Autokompresory možná upadnou v zapomnění díky nové inovaci společnosti Goodyear

18. srpna 2011, 0:00

Dny ručního dofukování podhuštěných pneumatik by se mohly stát minulostí díky nové inovaci , která je právě vyvíjena v laboratořích společnosti Goodyear.

Neustálé udržování správného tlaku v pneumatikách nezbaví řidiče pouze nutných pravidelných kontrol a případného hledání čerpací stanice s funkčním kompresorem. Rovněž to pro ně bude znamenat úspory ve chvíli, když přijedou k pumpě načerpat pohonné hmoty.

Na základě průmyslového výzkumu vlády USA je prokázáno, že podhuštěné pneumatiky zkrátí maximální dojezd o 2,5 až 3,3 %, nezávisle na tom zda řídíte osobní, nebo nákladní automobil. Při dnešních cenách to může představovat úsporu až jedné koruny na každém litru.

Správně nafouknuté pneumatiky také přispívají k nižším emisím výfukových plynů, delší životnosti pneumatiky, zvýšené bezpečnosti při řízení a zlepšeným jízdním vlastnostem.

Technologie udržování správného tlaku v pneumatice AMT (Air Maintenance Technology) od společnosti Goodyear umožní pneumatikám zůstat optimálně nahuštěné bez potřeby jakékoli externí pumpy, či elektroniky. Všechny součásti systému AMT, včetně miniaturizovaných pump, budou umístěny uvnitř pneumatiky.

„Zatímco technologie systému je komplikovaná, nápad skrývající se za systémem AMT je poměrně jednoduchý , přičemž systém pohání energie vyrobená samotnou rotující pneumatikou,“ uvedl Jean-Claude Kihn, Goodyear senior vice president and chief technical officer.

„Pneumatika, která se dokáže sama přifukovat dle potřeby je to, na co řidiči čekají mnoho let. Goodyear tuto výzvu přijal a pokrok, který jsme udělali, je velmi povzbudivý,“ řekl Kihn. „Stane se to technickým průlomem, po němž se budou lidé divit, jak bez něho kdy dokázali žít.“

Prozatím se nedá odhadnout, kdy bude tato technologie dostupná u prodejců pneumatik, ale časový plán bude urychlen díky nedávným grantům ve Spojených státech a Evropské unii.

Oddělní technologie vozidel ministerstva energetiky USA ve středu 10.srpna oznámilo, že udělilo grant ve výsi 1,5 miliónu dolarů na výzkum, vývoj a předvedení systému AMT v pneumatikách pro nákladní vozidla. Grant bude spravován Národní energeticko-technologickou laboratoří a práce budou probíhat v inovačním středisku společnosti Goodyear v Akronu, ve státě Ohio.

V červenci se Goodyear úspěšně ucházel o grant od lucemburské vlády na výzkum a vývoj systému AMT v pneumatikách pro pro běžné spotřebitele.Tato práce bude prováděna v inovačním středisku společnosti Goodyear v lucemburském městě Colmar-Berg.
„Ačkoli jde o podobný koncept, existují výzrazné rozdíly v systému AMT pro osobní a nákladní pneumatiky“ uvedl dále Kihn. "Hmotná podpora od obou vlád, americké a lucemburské, zdůrazňuje význam těchto projektů a výhody, které mohou poskytnout řidičům po celém světě.“

Kromě toho oddělení technologie vozidel ministerstva energetiky USA ve čtvrtek 11. srpna rovněž oznámilo, že dá grant 1,5 miliónu dollarů společnému projektu PPG Industries a Goodyear zaměřenému na zlepšení valivého odporu pneumatik a snížení spotřeby pohonných hmot. Cílem projektu je zlepšit průměrnou spotřebu osobních automobilů pomocí nové technologie běhounu a vnitřní gumové vrstvy.

„Moderní technologie, neviditelné lidským okem, jako jsou ty, na nichž spolupracujeme s PPG, výrazně zlepší hospodárnost pneumatik, jež se projeví v nižší spotřebě pohonných látek, zatímco ostatní přednosti jako trakce a životnost běhounu zůstanou zachovány,“ řekl Kihn.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!