Co dělat při výměně vysoušeče klimatizace

20. prosince 2021, 10:23

Při práci na klimatizačním systému věnujte zvláštní pozornost výměně vysoušeče klimatizace.

Funkce a princip činnosti

Vysoušeče klimatizace odstraňují z chladiva cizí částice a vlhkost a chrání tak klimatizační systém před poškozením. Nejedná se o klasické opotřebitelné díly vozidla, mohou však absorbovat pouze omezené množství vlhkosti a nečistot. Pokud se objeví příznaky, jako je námraza na expanzním ventilu, kolísání tlaku nebo špatný chladicí výkon, může být jejich příčinou možná také vysoušeč.

Různé typy vysoušečů klimatizace

Správný postup při opravě

V případě netěsností nebo po každém otevření systému klimatizace vždy vyměňte také vysoušeč. Pokud jsou v kompresorovém oleji cizí částice, otěrový materiál nebo jiné nečistoty, nebo pokud nelze určit množství oleje, je třeba systém klimatizace nejprve propláchnout.

Protože se vysoušeč nesmí proplachovat, je třeba ho před proplachováním vyjmout a připravit si obtok (přemostění).

Při instalaci nového vysoušeče je velmi důležité odstranit zátky až bezprostředně před instalací. V opačném případě mohou hygroskopické (vodu absorbující) granule uvnitř velmi rychle dosáhnout hranice nasycení vlivem vlhkosti okolního vzduchu. Pokud na novém vysoušeči nejsou žádné zátky, nesmí se namontovat.

Zejména u vozidel s vyšším počtem najetých kilometrů může preventivní výměna vysoušeče zajistit ochranu před poruchami a poškozením. Pravidelný servis klimatizace také zajišťuje delší životnost a správnou funkci vysoušeče i systému klimatizace.

Porovnání zásobníků (nový/použitý)

Důležité!

Nasycený granulát ve vysoušeči nelze regenerovat pomocí servisní jednotky klimatizace. Délka procesu ani vakuum nestačí k odstranění absorbované vlhkosti. Pokud je okruh klimatizačního systému po dokončení prací otevřen, je třeba provést alespoň 20minutové odsávání, aby se ze systému a vedení odstranila zbytková vlhkost.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!