Komponenty Bosch pro levná vozidla – Řízení motoru a vstřikovací technika

25. září 2009, 0:00

Na rostoucích trzích v asijském regionu stoupá poptávka po levných automobilech. Pro tato nejlevnější vozidla s cenovou úrovní pod 7000 eur nabízí Bosch komponenty a systémy jak v oblasti vznětových, tak i zážehových motorů. Výhodou těchto komponentů a systémů není pouze optimalizovaná úroveň nákladů pro segment levných vozidel, ale i záruka plnění budoucích emisních předpisů v zemích s rozvíjející se ekonomikou.

Nákladově optimalizovaný a robustní systém common rail Bosch vyvinul modulární koncept systému common rail CRS 1.1, který lze používat u jednoválcových až tříválcových motorů určených pro pohon jak tříkolek, tak malých vozů. Vysokotlaké čerpadlo systému vychází z jednoválcového čerpadla, které Bosch vyrábí již řadu let pro stavební stroje. Čerpadlo konstruované pro systémový tlak 250 až 1450 barů nabízí pro levná vozidla celou řadu předností. Mezi ně patří malé rozměry, nízká hmotnost a robustní konstrukce, která není citlivá na rozdíly v kvalitě paliva. Konstrukce příslušného elektromagnetického vstřikovacího ventilu byla zjednodušena a díky menšímu počtu dílů přináší snížení výrobních nákladů. Výroba systému common rail CRS 1.1 probíhá v Indii.

Řízení motoru vychází z nákladově optimalizované a stupňovatelné platformy řídicích jednotek, kterou je možné flexibilně přizpůsobovat různým lokálním emisním předpisům. Díky tomu lze plnit například aktuální limity indické normy BS 4 (odpovídá normě Euro 4). Řídicí jednotka nalezne uplatnění i u stávající generace motorů, kterou bude nutné upravit pro plnění budoucí emisní normy v rozvíjejících se zemích nebo pro integraci přídavných funkcí (např. funkce Start-Stop). Systém se používá ve více automobilech, jako příklad může posloužit vznětové provedení vozu Tata Nano.

Nákladově efektivní řízení zážehových motorů
S řídicí jednotkou Value Motronic vyvinul Bosch cenově mimořádně výhodnou a stupňovatelnou platformu řídicích jednotek pro zážehové motory se dvěma, třemi nebo čtyřmi válci a nepřímým vstřikováním do sacího potrubí. Také v tomto případě se Bosch zaměřil na snížení výrobních nákladů jednotlivých dílů, elektroniky a softwarové architektury. Oproti standardním systémům byl u jednotky Value Motronic výrazně omezen a zjednodušen funkční rozsah. Tím klesla náročnost úprav pro nové aplikace a s ní související náklady. Value Motronic se vyrábí mimo jiné v Číně a Indii. Platforma řídicích jednotek Value Motronic je součástí modulárního systému pro zážehové motory levných automobilů, který zahrnuje kromě řídicí jednotky motoru také senzory a akční členy. Mezi ně patří například zapalovací cívka ZS-K 2×2 Value, která vyžaduje jen malý prostor pro zástavbu. U jednoduchých čtyřválcových motorů ji lze na přání doplnit také o funkci „rozpoznávání fáze“, která umožňuje přiřadit válce v řídicí jednotce. Fázový snímač se tak stává nadbytečným. Navíc lze v jedné skříni zapalovací cívky vytvářet různé energie zážehu, což je důležitý předpoklad pro zážehové motory, které mají spalovat různá paliva od benzinu přes etanol až po zemní plyn.

Dalším příkladem nákladově efektivního řešení je senzorový modul DKG-PPTS. Zde jsou ve společném tělesu sdruženy senzory polohy škrticí klapky, tlaku v sacím potrubí a teploty nasávaného vzduchu. Výsledkem jsou další úspory na kabeláž a montáž. Pro jednoduché motory v regionech s ještě benevolentními emisními předpisy lze použít vstřikovač EV1-4-2. U tohoto řešení jsou vždy dva sousední válce zásobovány jedním vstřikovacím ventilem.

Globální vývojové kompetence
Při vývoji nákladově efektivních řešení pro levná vozidla profituje Bosch ze své celosvětové sítě poboček, která umožňuje těsnou spolupráci mezi jednotlivými vývojovými centry. Bosch například soustředil svůj vývoj lokálně specifických komponentů pro zážehové motory do Číny, zatímco v Indii probíhá vývoj vstřikovacích komponentů pro vznětové motory levných vozidel. Technická řešení lze díky tomu přesně přizpůsobovat potřebám zákazníka a regionálním podmínkám.

 

Foto: Komponenty Bosch pro levná vozidla
S řídicí jednotkou Value Motronic vyvinul Bosch cenově výhodnou platformu řídicích jednotek pro zážehové motory se dvěma, třemi nebo čtyřmi válci a nepřímým vstřikováním do sacího potrubí. Value Motronic je součástí modulárního systému, který zahrnuje kromě řídicí jednotky motoru také senzory a akční členy.

 

Foto: Vstřikovací systém common rail CRS 1.1 pro levná vozidla
Bosch vyvinul pro levná vozidla vstřikovací soustavu common rail CRS 1.1 s modulárním konceptem, který lze u jednoválcových až tříválcových motorů použít jak pro tříkolky, tak pro nejmenší automobily. Systém má kromě řídicí jednotky elektromagnetické vstřikovače a naftové čerpadlo pracující s tlaky od 250 do 1450 barů.

 

Foto a zdroj: www.bosch.cz

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!