Evropský trh se zimními pneumatikami zažívá konjunkturu

26. října 2012, 0:00

Evropský trh se zimními pneumatikami i nadále roste; gumárenský průmysl loni prodejcům pneumatik a automobilů dodal 80 milionů pneumatik. To je více než kdy dříve.

Připisovat tuto skutečnost pouze sílícímu povědomí řidičů o bezpečnosti není zcela na místě, neboť toto nezohledňuje skutečnost, že stále častěji dochází ke změně právních úprav týkajících se použití pneumatik a občanům tak vzniká povinnost na zimu „přezouvat“.

Ve skandinávských zemích – s výjimkou Dánska – je tato praxe zavedená již dlouhou dobu. Povinnost používat zimní pneumatiky platí i v pobaltských zemích, v Německu a Rakousku je použití zimních pneumatik v „zimních podmínkách“ přímo předepsáno. Francie a Lucembursko zavedou právní úpravy týkající se použití zimních pneumatik ještě v letošním roce. Dokonce i ve slunné Itálii místní úřady uzákonily povinnost používat v severněji položených regionech zimní pneumatiky.

Z uvedených skutečností vyplývá, že trend používání zimních pneumatik v celé Evropě dynamicky poroste. V loňském roce se zde prodalo o zhruba 18 milionů pneumatik více než v roce 2007, tedy rok před vypuknutím ekonomické a finanční krize. Segment letních pneumatik oproti tomu v roce 2011 zažil poprvé návrat na hodnoty zaznamenané v roce 2007. Specializovaný trh s pneumatikami do zimních podmínek tedy vykazuje nadprůměrný růst. V roce 2010 se v Evropě prodalo celkově 224 milionů pneumatik pro osobní automobily; loni tržní analytici společnosti Continental očekávali, že toto číslo dosáhne 236 milionů. S 80 miliony prodaných kusů představují zimní pneumatiky již nyní více než třetinu celkového tržního podílu, přičemž meziročně v tomto segmentu dochází k nárůstu o 6 milionů prodaných pneumatik.

Zdroj: Tisková zpráva Continental

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!