast na soutěži stanoven požadavek, aby v každém soutěžním týmu byla alespoň jedna dívka,“ vysvětlil za spolupořadatele Oldřich Židlík, vedoucí personálního oddělení firmy Bosch Diesel s.r.o.
Zadáním týmů bylo postavit z technické stavebnice Merkur jeřáb poháněný motorem, který převeze na vzdálenost dva metry břemeno o hmotnosti sto gramů zvednuté ve směru jízdy do výšky minimálně 20 centimetrů od plochy jízdní dráhy.
Jako nejlepší funkční model jeřábu byl hodnoticí komisí vybrán model žáků Základní školy v Dobroníně ve složení: Vojta Hrdlička, Magdalena Machová, Radek Kasal a Ondra Kotačka. Vojta Hrdlička si podle svých slov „dovede představit, že by se na základě soutěže „Stavíme z Merkuru“ mohl do budoucna rozhodnout pro studium techniky. Technika je přínosem pro život každého z nás a dokáže pomáhat.
A jaké byly dojmy zúčastněných dívek ze soutěže? Za všechny odpověděla Lucie Klementová, žákyně ZŠ Štáflova v Havlíčkově Brodě: „Soutěž „Stavíme z Merkuru“ byla velmi zajímavá. Technika není tak těžká věc, jak se nám dívkám někdy zdá. Nedávno jsme byli se školou na exkurzi ve firmě Bosch Diesel s.r.o. v Jihlavě. Ve firmě se mi velmi líbilo. Myslím, že bych si dovedla představit, někdy v budoucnu pracovat pro firmu Bosch.“
Technická stavebnice Merkur by měla být od dalšího školního roku zavedena do výuky u vybraných základních škol v Kraji Vysočina. Všechny zúčastněné týmy získaly hodnotné ceny jako například tablety a stavebnice Merkur. Ceny darovala firma Bosch Diesel s.r.o. a Krajský úřad Kraje Vysočina. V rámci podpory technického vzdělávání darovala firma Bosch Diesel s.r.o. základním školám v Kraji Vysočina již více než 130 technických stavebnic Merkur. Pořádáním tzv. „Girls’Day“ podporuje firma Bosch zájem o techniku u dívek. Stavebnice Merkur učiní zábavnou formou ze zvídavých dětí dneška mladé techniky a inženýry zítřka.
Vzdělávání a profesní vzdělávání jako součást společenské zodpovědnosti
Intenzivní zájem o techniku a vědět jak technika funguje, je stále na základních školách opomíjeno. Přitom děti samy mají od přírody zájem o techniku a chtějí se dozvědět, jak technika s jejich blízkým okolím souvisí. Skutečnost, že se téma techniky málo prosazuje v praktické výuce, vede později k tomu, že zájem o techniku u dětí postupně s věkem klesá.
Jako největší zaměstnavatel a investor v Kraji Vysočina zároveň vnímáme naši společenskou povinnost umožnit mladým lidem s dobrým vzděláním start do jejich profesního života. Jako závod podporujeme technické vzdělávání například i tím, že jsme již v roce 2002 vybudovali vlastní učňovské středisko. Podporou duálního vzdělávání a podporou technicky zaměřených vysokoškolských studentů tak rozhodným způsobem přispíváme k zajištění budoucnosti závodu v Jihlavě a českého průmyslu,“ zhodnotil přínos firmy Hermann Butz, obchodní ředitel firmy Bosch Diesel s.r.o.
Komentáře