Brzdová poradna Federal-Mogul: 7. část – Chvění brzd II

19. srpna 2012, 0:00

Vibrace brzd jsou vibrace pociťované prostřednictvím volantu a zavěšení, když je při jisté rychlosti a tlaku sešlápnut brzdový pedál. V předchozím letáku Chvění brzd č. 1 jsme již pojednávali o několika příčinách chvění brzd a nabídli některé vhodná řešení.

Avšak kromě házení náboje a/ nebo kotoučů a nadměrného přehřívání brzd existuje ještě další faktor, který může způsobit tento problém s vibracemi.

 

CO DALŠÍHO TEDY MŮŽE ZPŮSOBIT CHVĚNÍ BRZD, ČÍM TOMUTO JEVU MŮŽETE ZABRÁNIT NEBO JAK JEJ ODSTRANIT?

PŘÍČINA 3: KOLÍSÁNÍ TLOUŠŤKY KOTOUČE (DTV)
DTV představuje odchylku tloušťky kotouče měřenou na jeho povrchu. Pro efektivní brzdění by měl mít kotouč všude stej¬nou tloušťku. Avšak DTV signalizuje nerovnoměrnost tloušťky třecího povrchu kotouče. Když brzdíte vozidlo s DTV na jed¬nom nebo několika kolech, brzdová destička ztrácí a opět zís¬kává kontakt s otáčejícím se brzdovým kotoučem. A přesně tento jev způsobuje chvění brzd.

Dotažte se řidiče, zda byly brzdy řádně zaběhlé
PROČ?
Chcete-li, aby brzdy dosahovaly nejvyššího výkonu, je důležité dodržovat postupy pro správné zaběhnutí brzd po každé výměně brzdových destiček. Sešlápnutím brzdového pedálu pouze mírným tlakem během několika prvních použití brzd se na povrch brzdového kotouče přenese rovnoměrná vrstva třecího materiálu. Zarovnáním obou povrchů tímto způsobem zvýší bezpečnost a zabrání chvění souvisejícímu s DTV.
ŘEŠENÍ: Prevence je lepší než náprava. Při každém namontování nových brzdových destiček jasně informujte řidiče o doporučeném postupu vytvarování brzd, což znamená, že by se měl během prvních 200 km jízdy vyhnout prudkému brzdění. Pokud nesprávné vytvarování způsobí DTV, které však dosud není příliš výrazné, může postačovat opakované zaběhnutí brzd. Pokud to nevede k opětovnému vyrovnání povrchů brzd, jediným řešením je vyměnit brzdové destičky i kotouče.
Pro vaše pohodlí společnost Ferodo publikovala brožuru Tipy pro řidiče, kterou můžete svým zákazníkům předat. Zahrnuje několik tipů a triků, jak optimalizovat funkci jejich brzdových systémů. Požádejte zástupce společnosti Ferodo o další informace.

Kontrola zadření brzdového třmenu
PROČ?
Zadřený píst brzdového třmenu nebo zadřený posuvný čep plovoucího brzdového třmenu povede k nerovnoměrnému působení sil na každou stranu brzdového kotouče a vytvoření nerovnoměrného opotřebování desek a kotouče – nebo DTV.
ŘEŠENÍ: Tento problém je obvykle způsoben korozí nebo nečistotami. Proto zajistěte opravu a následně správnou údržbu zadřeného brzdového třmenu, zabraňte tak opakování problémů a vyměňte brzdové destičky i kotouče.

Zkontrolujte povrch kotouče, zda není znečištěný nebo zkorodovaný
PROČ?
Během brzdění se část třecího materiálu brzdové destičky přenese na kotouč. Avšak obzvláště u brzdových destiček nízké kvality může nános třecího materiálu z destiček nerovnoměrně ulpět na kotouči a změnit jeho tloušťku a rovnoběžnost.
ŘEŠENÍ: Pokud se vyskytuje pouze minimální DTV, může postačovat odstranění nánosů použití kartáče nebo brusného papíru. Nezapomeňte provést jízdní test brzd. Pokud kartáčování nebo broušení nevede k opětovnému vyrovnání povrchů brzd, jediným řešením je vyměnit brzdové destičky i kotouče.

Zkontrolujte kotouče, zda nevykazují otisky destiček
PROČ?
Podržení sešlápnuté brzdy v okamžiku, kdy jsou brzdy přehřáté, může způsobit otisk nebo ulpění třecího materiálu destičky na kotouči. Pak bude DTV často viditelné jako obrys brzdové destičky na povrchu kotouče.
ŘEŠENÍ: Normálně by mělo postačovat odstranění otisku destičky pomocí kartáče nebo brusného papíru.

Připravila společnost Federal-Mogul.
www.myferodo.com

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!