Vývoj a aktuální zkušenosti se systémem AUTOTRACER

9. dubna 2010, 0:00

Systém AUTOTRACER na stránkách www.zkontrolujsiauto.cz se stává automatickou pomůckou při nákupu ojetých vozidel. Za poslední rok provozu systému bylo prověřeno 95 000 vozidel. Uživateli systému jsou jak koncoví zákazníci, tak autobazary nebo autorizovaní prodejci nových vozidel, kteří si kontrolují vozidla kupovaná na protiúčet.

Zákazníky nejvíce zajímají údaje o servisních záznamech, průběžných stavech tachometru a roku výroby vozidla. Tyto údaje se totiž nejčasněji falšují a mají největší vliv na prodejní cenu vozidla.

Podle posledních statistik vyplývá, že v ČR jezdí přibližně 1 milion vozidel se stočeným tachometrem a každý rok se dále zaregistruje dalších cca 200 tisíc vozidel se stočeným tachometrem. Prodejní cena takového vozidla se zvyšuje o desítky tisíc korun. Nepoctiví prodejci tak ročně vydělávají až 6 miliard korun ročně, což je několikanásobně vyšší škoda, než činí škoda na odcizených vozidlech, kterých je ročně odcizeno přibližně za 2,3 miliardy Kč.

Systém AUTOTRACER zobrazuje nejen výpis z historie ojetého vozidla (rok výroby, servisní záznamy, stavy tachometru, údaje o poškození, fotografie vozidla), ale i další důležitou část – základní kontrolu identifikátorů vozidla. Před nákupem ojetého auta je důležité zkontrolovat, zda souhlasí všechny identifikátory (VIN, typový štítek, výrobní štítek, apod.), které se nacházejí na různých místech vozidla a jejich obsah souhlasí s technickým průkazem vozidla. Tyto znaky odhalí případné nelegální úpravy na vozidle.
Velkým rizikem je totiž pořízení vozidla, které je sestavené ze 2 různých vozidel, která byla vyřazena z provozu např. kvůli havárii a nově je takové vozidlo zaregistrováno jako např. individuálně dovezené vozidlo ze zahraničí. Takto nově vzniklé vozidlo nesplňuje jak technické parametry, tak hlavně bezpečnostní limity vozidla a může způsobit vážné komplikace při dopravní nehodě.

Za cenu 498,- Kč vč. DPH získá zákazník v systému AUTOTRACER důležité informace, které mohou zabránit špatné investici ve výši několika stovek tisíc korun.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!