Lithium-iontová technologie pro automobilové akumulátory budoucnosti

5. října 2009, 0:00

SB LiMotive – společný podnik firem Samsung SDI a Bosch – bude dodávat akumulátorové články Li-Ion automobilce BMW. Německý výrobce automobilů je bude montovat do elektromobilů, které vyvíjí v rámci svého projektu „Megacity Vehicle“. 

Jejich sériová výroba by měla být zahájena v první polovině příštího desetiletí. Díky tomuto projektu získal německo-korejský společný podnik SB LiMotive významného klienta již v prvním roce od svého založení.

Akumulátory Li-Ion ukládají energii pro pohon automobilu budoucnosti

Téměř všichni výrobci automobilů a dodavatelé se shodují na tom, že pro ukládání energie pro elektrické pohony budoucnosti mají nejlepší předpoklady lithium-iontové akumulátory. V porovnání s dosud používanými akumulátory Ni-MH nabízí lithium-iontová technologie větší hustotu výkonu a díky vyššímu nominálnímu napětí má rovněž větší energetickou hustotu. Z toho důvodu umožňují akumulátory Li-Ion mnohem delší dojezd bez zvýšené hmotnosti. Mezi další přednosti lithium-iontových akumulátorů patří delší životnost s vysokým počtem dobíjecích a vybíjecích cyklů a extrémně malé samovybíjení. Není tedy překvapením, že lithium-iontové články nalézají tak široké uplatnění ve spotřební elektronice a používají se již v miliardách laptopů, mobilních telefonů a elektrických nástrojů.

Avšak požadavky na jejich používání v automobilech jsou mnohem náročnější. Akumulátory musí dokonale plnit svou funkci v arktické zimě i v tropickém horku, na dálnici nebo na špatných cestách. Pokud se vůz stane účastníkem dopravní nehody, nesmí být akumulátory zdrojem dalšího ohrožení. Vývoj společnosti SB LiMotive se proto nezaměřuje pouze na zlepšování hustoty energie a výkonu, ale také na zvyšování počtu dobíjecích a vybíjecích cyklů, prodlužování životnosti a přizpůsobování nové technologie vysokým bezpečnostním standardům automobilových výrobců.

Aby bylo možné dosáhnout těchto cílů, pracuje společnost SB LiMotive na dalším zdokonalení chemických vlastností článků a jejich konstrukce. Vývojáři optimalizují také integraci článků do akumulátorového modulu a za účelem sledování a kontroly individuálních článků připravují komplexní systém řízení akumulátoru.

Vývoj akumulátorů zohledňuje rozdílné požadavky na systémy ukládání elektrické energie u hybridních vozidel a elektromobilů. Elektromobily vyžadují vysokou hustotu energie, protože pro dlouhý dojezd musí být akumulátor schopen pojmout velké množství energie. Naopak u hybridních vozidel je důležitější hustota výkonu, neboť jejich akumulátory musí ukládat a znovu uvolňovat velká množství energie během krátké doby.

Dr. Joachim Fetzer, výkonný viceprezident společnosti SB LiMotive, říká: „Abychom zlepšovali hustotu výkonu a energie, soustředíme se především na optimalizaci chemického složení článků. Tímto způsobem chceme dosáhnout výrazného zvýšení hustoty výkonu pro hybridní aplikace a hustoty energie pro elektromobily. V následujících třech letech hodláme zlepšit klíčové parametry lithium-iontových akumulátorů o 30 až 40 procent.“

Jedním z hlavních předmětů vývoje akumulátorů je snižování výrobních nákladů. Výrazným zlepšením výkonu akumulátoru a zvýšením energetické kapacity jednotlivých článků lze zmenšit počet potřebných článků. Výsledný akumulátor může být lehčí a levnější. Kromě toho dojde k dalšímu snižování nákladů v důsledku zvyšování objemu výroby, zavádění standardizovaných komponentů a vyšší produktivity. „Očekáváme, že do roku 2015 bude stát sada akumulátorů přibližně o třetinu méně než v současnosti,“ říká Fetzer.

Young Woo Park, prezident společnosti SB LiMotive, shrnul ve svém projevu na IAA dosažené úspěchy a možnosti budoucího rozvoje následovně: „Na základě současného vývoje v naší společnosti jsme přesvědčeni o tom, že splníme náš cíl a zahájíme sériovou výrobu lithium-iontových článků pro hybridní vozidla do roku 2011. A do roku 2012 spustíme sériovou výrobu pro elektromobily. Díky pobočkám v Koreji, USA a Evropě jsme nablízku zákazníkům na všech hlavních trzích.“

Letos se společnost SB LiMotive přestěhovala do nového hlavního sídla v korejském Giheungu a v září 2009 byl položen základní kámen pro nový závod v Ulsanu, v němž se budou sériově vyrábět lithium-iontové články.

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!