Allianz: Budoucnost motorismu, a tedy i pojišťovnictví, zcela změní chytré automobily

6. listopadu 2015, 8:18

Auta bez řidičů, „hacknuté“ vozy i záchranka v každé domácnosti. I tak může vypadat budoucnost motorismu, pokud se naplní předpovědi.

 „Všechny velké světové automobilky vyvíjejí auta s autopilotem. Pokud jednou budou vozidla řídit počítače, škody nemusejí klesat o jednotky či několik málo desítek procent, ale třeba o 90 procent,“ vysvětluje Jakub Strnad, předseda představenstva Allianz pojišťovny, proč tento vývoj značně ovlivní budoucnost pojišťovnictví.

„Počítače budou z hlediska pozornosti mnohem dokonalejší. Nebudou za jízdy telefonovat, povídat si se spolucestujícími… Z bodu A do bodu B budou jezdit mnohem bezpečněji než současní řidiči. Jestliže dnes ročně pět vozidel ze sta způsobí škodu, pak tento poměr může být v budoucnu klidně 1:1000 a méně,“ upozorňuje Jakub Strnad na klíčové faktory, které pohnou světem pojišťovnictví. Na to, jak tento vývoj ovlivní naše denní životy, se zaměřili jeho kolegové z centrály Allianz SE.

Jak to může na silnicích vypadat za pár desítek let?  

1. „Řídit“ bude každý
Děti, senioři ve vysokém věku, nemocní i zrakově postižení – v budoucnu budou podle Allianz auto „řídit“ všichni. A až vás řízení unaví, zdřímnete si přímo za volantem. Vůz zkrátka přepnete na autopilota.

2. Konec bloudění po parkovištích
Podle nedávného britského průzkumu stráví údajně průměrný řidič za celý svůj život až 106 dní tím, že hledá, kde zaparkovat. Ať už je to ve vašem případě jakkoli, tento čas si v budoucnu užijete lépe. Chytré auto si totiž volné místo najde samo.

3. Vaše auto, vaše záchranka
S pomocí nových technologií jsou vám již dnes auta schopná přivolat pomoc ihned po nárazu při havárii. Klienti Allianz tuto službu znají pod názvem Šestý smysl. Tím ale vývoj zdaleka nekončí. Allianz předpokládá, že auta budou zanedlouho schopná váš zdravotní stav diagnostikovat sama a když to bude potřeba, rovnou vás odvezou do nejbližší nemocnice.

4. Krádež bude obtížnější
Čím více budou auta, laicky řečeno, připomínat počítač, tím složitější bude se do nich fyzicky vloupat. V elektronice, která vůz ochrání, ale bude i skrytá hrozba – spíše než klasičtí zloději budou podle Allianz majitelům vozů nahánět strach hackeři.

5. Ubude běžných nehod
Více než 90 procent nehod jde na vrub chyb při řízení. Ty bude díky chytrým autům možné eliminovat. Ale pokud už k nehodě dojde, vypořádání bude složitější. Dnes ještě neznáme odpověď na otázku, kdo bude za nehody zodpovědný. „Řidič“? Automobilka? Nebo IT společnost, která dodala software?

6. O volant a brzdy nepřijdeme
Přestože chytrá auta budou za příznivého počasí zcela samostatná, je možné, že sníh, prudký déšť nebo mlha omezí senzory vozu, a tak i schopnosti autopilota. O volant a brzdy proto pravděpodobně nepřijdeme – lidský zásah může být čas od času nutností.

7. Spotřeba energie bude vyšší
Chytrá auta sice budou moci využívat to nejekologičtější palivo, jaké bude dostupné, Allianz však upozorňuje, že podle americké univerzitní studie může celková spotřeba energie stoupnout. Snazší a bezpečnější ovládání vozu přiláká více pasažérů.

Související články

Nejlepší pojištění vozového parku nabízí Allianz pojišťovna. Obdržela cenu Fleet Awards 2015
Nejlepší pojištění vozového parku nabízí Allianz pojišťovna. Obdržela cenu Fleet Awards 2015

Vítězem osmého ročníku ankety ALD Automotive Fleet Awards v kategorii Pojištění vozového parku se stala Allianz pojišťovna se svým Komplexním flotilovým autopojištěním. S roční prodlevou tak opět potvrdila svou silnou pozici na trhu pojištění motorových vozidel a ke dvěma prvním místům z let 2012 a 2013 přidala minulý týden titul nejlepšího Fleetového produktu roku 2015. […]

Allianz má pro klienty novou aplikaci k hlášení dopravních nehod, registrace škody trvá 5 minut
Allianz má pro klienty novou aplikaci k hlášení dopravních nehod, registrace škody trvá 5 minut

Allianz je dlouhodobě průkopníkem v oblasti inovací a chce maximálně využít potenciál, který přinášejí moderní technologie. Proto nyní přichází se zcela novým počinem v oblasti digitalizace – mobilní aplikací k hlášení dopravních nehod. Její instalace a nastavení trvá několik vteřin, registrace škody na vozidle pak pouhých pár minut. „Zcela cíleně jsme testovali čas potřebný k […]

Kde číhá nebezpečí? Allianz přináší seznam nových kritických míst českých silnic
Kde číhá nebezpečí? Allianz přináší seznam nových kritických míst českých silnic

Dopravně-bezpečnostní projekt Allianz Automapa již šestým rokem hledá a opravuje nejrizikovější úseky na silnicích v Česku a nyní přináší žebříček nových nebezpečných lokalit, které se objevily během roku 2015. Seznam vychází z dat veřejně přístupné databáze s lokalizací všech dopravních nehod evidovaných Policií ČR, zpracovaných podle komplexní metodiky. Jde tedy o podrobnou celorepublikovou studii, nikoli […]

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!