Kdy koupit ojeté vozidlo?

10. června 2016, 12:49

Kdy koupit ojeté vozidlo? Jak staré a jak ojeté? Jak drahé? Jak udržované?

Všechny tyto otázky lze nahradit jednou:

Jaké budou provozní náklady vozidla po jeho koupi? Nebo jinak:

Kolik zaplatím za ujetý kilometr a to včetně všech oprav a výdajů za údržbu, za pneumatiky, naftu či benzin, pojistky a ztrátu jeho hodnoty – poklesu ceny.

Stanovení ceny za budoucí najetý kilometr je velmi komplikovaným výpočtem s řadou parametrů. Hodnota parametrů se navíc mění se stářím vozu a jeho opotřebením – najetými kilometry a potřebou oprav.

V prvních 5. letech jsou rozhodujícím nákladem odpisy z kupní ceny vozu. Prostě nejvíc se ztrácí na poklesu hodnoty vozidla. Za prvních 5 let klesá hodnota vozidla na ca 50% i méně.

Auto má najeto v té době běžně přes 100.000 km a poloviční cenu. U vozidla za 600.000 Kč to znamená odpis na najetý kilometr 3,00 Kč! Na vozidle se v této době v podstatě nic neopravuje, jen běžná údržba.

V období mezi 100.000 km do 150.000 km jsou odpisy výrazně nižší, ale začínají se více projevovat náklady na údržbu. Přesto jsou náklady na ujetý kilometr v této době zcela nejnižší, ale to je pouze klid před bouří.

V období 150.000 až 220.000 km zcela dominují náklady na střední a větší opravy, bez kterých vozidlo nemůže dále jezdit. Jedná se o opravy spojky, rozvodů, tlumení, náprav, ložisek kol, řízení, hřídelí a některých částí motorů – vstřikovačů, turbodmychadla, filtrů částic a katalyzátorů s výfuky.

Celková hodnota uvedených oprav běžně převyšuje zůstatkovou cenu vozidla, někdy i násobně! Koupě vozidla v tomto období – před středními opravami je tedy zcela nejhorším rozhodnutím. Proto je nutné si náklady na opravy velmi dobře spočítat.

Po těchto velkých opravách se náklady na údržbu a opravy opět snižují, ale dochází více k náhodným a neočekávaným poruchám některých dílů a skupin. Jejich cena je závislá více na konkrétním modelu a jeho slabých místech a způsobu zacházení s vozidlem v minulosti, než na běžné životnosti dílů. Odpisy ceny vozu jsou v tomto období již velmi malé a podružné.

Do nákladů na ujetý kilometr se musí ale započítat i spotřeba, pneumatiky a povinné pojištění.

Tyto parametry se s časem a najetými kilometry příliš nemění, jsou víceméně konstantní. Musíme je však k výše uvedeným připočítat.

Jak ale určit výše uvedené pro konkrétní vozidlo, jak vyhodnotit jeho skutečný stav a vyčíslit kolik to bude stát?

Využijte výpočtu provozních nákladů automobilu JiTiS TCO. Obdržíte přehled budoucích nákladů na provoz a opravy vozu, včetně vyčíslení zanedbané údržby – co již mělo být na autě opraveno. Uvidíte, kdy vás co čeká za výdaje.

To vše vám v jednom přehledu spočítá JiTiS – kalkulátor provozních nákladů osobního automobilu.

Související články

Spolupráce JiTiS s autoservisy a autobazary
Spolupráce JiTiS s autoservisy a autobazary

Společnost JiTiS CZ s.r.o. hledá pro rozvoj spolupráce partnery – autoservisy a autobazary se zájmem o nový koncept služeb JiTiS poskytovaný motoristům. Zájemcům z řad neznačkových i značkových autoservisů nabízí možnost využití systému JiTiS při plánování oprav vozidel jejich zákazníků pomocí kalkulací budoucích časů a nákladů na údržbu a opravy vozidel. Kalkulace JiTiS stanoví a vypočítá […]

JITIS TCO kalkulátor – aktuálně podporované značky
JITIS TCO kalkulátor – aktuálně podporované značky

V současné době systém JITIS TCO (Total Cost of Ownership) podporuje následující značky výrobců osobních vozidel. ALFA ROMEO, BMW, CHEVROLET, CITRÖEN, DACIA, DAEWOO, DAIHATSU, FIAT, FORD, HONDA, HYUNDAI, INFINITI, ISUZU, JAGUAR, JEEP, KIA, LANCIA, LAND ROVER, LEXUS, MAZDA, MINI, MITSUBISHI, NISSAN, OPEL, PEUGEOT, PORSCHE, RENAULT, SAAB, SEAT, ŠKODA, SMART, SUBARU, SUZUKI, TOYOTA, VOLVO, VOLKSWAGEN. Aktuálně […]

Webová aplikace JiTiS TCO
Webová aplikace JiTiS TCO

Společnost JITIS CZ s.r.o. uvádí na trh unikátní webovou aplikaci JiTiS TCO pro výpočet nákladů na provoz osobního automobilu. Výpočet obsahuje budoucí náklady na údržbu, opravy, díly, náklady na palivo, pneumatiky, ztrátu hodnoty vozu a další výdaje na následující 3 roky. Již bezplatná verze vás uvede do reality, kolik opravdu stojí 1 kilometr Vašeho auta, […]

JiTiS přidává další jazykové mutace
JiTiS přidává další jazykové mutace

JiTiS přidává další jazykové mutace, pro nástroj JITIS TCO – výpočet budoucích nákladů. V současné době je již možno použít JITIS TCO v kompletním překladu, včetně generovaných dokumentů PDF, pro JITIS 36 Pay a JITIS Certifikát vozu pro následující jazyky: Česky, Anglicky a Německy. Dále připravujeme Slovenštinu, Polštinu a Maďarštinu a další jazykové mutace. Tyto […]

Jak používat výpočet JITIS FREE při výběru vozidla v autobazaru
Jak používat výpočet JITIS FREE při výběru vozidla v autobazaru

JITIS přináší informace, jak správně používat výpočet JITIS FREE při výběru vozidla v autobazaru. Jak používat výpočet JITIS FREE při výběru vozidla v autobazaru: Kalkulátor JITIS poskytuje (zašle na Vámi zadaný e-mail) již i ve FREE bezplatné verzi dokument PDF. Studie uvnitř dokumentu obsahuje budoucí provozní náklady na 2 roky v členění: –     […]

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!