Je potřeba před montáží namazat závity zapalovací svíčky?

17. května 2021, 14:52

Dnes odpovíme na důležitou otázku, která se často objevuje v automobilové branži. Požádali jsme o pomoc technického experta známé společnosti vyrábějící zapalovací svíčky a také jsme si nechali poradit od jiného významného výrobce zapalovacích svíček.

Do našich autoservisů přijíždějí různé vozy poháněné benzínovými motory. Ve většině případů si zákazníci sami uvědomují, že je nutné jednou za čas vyměnit zapalovací svíčky nebo si nechají poradit od automechanika. V jiných případech se zapalovací svíčky mění kvůli problémům se zapalovacím systémem. Autoservisy však také navštíví automobily, ve kterých neopatrný „domácí kutil“ ukroutil svíčku, když ji sám měnil.

– Měl jsem použít mazivo, to by se mi pak nestalo…

Bez ohledu na to, zda máme v dílně auto, do kterého budeme instalovat 4 standardní zapalovací svíčky za 60 Kč/ks nebo moderní hybrid, do kterého musíme instalovat svíčky za téměř 600 Kč/ks, čelíme dilematu – namazat závit nebo ne?

K čemu je vlastně namazání závitu zapalovací svíčky dobré? Samozřejmě to má zabránit jejímu ukroucení a usnadnit její demontáž.

Mazat závit zapalovací svíčky nebo ne?

Stačí se podívat na online fóra věnovaná opravám aut a hned je jasné, že problém je stále otevřený.

  • Někteří mechanici se domnívají, že závity zapalovacích svíček by se neměly mazat žádným mazivem. Stačí dotáhnout zapalovací svíčku příslušnou silou (specifikovanou výrobcem automobilu) momentovým klíčem.
  • Někteří věří, že je možné použít vysokoteplotní grafitové plastické mazivo nebo vysokoteplotní keramické plastické mazivo, které určitě neublíží.
  • Lidé se častěji varují před použitím měděného maziva. Zejména v kombinaci s hliníkovou hlavou. Může to být příčinou koroze.
  • Stále můžete najít i rady, kde se doporučuje mazat závit zapalovací svíčky motorovým olejem. To je ve skutečnosti velmi špatný nápad.

A co na to odborníci?

„Zapalovací svíčky Champion mají na kontaktních plochách antikorozní ochranu, a proto na rozdíl od jiných značek svíček není nutné používat žádné mazivo. Během montáže nedoporučujeme používat na tělo/závit zapalovací svíčky žádné mazivo. To může vést k nadměrnému utahovacímu momentu, poškození závitu nebo zlomení svíčky. Náš proces antikorozního nátěru poskytuje mnoholetou ochranu,“ řekl Adam Gołąbek, technický expert výrobce zapalovacích svíček Champion (skupina Driv).

Zapalovací svíčka Champion

Odpověď na naši otázku jsme našli také v sekci technického poradenství firmy DENSO:

Firma DENSO nedoporučuje používat mazivo na závity, protože by mohlo poškodit zapalovací svíčku a způsobit její uvolnění v důsledku vibrací. Pouze v několika výjimečných případech, jako jsou například vysokozdvižné vozíky na LPG, je zapotřebí malé množství maziva. V tomto případě však zapalovací svíčka DENSO bude již namazaná.

zapalovací svíčka DENSO

Takže…závit zapalovací svíčky nemazat!

Mazivo na závity svíček přímo od výrobce svíček?

Určitý zmatek způsobují také špatné popisy produktů, které je možné najít v internetovém prostoru. Příkladem je mazivo pro zapalovací svíčky, zapalovací cívky a zapalovací kabely vyrobené jedním z předních výrobců zapalovacích svíček. Přípravek je zabalený v malém 10 gramovém balení.

Jelikož se jedná o mazivo na zapalovací svíčky, pak … v mnoha návodech prodejců dílů se dočteme, že se používá k mazání závitů zapalovacích svíček.

Nic nemůže být dále od pravdy. Účelem maziva je namazat koncovky zapalovacích kabelů namontovaných na zapalovacích svíčkách, na víčku rozdělovače a na zapalovací cívce. Plastické mazivo má za úkol zabránit předčasnému propálení koncovek zapalovacích kabelů. Výrobce maziva nikde napíše, aby se používalo k mazání závitů zapalovacích svíček.

Na co by se ještě nemělo zapomínat?

Zapalovací svíčka musí být vždy utažena správným momentem. Zkontrolujte pro každý typ motoru utahovací moment, kterým by se měla svíčka dotahovat (výrobce jej uvádí v uživatelské příručce nebo v technických informacích). K instalaci svíčky by měl být použit momentový klíč. A … před montáží závit nemažeme!

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!