Jak efektivně seřizovat a opravovat oldtimery

27. listopadu 2017, 11:58

Že se “oldtimery” a “youngtimery” nikdy neseřizovaly tak přesně jako dnes, vám ukáže v jedné z přednášek konference Libor Fleischhans. Dozvíte se vše o moderních metodách mapování otryskování prvního i druhého stupně, optimalizaci bohatosti směsi v zátěžových i v dynamických režimech, nastavení hladiny paliva v plovákové komoře, nastavení sytiče a další nutnosti, aby motor “běžel”, že se vám srdce rozbuší.

SU dvojité karburátory pro Jaguar E-Type 4,2 L
SU dvojité karburátory pro Jaguar E-Type 4,2 L se nechají seřídit analyzátorem AVL DiTEST Gas 1000, který je mobilní a může tak kontrolovat směšovací poměr lambda i za jízdy.

Mohlo by se zdát, že dnes se už těžko najde někdo, kdo by uměl seřizovat karburátory Dell´Orto, Weber, Pierburg, Solex, SU, ale i ty, které se datují od roku 1863, kdy spatřila světlo světa první verze jednoduchého karburátoru. Najít takovou autodílnu není sice snadné, ale existují. Dnes se mohou dokonce vybavit nejmodernější technikou, která dokáže komplexně seřizovat jak zapalování, tak i karburátory s takovou přesností a detaily, jak se těmto vozidlům nikdy v minulosti nedostávalo.

Elektroniku byste u “odtimerů” hledali marně, ale seřizovacích prvků má každý z nich na motoru mnoho. Kontroluje se nejdříve rovnoměrnost kondice jednotlivých válců, pak vůle v rozvodovém systému rozdělovače, pak zapalovací systém, a nakonec systém tvorby směsi včetně zařízení pro studené starty, částečnou a plnou zátěž.

Osm válců, osm karburátorů a dvojité zapalování veterána Maserati Ghibli.
Osm válců, osm karburátorů a dvojité zapalování veterána Maserati Ghibli. Téměř půldenní práce se vyplatila. Odhaleny problémy v zapalování, paradoxně v nových, právě vyměněných zapalovacích kabelech..

Co je ale dnes zcela výjimečné a nadstandardní, je seřizování a kontrola nejmodernějšími dílenskými diagnostickými přístroji. Jejich konstruktéři totiž vnímaly logiku tehdejších mechanických systémů a dnes nabízejí všechny pomůcky, aby speciálně zaměření automechanici mohli udržovat tyhle historické skvosty v té nejlepší kondici.

Co se nikdy na těchto veteránech nedělalo a dnes možné je, je porovnávání výkonů jednotlivých válců, zjišťování vůlí v mechanice ovlivňující negativně výkon a účinnost motoru nezávisle na jejich konstrukčním typu.

Registrujte se na Diagnostic Con, kde se dozvíte více.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!