Prašnost a nečistoty v kabině či na přípravném pracovišti je bohužel neustále aktuální téma. Jsou vytvářeny především nesprávně připraveným povrchem, nevhodným oblečením, zanesenými filtry či špatným seřízením odsáváním kabiny. Následné problémy ať už s nečistotami na nalakovaném povrchu nebo následné potíže s provozem technologií jsou jasným důsledkem.
Stále se ještě setkáváme s provozy, kde se pracuje při velkém přetlaku, nebo se filtry vyndají a všechny nečistoty jdou přímo na ventilátor nebo výstupní klapku. A to pouze proto, že nebyly včas připraveny filtry pro pravidelnou výměnu. Následné problémy s nefunkčností
celé technologie se řeší na poslední chvíli, kdy je požadována „okamžitá“ pomoc.
Přitom se všem takovým problémům dá snadno předejít pravidelnou údržbou. Základem jsou výměny filtrů ve správných intervalech. Jako příklad lze uvést, že „běžná“ lakovna najede za rok cca 1.000 provozních hodin (cca 250 pracovních dnů, tj. cca 4 hod. denně je
kabina v provozu).
Podlahový filtr se mění dle tlaku a je první volbou při dosažení přetlaku v kabině (KAB). U přípravného pracoviště (PP) závisí na vizuální kontrole, pravidelně však cca za 4-8 týdnů.
Používáním ucpaných podlahových filtrů se zvyšuje riziko špatného odsávání a tím cirkulace vzduchu uvnitř kabiny. To může způsobit zanesení prachu a drobných částic do právě nastříkané barvy a laku.
Vstupní filtry se mění většinou po dosažení cca 250 až 300 provozních hodin (tj. 3-4x do roka). Jejich výměnou se šetří stropní, které jsou nejcennější nejen z hlediska jejich ceny.
Výstupní filtry se opět mění dle tlaku (KAB) nebo na výstupní jednotce (PP), cca jednou za 1,5 měsíce. U novějších typů KAB nebo PP, zvláště v kombinaci s frekvenčními měniči si technologie o výměnu „umí říct sama“.
Stropní filtry jsou nejkvalitnější filtry v technologii, které se mění cca po 1.000 až 1.200 provozních hodinách, což je cca 1 x ročně. Ve stříkacích kabinách je to vcelku dodržováno, ale na PP tomu zdaleka tak není.
Při pravidelných výměnách filtrů je běžně prováděna i očista vnitřního prostoru KAB. Nástřik ochranným filmem „Booth Mask“ by se měl opakovat pravidelně a to nejdéle po 3 měsících, neboť po této době již ztrácí své lepivé vlastnosti a tím i schopnost pohlcovat prašnost v KAB.
Nebo lze využít praktických vícevrstvých ochranných fólií, které se nalepí na vnitřní stěny, dveře i světla. Při zašpinění vždy jen sundáte svrchní vrstvu, pod níž je připravena další.
Mezi filtry, které bychom měly také do údržby zahrnout, jsou filtry v úpravné jednotce vzduchu, které se také musí pravidelně měnit. Zpravidla to je, dle údajů výrobce, u prachového a olejového filtru po 6 měsících a u AU patrony po 3 měsících.
Prevence, údržba čistoty a pravidelné výměny filtrů – to vše je velmi důležité a vložené prostředky se Vám následně vrátí. Stříkací kabina i přípravné pracoviště si zaslouží Vaší pravidelnou pozornost.
Komentáře