Osram: Technologie LED a OLED otevírají nové možnosti

25. ledna 2010, 0:00

Do roku 2012 odborníci předpovídají až trojnásobný nárůst objemu prodeje světelných diod (LED) a organických diod (OLED), a to až k hodnotě téměř 13 miliard eur. 

Tyto nejnovější technologie umožňují výrobu LED s mimořádně malými rozměry, dlouhou životností a vynikající svítivostí, LED lze proto využít i v úplně nových oblastech trhu.

Světlo emitující diody (LED) si už vydobyly pevnou pozici v některých odvětvích, jako je například podsvětlení displejů u mobilních telefonů, televizních obrazovek nebo v automobilovém průmyslu.

V dalších oblastech, jako je venkovní osvětlení (tunely, ulice) nebo osvětlení soukromých obytných prostor, dojde brzy k zásadnímu rozmachu. Zavedené technologie, jako jsou halogenové žárovky nebo úsporné zářivky, budou na trhu vedle diod existovat i nadále ještě celou řadu let.

Společnost OSRAM se však domnívá, že diodové náhrady klasických žárovek a poptávka po nich bude intenzivně narůstat. Tento nárůst bude vyvolaný klesajícími cenami, dalším technickým vývojem a globálním politickým tlakem na zákaz výroby neefektivních žárovek. „Pokud si chtějí výrobci zajistit dlouhodobý úspěch, musí se soustředit jednak na technické know-how a jednak na pokrývání trhu. Již nyní investujeme do nových technologií přibližně 50 % výdajů na výzkum a vývoj,“prohlásil generální ředitel společnosti OSRAM Martin Goetzeler. „Udáváme nový směr v oblasti osvětlení s využitím LED. Tyto technologie se už nyní podílí na 15 % celkového prodeje. V kombinaci s klasickými technologiemi umožňuje naše portfolio diod, systémů a diodového osvětlení dosáhnout až 60% úspory za energii využitou k osvětlení. Tím zásadní měrou přispíváme k ochraně životního prostředí,“ dodává Goetzeler.

OSRAM svou vedoucí pozici ve všech oblastech využití diod typu LED upevňuje především důrazem na energeticky úsporné výrobky. „V listopadu jsme uvedli na trh „Orbeos“ – designové svítidlo, které využívá diody OLED. Tím jsme získali v rámci tohoto mladého a slibného trhu určitý náskok před ostatními. Největší rozmach očekáváme tam, kde technologie OLED skutečně rozvíjí své specifické výhody v podobě mimořádně tenkých, účinných a průhledných panelů se svítícím povrchem a s vysoce kvalitním světlem,“ uvedl dr. Rüdiger Müller, vedoucí sekce LED společnosti OSRAM.

Diody OLED neslouží pouze jako zdroj světla, ale nabízejí moderní designové využití i ve vypnutém stavu. Jsou navíc vysoce energeticky úsporné. Podle nedávné studie, kterou provedla společnost OSRAM, jsou diody k životnímu prostředí minimálně stejně šetrné jako úsporné zářivky, a v porovnání ekologické zátěže jsou na tom nesrovnatelně lépe než klasické žárovky. Nejnovější generace diodových svítidel typu LED se mohou pochlubit životností 25 000 hodin při příkonu 8 wattů. K dosažení stejně dlouhé životnosti by bylo zapotřebí 25 klasických 40 wattových žárovek (průměrná životnost jedné žárovky je 1 000 hodin). Energeticky úsporné produkty představují více než 66 % veškerého prodeje společnosti OSRAM. V průběhu příštích let stoupne tento podíl až na 80 %.

Více na osram.cz.

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!