Asistenční systémy spojené s radarem a kamerou

9. ledna 2017, 14:06

Velká část prémiových technologií byla dlouhou dobu určena pouze pro nejdražší segment vozidel a část z nich nikdy nenašla cestu do střední nebo nižší třídy automobilů. To ale není případ kamer a radarů. Snad každý v posledním období zaznamenal reklamní kampaň automobilek, které vybavují LED adaptabilními světlomety i malé městské vozy.

Radary a systémy zabraňující kolizi, ať už s automobily nebo chodci, jsou určitě také přínosnými pomocníky. Z hlediska legislativy jde stále pouze o asistenční systémy a zodpovědnost zůstává zcela na řidiči, ale Evropská komise plánuje tyto systémy zařadit ze skupiny asistenčních systému do skupiny bezpečnostní, stejně jako v minulosti ABS nebo ESP. 

Mnoho mechaniků se radši vyhýbá systémům, o kterých nemají dostatek informací, nebo nemají vhodnou technologii k jejich pozdějšímu servisu. V komplikovanosti dnešních vozidel a propojenosti jednotlivých systémů je těžké si uvědomit, že zdánlivě nesouvisející systém následně ovlivní mnoho dalších komponentů.

Zkusme si představit něco „ jednoduchého“ jako geometrie vozidla. Každý mechanik ví co je sbíhavost, odklon, záklon a další parametry. Trochu méně ví o „S křivce“, ale málokoho napadne, že lehkou úpravou geometrie, resp. osy vozu, jsme schopni kompletně změnit nastavení asistenčních systémů. Pokud se podíváme například na radar, ten bývá umístěný v předním nárazníku, pod maskou chladiče, pod logem automobilky, nebo dokonce místo předních mlhovek. Je proto bezpodmínečně nutné po každém seřízení geometrie, resp. úpravě osy, provést kalibraci! Požadavky na kalibraci jsou jasně specifikovány jednotlivými výrobci a nejde pouze o kalibraci po nehodě nebo výměně radaru.

Stejná situace je také u kamerových systémů. Ve vozidlech se objevují dvě kamery a kromě čtení značek nebo hlídání jízdních pruhů, může kamera fungovat také jako CITY SAFE systém. Ale i zde platí, že dle dokumentace výrobce, musí být systém kalibrován nebo uveden do základního nastavení, tak aby došlo k načtení adaptačních dat po každém zásahu do čelního skla.

Mnoho řidičů už jistě měnilo čelní sklo na vozidle vybaveného kamerou a nevidí jediný důvod pro kalibraci. Vozidlo jako takové neidentifikovalo závadu, na palubní desce se nerozsvítila žádná kontrolka, tak přece není důvod systémy kalibrovat. Nelze však zaručit, že se o pár milimetrů nezměnila pozice kamery. A pokud si představíme, že kamera dokáže detekovat protijedoucí vozidlo na vzdálenost až 800 m a přizpůsobí tomu světelný tunel, co může udělat odchylka pár stupňů v ose kamery? Zodpovědnost za kalibraci potom přechází na servis, který provedl zásah do čelního skla, které je dodnes bezpečnostním prvkem vozidla a také jednou z konstrukčních částí. Předpis výrobce je jasně daný, a tak jako v jiných případech jde odpovědnost za škodu za tím, kdo neprovedl všechny kroky předepsané výrobcem vozidla.

Společnost HELLA, resp. Hella Gutmann Solutions jako leader v kalibraci kamerových a radarových systémů, přináší do servisů speciální zařízení CSC Tool – Camera and Sensor Calibration Tool. CSC Tool je speciálně určený pro multibrandové servisy a v současné době je jediným multibrandovým systémem na aftermarketovém trhu. CSC-Tool se skládá ze základního nosníku se seřizovacím ramenem a měřících hlavic se dvěma upínači kol. V modulovém systému lze doplnit jak kalibrační panely specifické značky, tak i přídavné moduly pro kalibraci různých asistenčních systémů. Ve spojení s aktuálními diagnostickými přístroji skupiny mega macs tak lze například kalibrovat čelní kameru pro asistenta jízdních pruhů, radarový senzor pro tempomat se sledováním vzdálenosti (ACC) a kameru pro adaptivní světlomety.

Systém aktuálně umožňuje kalibraci kamerových systémů 8 resp. 10 automobilek a samozřejmě také radarů. Systém vychází z originálních postupů výrobců vozidel, a to buď pomocí kalibračního nástroje CSC Tool pro VW Group, Mercedes, Renault, Nissan, Kia/Hyundai, Honda, Mazda, Toyota/Lexus, nebo další jako např. BMW, Ford, Volvo, kde ke kalibraci dochází základním nastavením přes diagnostiku a následnou zkušební jízdu. V procesu kalibrace je průvodce v českém jazyce, který vede obsluhu krok za krokem pro správné nastavení kalibračního panelu, nebo zkušební jízdu. Celý proces kalibrace je tak velmi intuitivní a statická kalibrace nezabere více než 20 minut. Společnost HELLA CZ pořádá pravidelná školení s praktickou ukázkou kalibrace.

Související články

Světlomety Hella – Matrix LED system
Světlomety Hella – Matrix LED system

Hella vyvinula světlomety, kde elektronicky řízený systém Matrix LED umožňuje řidičům jezdit s trvale zapnutými dálkovými světly, aniž by přitom oslňovali řidiče ostatních vozidel. Na video o nových inteligentních světlometech se můžete podívat na stránkách firmy Hella ZDE. Další video níže:  

Společnost HELLA CZ představila novinky Behr Hella Service v oblasti thermo-managementu
Společnost HELLA CZ představila novinky Behr Hella Service v oblasti thermo-managementu

Společnost Behr Hella Service rozšiřuje sortiment o 70 nových položek. Mezi novinkami můžete najít 5 výrobků do zemědělských a stavebních strojů – kompresory klimatizace a chladiče – chladicí kapaliny. Dále 35 alternativních výrobků – kompresory klimatizace, chladiče stlačeného vzduchu, vodní čerpadla, chladiče chladicí kapaliny a kondenzátor a 15 produktů vyráběných společností Visteon – vnitřní ventilátory […]

Hella: zvýšení prodejů a personální změny
Hella: zvýšení prodejů a personální změny

Po šesti měsících fiskálního roku 2016/2017 vzrostly prodeje Hella Group o 2,4 procenta na 3,2 miliardy eur.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!