Zpomal, budeš rychlejší, tvrdí Ministerstvo dopravy

14. července 2017, 11:55

Prázdninové měsíce jsou pro bezpečnost na silnicích nekritičtějším obdobím v roce. V dlouhodobém průměru zemře v červenci a srpnu při dopravních nehodách o třetinu více osob než v ostatních měsících roku. Nejčastější příčinou těchto nehod je nevěnování se řízení a nepřiměřená rychlost.

Prázdniny jsou také spojeny s odpočinkem, cestováním na dovolenou, ale také hustým provozem na dálniční a silniční síti, kde cestu řidičům budou komplikovat také četné dopravní uzavírky.  „Opravy silnic jsou nutné a jistým omezením pro řidiče bezesporu jsou. Co však provoz většinou úplně zastaví, to jsou nehody právě v těchto zúžených místech nebo před nimi,“ podotýká Martin Farář, vedoucí BESIP.

BESIP ve spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic proto k této problematice připravil sérii devíti krátkých animovaných klipů. Jejich název Zpomal, budeš rychlejší, velmi dobře vystihuje hlavní zásadu pro bezpečnější průjezd uzavírkami. Hlavní důraz je kladen na bezpečný a plynulý průjezd dopravním omezením.

Klipy se věnují situacím z různých pohledů a vybízí řidiče k rozmyšlení, zda je předjíždění nutné, a také seznamují řidiče s časovou ztrátou, způsobenou jízdou bez předjíždění. Respektováním rad můžeme výrazně zvýšit plynulost i bezpečnost jízdy a snížit stres řidičů.

Nejvíce o prázdninách umírají zranitelní účastníci provozu

Prázdninový provoz není pouze o jízdě po dálnicích, ale také o zvýšeném pohybu chodců, cyklistů a řidičů motorek. Smutným faktem je, že do školních lavic se v uplynulých pěti letech nevrátilo 21 dětí, které byly v důsledku dopravní nehody na pozemních komunikacích usmrceny, dalších 151 dětí bylo těžce zraněno. Více než čtvrtina (29 %) usmrcených dětí připadá právě na období prázdnin! Pro všechny účastníky silničního provozu bez výjimky začíná období zvýšeného provozu, spojeného zejména s cestováním na dovolenou, s vyšší četností dopravních nehod s těžkými nebo tragickými následky.

V průměru 1993 – 2016 za každý prázdninový den byly usmrceny téměř 2 osoby (přesně 1,9). V ostatních měsících roku byly v průměru usmrceny přibližně 1,4 osoby. Těžkým zraněním skončila vloni dopravní nehoda o prázdninách pro 568 osob, v průměru se tak těžce zranilo více než 9 osob každý prázdninový den.

Nejvíce usmrcených osob připadá na červenec, v pořadí druhým měsícem je srpen

Doporučení pro bezpečný pohyb o prázdninách

 • Cesta je cíl. Neměli bychom se snažit cestu zvládnout ujet v co nejkratším čase.
 • Dodržování pravidel silničního provozu má své opodstatnění.
 • Během prázdninového provozu jsou lidé méně obezřetní a užívají si volna, to s sebou nese rizikové situace v dopravě. Řidiči musí počítat se zvýšeným pohybem všech účastníků provozu, především pak chodců a cyklistů včetně dětí na silnicích, a to především mimo obec.
 • O prázdninách se provoz mimo obec zhušťuje. Lze očekávat plné silnice. Na cestu vyrážíme s časovou rezervou, abychom se vyhnuli stresovým situacím.
 • Před cestou doporučujeme sledovat dopravní zpravodajství na www.dopravniinfo.cz nebo lze využít Asistenční službu ŘSD – 800 280 281. Během jízdy je vhodné zapnout funkci TA/TP na autorádiu. Zajistí nám aktuální informace o dopravní situaci na cestách.
 • Na cestu vyrážíme odpočatí. Nikdy ihned po práci.
 • Pozornost řidiče ovlivňují vysoké teploty. Při teplotách nad 25°C uvnitř kabiny roste riziko usnutí – mikrospánku a obecně se snižuje pozornost řidiče. Doporučujeme dělat častěji přestávky v řízení (ideálně každé 2 hodiny) a odpočinout si. Pro řidiče je zásadní dodržet pitný režim, zvláště při vedrech. Při dehydrataci nejen vlivem horka se snižuje pozornost řidiče, zhoršují se jeho senzomotorické schopnosti, může dojít ke zkreslenému vnímání. Do auta si bereme dostatek tekutin, a to i s ohledem na možné dopravní komplikace při hustém prázdninovém provozu. Povzbuzující nápoje, káva nebo nápoje na bázi kofeinu působí ve výsledku tlumivě, pokud jich vypijeme mnoho. Nejlepší jsou iontové nápoje.
 • Před delší cestou je nevhodné se přejíst, tělo se soustředí na trávení a jsme unavení. Před jízdou nebo při přestávce v řízení je lepší využít různé energetické tyčinky nebo lehkou stravu, která organismus nezatíží.
 • Plynulost, dodržování bezpečné vzdálenosti a dovolené rychlosti je základem bezpečné jízdy.
 • Věnujme se řízení. Nejvíce tragických nehod v období prázdnin se stane kvůli nevěnování se řízení. Do toho spadá mikrospánek, telefonování při řízení, posílání SMS zpráv, komunikace na sociálních sítích, nastavování navigace, a podobně.
 • Nezapomínejme na bezpečnost během snížené viditelnosti. Důležitým doplňkem jsou reflexní předměty.

Související články

APPAA považuje Ťokův návrh za populistický a posílá mu otevřený dopis
APPAA považuje Ťokův návrh za populistický a posílá mu otevřený dopis

Asociace prodejců použitých automobilů – autobazarů reaguje na sdělení ministra dopravy Dana Ťoka, že přetáčení tachometrů nebude tolerovat. Návrh odebrat vozidlu technické oprávnění a v podstatě tak trestat nevinného zákazníka, považuje APPAA za nesmyslný. Samotné přetáčení by tak i nadále zůstalo v podstatě bez trestu.

ASEM jednal s ředitelem legislativního odboru Ministerstva dopravy
ASEM jednal s ředitelem legislativního odboru Ministerstva dopravy

Dne 27. 1. 2017 v 10:00 hod. dopoledne se uskutečnila v kanceláři ředitele legislativního odboru schůzka zástupce ASEM L.Fleischhanse s Mgr. Martinem Vavřinou za přítomnosti Jany Budíkové z legislativního odboru a zástupců odboru 150 pana Bc. Pavla Noska a posléze i Ing. Jiřího Počty. Na jednání se probíraly otázky k vypořádání připomínek asociace ASEM k novele zákona […]

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!