dTest: Pozor na nekvalitní letní pneumatiky

24. února 2011, 0:00

Každoroční celoevropský test letních pneumatik opět poukázal na několik modelů, které se ukázaly jako nebezpečné. Mezi nedostatky patří především jízda na mokré vozovce. Jedna z testovaných pneumatik pohořela v rychlostní zkoušce.

Do letošního testu byly zařazeny pneumatiky rozměrů 175/65 R14 určené pro menší vozy a 195/65 R15 pro vozy větší. Mezi pneumatikami lze nalézt řadu nových modelů a nové značky na evropském trhu, které dosud nebyly testovány.

V kategorii pneumatik 175/65 R14 se na předních místech umístily modely renomovaných značek Continental ContiPremiumContact 2 s celkově nejlepšími jízdními vlastnostmi a Michelin Energy Saver vynikající především nízkým opotřebením. Další z pneumatik, které jsou nazývány „zelenými“, Pirelli Cinturato P1, má sice mezi testovanými nejnižší vliv na spotřebu pohonných hmot, ale pouze průměrné vlastnosti na mokré vozovce, a proto nedosáhla na známku „dobře“.

Mezi menšími pneumatikami se našly i takové, u nichž byly prokázány špatné jízdní vlastnosti. Z nich stojí za zmínku především v Itálii vyráběná levná pneumatika Dayton D110. Při testech na mokré vozovce propadla v testu jízdních vlastností, brzdění i vedení v zatáčkách. Václav Beneš, manažer testování časopisu dTest k výsledku dodává: „Opakovaně upozorňujeme, že obutí má výrazný vliv na bezpečnost. Modelů pneumatik s hodnocením „nedostatečně“ by se spotřebitelé měli v každém případě při nákupu vyvarovat.“

Větší rozměr pneumatik 195/65 R14 vhodný například na Škodu Octavia přináší zajímavé výsledky. Některé pneumatiky renomovaných značek jako Goodyear nebo Michelin se umístily až v poli průměrných s hodnocením „uspokojivě“. Nejlepšími testovanými pneumatikami v této kategorii jsou Vredestein Sportrac 3. Nízkým opotřebením vyniká Maloya Lugano a především Michelin Energy Saver. Poslední jmenovaný ovšem dosahuje nízkého opotřebení za cenu zhoršených jízdních vlastností na mokré vozovce.

I v kategorii větších pneumatik jsou modely, před jejichž nákupem dTest varuje. Patří sem čínské pneumatiky Chengsan CSR66, Point S Summerstar 2 a Sava Intensa HP. „Pneumatiky Point S a Chengsan kromě špatných jízdních vlastností neprošly rychlostní zkouškou. Model značky Chengsan nesplnil ani základní požadavky normy DIN 78 051, což je obzvlášť alarmující výsledek,“ upozorňuje Václav Beneš.

Výsledky testu letních pneumatik jsou k dispozici ke stažení na www.dtest.cz/test-letnich-pneumatik-2011 (od 24. 2. 5:00). dTest nabízí výsledky ke stažení zdarma až do 13. 3. 2011, kdy test vychází v tištěném březnovém vydání časopisu.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!