Kde číhá nebezpečí? Allianz přináší seznam nových kritických míst českých silnic

9. dubna 2016, 18:28

Dopravně-bezpečnostní projekt Allianz Automapa již šestým rokem hledá a opravuje nejrizikovější úseky na silnicích v Česku a nyní přináší žebříček nových nebezpečných lokalit, které se objevily během roku 2015. Seznam vychází z dat veřejně přístupné databáze s lokalizací všech dopravních nehod evidovaných Policií ČR, zpracovaných podle komplexní metodiky. Jde tedy o podrobnou celorepublikovou studii, nikoli analýzu nehodovosti klientů Allianz.

Podmínkou pro zařazení konkrétního místa do statistiky Allianz Automapy byly alespoň dvě na sobě navzájem zcela nezávislé dopravní nehody s těžkými zdravotními následky nebo smrtí v daném úseku během roku 2015, mezi nimiž nebyla vzdálenost větší než 100 metrů.

„Pro určení pořadí závažnosti kritických lokalit je klíčových několik kritérií: zaprvé počet nehod, při kterých ve vybraném úseku došlo ke smrtelnému nebo těžkému zranění, dále počet zraněných nebo usmrcených osob na místě, ale také závažnost jejich zranění a počet ostatních nehod v dané lokalitě,“ uvádí Roman Ventura z Allianz nadačního fondu. Jedním z důležitých kritérií aktuálního seznamu, který vznikl ve spolupráci s brněnskou projekční kanceláří HBH, je i to, že se vybrané rizikové úseky neumístily v předchozích žebříčcích.

Které úseky byly loni nejnebezpečnější?
Z top desítky nejhorších úseků se v roce 2015 objevily hned dvě nové lokality ve Středočeském a Ústeckém kraji, nejnebezpečnější místo v celé zemi se nacházelo na Liberecku. Aktuální statistika však nepotěší ani motoristy z Královéhradeckého, Moravskoslezského a Olomouckého kraje, zdejší rizikové úseky se vedle těch středočeských dostaly mezi první pětici nových nejnebezpečnějších. Naopak radovat se mohou obyvatelé Jihočeského, Jihomoravského, Karlovarského, Plzeňského a Zlínského kraje. Podle kritérií Allianz Automapy zde loni nebyla identifikována žádná nová nebezpečná lokalita.

Vůbec nejhorší nový úsek se loni objevil na silnici I/13 v katastru Bílého Kostela nad Nisou a obce Rynoltice v Libereckém kraji. V úseku před rynoltickou místní částí Jítrava došlo během šesti loňských nehod ke třem smrtelným a dvěma těžkým zraněním. Štěstí v neštěstí měli čtyři pasažéři, kteří odsud odešli s lehkými poraněními.

V pořadí druhý nejrizikovější úsek roku 2015 se pak nacházel na komunikaci I/35 v Královéhradeckém kraji – tam, kde tato silnice míjí Podhorní Újezd a Vojice. Jen za loňský rok se zde staly dvě vážné nehody, při nichž na místě zahynul jeden člověk, a šest lidí utrpělo těžká zranění. A trojici nejhorších lokalit doplňuje křižovatka ve Středočeském kraji na silnici I/7 v místech, kde se poblíž Slaného setkává s komunikací I/16. Šest zdejších nehod přineslo jednu oběť a další čtyři lidé tady utrpěli těžká zranění.

Žebříček nových kritických míst na základě analýzy Allianz pro rok 2015

Pořadí Silnice Kraj Katastr nehod Zraněné osoby
SZ TZ LZ
1. I/13 Liberecký Bílý Kostel nad Nisou, Rynoltice 6 3 2 4
2. I/35 Královéhradecký Podhorní Újezd a Vojice 2 1 6 1
3. I/7 Středočeský Slaný 6 1 4 3
4. I/11 Moravskoslezský Rýmařov 6 1 4 3
5. I/44 Olomoucký Mohelnice 8 2 1 8
6. I/34 Pardubický Vendolí 2 2 1 1
7. I/8 Ústecký Bořislav 5 2 1 0
8. I/13 Ústecký Ludvíkovice 3 1 2 1
9. I/16 Středočeský Židněves 3 0 3 2
10. I/38 Vysočina Jihlava 4 1 1 2

 
Zkratky: SZ = smrtelná zranění; TZ = těžká zranění; LZ = lehká zranění.

Mapy včetně GPS souřadnic deseti nových nejrizikovějších lokalit v zemi s odkazem na Google Street View najdete na www.allianzfoto.cz ve složce Allianz Automapa 2016. Pro celostátní online verzi Allianz Automapy přejděte na www.allianz.cz/automapa.

Související články

Allianz: Budoucnost motorismu, a tedy i pojišťovnictví, zcela změní chytré automobily
Allianz: Budoucnost motorismu, a tedy i pojišťovnictví, zcela změní chytré automobily

Auta bez řidičů, „hacknuté“ vozy i záchranka v každé domácnosti. I tak může vypadat budoucnost motorismu, pokud se naplní předpovědi.  „Všechny velké světové automobilky vyvíjejí auta s autopilotem. Pokud jednou budou vozidla řídit počítače, škody nemusejí klesat o jednotky či několik málo desítek procent, ale třeba o 90 procent,“ vysvětluje Jakub Strnad, předseda představenstva Allianz […]

Nejlepší pojištění vozového parku nabízí Allianz pojišťovna. Obdržela cenu Fleet Awards 2015
Nejlepší pojištění vozového parku nabízí Allianz pojišťovna. Obdržela cenu Fleet Awards 2015

Vítězem osmého ročníku ankety ALD Automotive Fleet Awards v kategorii Pojištění vozového parku se stala Allianz pojišťovna se svým Komplexním flotilovým autopojištěním. S roční prodlevou tak opět potvrdila svou silnou pozici na trhu pojištění motorových vozidel a ke dvěma prvním místům z let 2012 a 2013 přidala minulý týden titul nejlepšího Fleetového produktu roku 2015. […]

Nové Autopojištění Allianz po prvním měsíci boduje na českém pojistném trhu
Nové Autopojištění Allianz po prvním měsíci boduje na českém pojistném trhu

Allianz během posledního měsíce zdvojnásobila celkový prodej autopojištění. Šestnáct procent všech českých motoristů, kteří si v říjnu sjednali pojištění vozidla, tak uzavřelo smlouvu právě s touto pojišťovnou. Svoji novinku přitom prodává pouze online, prostřednictvím svých vlastních obchodníků a pouhých deseti vybraných partnerů. Další se připojí v nejbližších dnech. Stručně řečeno, stále je patrné, že poptávka […]

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!