Polovina řidičů navštěvujících autorizované servisy si myslí, že opravou automobilu v neautorizovaném servisu přijde o záruku

9. června 2014, 14:18

Polovina řidičů navštěvujících autorizované servisy si myslí, že opravou automobilu v neautorizovaném servisu přijde o záruku, vychází to z průzkumu autoservisní sítě Q-SERVICE. Takzvanou blokovou výjimku, která se týká možnosti servisu a údržby nového vozu v neautorizovaných servisech, nezná podle průzkumu také 66% žen – řidiček.

Bloková výjimka, odborné veřejnosti známá jako legislativní úprava Evropské komise č. 461-2010, platí už téměř 3 roky. Velká část řidičů si ale stále myslí, že opravou v neautorizovaném servisu přijde jejich vůz o záruku. Nejlépe jsou o blokové výjimce poučeni návštěvníci neautorizovaných servisů a ti, jež servisy navštěvují se svým automobilem více než 2x za rok, kde si 53, respektive 58% všech dotázaných myslí, že opravou automobilu v neautorizovaném servisu nepřijdou o záruku.

“Bloková výjimka má jasně stanovená pravidla a říká, že se svým novým vozem můžete jezdit do nezávislého autoservisu, který rovněž může danou údržbu a servis vozidla  provádět. Pokud tento autoservis bude postupovat podle automobilkou stanoveného servisního plánu, použité díly a provedené  servisní úkony důkladně zdokumentuje, nesmí výrobce zpochybňovat platnost záručních podmínek a případně odmítnout uznat záruku. Bloková výjimka mimo jiné také zaručuje, aby nezávislé servisy měly přístup k technickým informacím od automobilek,” říká Otakar Dvořák, manažer autoservisní sítě Q-SERVICE.

Neznalost blokové výjimky stoupá přímo úměrně tomu, jak často řidiči navštěvují, nebo respektive nenavštěvují, servisy. Zatímco u již zmíněných řidičů, jež servisy navštěvují se svým automobilem více než 2x za rok, blokovou výjimku nezná 42% dotázaných, u řidičů navštěvujících servisy 2x za rok je to 53%, mezi řidiči, kteří navštěvují servisy 1x za rok je to už 61% všech dotázaných a u řidičů, jež servisy navštěvují ještě méně často nebo nikdy nezná blokovou výjimku celých 71%.

„Pro zachování záruky výrobce na vozidlo v případech, kdy údržbu vozu provádí nezávislý servis,  je důležité se také zaměřit na to, jaké díly si můžete do svého vozu nechat namontovat. Automobilky velkou část součástek na své vozy samy nevyrábí, kupují je od specializovaných firem a pouze na ně při výrobě nechávají umisťovat svá loga. Za originální se ale podle evropské legislativy považují ty díly, které jsou prodávány také pod značkou samotného výrobce součástek. Mezi těmito díly totiž nemusí být žádný rozdíl – většinou se vyrábí na stejné lince, za stejných podmínek a podle stejných norem. Liší se jen logem a často také cenou,” doplňuje Otakar Dvořák.

O realizaci výzkumu
Výzkum na téma „Češi a automobily“ realizovala společnost Stem/Mark, a.s. v listopadu 2013 na základě požadavku společnosti Inter Cars, s.r.o. prostřednictvím online panelu respondentů realizátora. Celkový vzorek respondentů zahrnuje věk 18+ let a jede o reprezentativní kvótní sběr.Celkový vzorek (N=491) lze zobecnit na českou populaci 18+ let, část vzorku (N=391) jsou řidiči.

Související články

Q-SERVICE: Řidičské schopnosti očima mužů a žen
Q-SERVICE: Řidičské schopnosti očima mužů a žen

Ženy versus muži za volantem. Věčné téma, na které je potřeba nahlížet z perspektivy samotných řidičů. Jak hodnotí své řidičské schopnosti ženy a jak naopak muži? Jak zvládají jednotlivé situace? Přinášíme vám přehled pěti nejdůležitějších řidičských úkonů a žebříček jejich obtížnosti očima zástupců obou pohlaví. Ženy se hodnotí špatně v oblasti parkování, předjíždění a schopnosti […]

Q-SERVICE: Češi a autoservisy
Q-SERVICE: Češi a autoservisy

Jezdí Češi spíše do autorizovaných nebo neautorizovaných servisů? Jak často a kvůli čemu nejčastěji? To je jen hrstka otázek, na které zjistila autoservisní síť Q-SERVICE odpovědi v nedávném průzkumu. Základní výsledky naleznete v přiložené infografice. 56% Čechů – řidičů jezdí do neautorizovaných servisů spíše než do autorizovaných, nejčastějším důvodem návštěvy toho konkrétního servisu je vlastní […]

Nové webové stránky Q-SERVICE
Nové webové stránky Q-SERVICE

Webové stránky servisního konceptu Q-SERVICE firmy Inter Cars jsou nyní v nové grafice. Více na cz.q-service.eu

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!