Nové systémy Bosch ABS/ESP® 9. generace

30. září 2009, 0:00

Společnost Bosch zahájí v roce 2010 sériovou výrobu brzdových regulačních systémů generace 9. V porovnání s předcházející verzí dokázali inženýři snížit hmotnost a rozměry až o 30 procent. Budoucí systémy Bosch jsou nejlehčí a nejmenší svého druhu na trhu.

Nejkompaktnější ABS váží pouhých 1,1 kg, nejlehčí ESP® jen 1,6 kg. Nová generace nabízí díky modulární konstrukci optimální řešení pro všechny automobilové segmenty od malých vozů přes prémiové automobily až po lehká užitková vozidla. „Automobilový průmysl i úřady se na celém světě snaží o to, aby se systémy aktivní bezpečnosti staly standardem v každém vozidle. My toto úsilí podporujeme uvedením nákladově optimalizované konstrukce,“ vysvětluje Dr. Werner Struth, předseda představenstva společnosti Bosch zodpovědný za divizi Chassis Systems Control. „Výrazně tím klesne počet nehod s vážnými následky.“

Optimální brzdový regulační systém pro každou aplikaci
Pro nižší segmenty bude Bosch vyrábět protiblokovací systémy, které nabízejí důvěrně známé přednosti systému ABS při brzdění. Tyto systémy se uplatní především v rozvojových zemích a v nejlevnějších automobilech. Již nejkompaktnější varianta stabilizačního systému ESP®9 poskytne řidičům spolehlivou ochranu před smykem vozidla. V závislosti na zvolených přídavných funkcích se mohou výrobci automobilů rozhodnout pro vyšší vývojové stupně systému ESP®9. Například funkce Stop&Go adaptivního tempomatu ACC (Adaptive Cruise Control) vyžaduje časté a mírné přibrzďování až do úplného zastavení. Bosch tento problém vyřešil speciálně uzpůsobenými elektromotory a čerpadly, které umožňují přesně regulovat brzdný tlak, a to téměř nehlučně a bez vibrací.

Hardware i software generace 9 lze flexibilně přizpůsobit konkrétnímu vozu. Vyzkoušené a osvědčené části programu předchozího systému byly převzaty do modulární softwarové architektury CSMosar, čímž se pro automobilové výrobce výrazně snížila náročnost procesu testování a úprav systému.

ABS a ESP® na postupu
Jednoznačné výsledky četných mezinárodních studií na téma účinnost stabilizačního systému ESP® vedly k tomu, že v USA, EU a také v Austrálii již byla přijata zákonná opatření, která v blízké budoucnosti předepíší ESP® jako povinnou výbavu nově vyráběných automobilů. V Brazílii bylo začátkem roku 2009 dosaženo dohody, že protiblokovací systém ABS bude součástí sériové výbavy ve všech nově registrovaných vozidlech. Společnost Bosch vyvinula aktivní bezpečnostní systémy ABS a ESP® a jako první uvedla na trh v roce 1978 protiblokovací systém ABS a v roce 1995 elektronický stabilizační systém ESP®. Dodnes bylo vyrobeno více než 200 milionů brzdových regulačních systémů Bosch. Výroba probíhá v osmi závodech po celém světě, od roku 2007 mimo jiné v Brazílii a od roku 2009 v Indii.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!