dTEST: pozor na nebezpečné letní pneumatiky

9. dubna 2010, 0:00

V každoročním mezinárodním testu letních pneumatik, kterého se účastní i časopis dTEST byly odhaleny velmi nekvalitní výrobky. Testovaným levným pneumatikám vyrobeným v Číně by se majitelé vozů měli vyhnout.

Testováno bylo 36 sad letních pneumatik rozměrů 185/65 R15 a 225/45 R17.

Nákup nekvalitních pneumatik se může vymstít a stát se pověstnou poslední kapkou v situaci, kdy je třeba udržet kontrolu nad vozidlem. Uvážlivý výběr pneumatik pozitivně ovlivní jízdní vlastnosti automobilu jak na suché, tak zejména mokré vozovce, spotřebu pohonných hmot a ani nemluvě o jejich pomalejším opotřebení. I v těchto kritériích jsou mezi jednotlivými výrobky velké rozdíly.

V testu se objevilo 19 sad pneumatik rozměru 185/65 R15, které jsou určeny pro vozy nižší střední třídy. Dvě z testovaných značek propadly a získaly nedostatečné hodnocení. „Čínské pneumatiky Goodride Radial SP06 M+S a Interstate Touring IST-1 zcela selhaly na mokré vozovce,“ říká Václav Beneš, redaktor časopisu TEST. Jejich jízdní vlastnosti ale nebyly nijak oslnivé ani na suchu. K jejich nešvarům patří především brzdění a jízdní stabilita.

Mezi nízkoprofilovými pneumatikami rozměru 225/45 R17, které se montují především do sportovně upravených vozů, je situace obdobná. Pneumatiky Goodride Neza 200 M+S a Wanli S-1063 jsou zcela nevhodné především na mokrou vozovku. Trojici nevyhovujících v této kategorii doplňují v Německu vyrobené pneumatiky značky Sava Intensa. „Nízkoprofilové pneumatiky se celkově ukázaly vhodnější na suchou vozovku, na mokru se jejich jízdní vlastnosti oproti běžným pneumatikám zhoršují,“ upozorňuje řidiče Václav Beneš.

Součástí testu bylo i měření obsahu polycyklických aromatických uhlovodíků, které se z pneumatik uvolňují do ovzduší. Tyto rakovinotvorné látky, které se používají jako příměs při výrobě pneumatik, jsou od letošního roku přísně limitovány. Jejich obsah je problematický především u již zmíněných nekvalitních pneumatik z Číny.

Test letních pneumatik vyšel v březnovém vydání časopisu TEST. Kromě testu letních pneumatik jsou v březnovém vydání uveřejněny testy myček nádobí, balíčků pro kompletní zabezpečení počítače a antivirových programů a srovnání havarijního pojištění.

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!