Nový sdružený snímač DRS MM5 společnosti Bosch pro systémy řízení dynamiky jízd

12. března 2010, 0:00

Jako celosvětově první společnost zahájil Bosch sériovou výrobu nového sdruženého snímače (senzorového celku), který v jediném modulu senzorů snímá v automobilu jak rychlost stáčení kolem svislé osy, tak i příčné a podélné zrychlení.

V porovnání s předchůdcem DRS MM3 je nový klastr až o 60 procent menší, což značně usnadňuje integraci do vozidla. Nový mikromechanický sdružený snímač DRS MM5 společnosti Bosch dává svá data k dispozici bezpečnostním systémům a asistenčním systémům, jako je elektronický stabilizační program (ESP®). Systém je kompatibilní s aktuální variantou DRS MM3, a proto jej lze bez velkých změn aplikací využívat i ve stávajících sériových projektech.

Při veškeré integraci splňuje kvalita signálu DRS MM5 také velmi vysoké požadavky na dynamiku a přesnost, které požadují systémy jako je ESP® nebo systém podpory pro rozjíždění v kopci Hill Hold Control. Pro měření využívá sdružený snímač měřicí prvky s povrchovou mikromechanikou, jejichž výrobní postupy Bosch vyvinul a jako první společnost tyto systémy také celosvětově začal používat. Měřicí element senzorů rychlosti stáčení pracuje na Coriolisově principu. Využívá setrvačnost kmitající hmoty v rotujícím systému. Na základě vysoké rezonanční frekvence 15 KHz a uzavřených okruhů pohonu a vyhodnocení je tento element pro měření rychlosti stáčení velmi robustní vůči mechanickým poruchám. Měření zrychlení je prováděno pomocí kapacitní změny v mikromechanické struktuře. Dále vyvinutý modul senzoru DRS MM5 zaručuje z hlediska teploty a času velmi dobrou stabilitu offsetu: Pro měření zrychlení ±0,1 g, a pro měření rychlosti stáčení ±3 stupně za sekundu. Kromě toho je digitální zpracování signálu přizpůsobeno použité šířce pásma signálu a tím je redukován šum.

V modulu senzoru je zaintegrována také koncepce bezpečnosti a sledování. Ta se na rozdíl od předchůdce DRS MM3 nyní týká celého signálového řetězce: měřicí prvek, vyhodnocovací elektronika a mikrocontroller. Signály senzoru mohou být poprvé na výstupu přes standardní rozhraní CAN integrované v senzorovém modulu s variabilní četností aktualizace signálu. Proto lze tyto signály využívat také pro řadu dalších funkcí a systémů ve vozidle.

Zdroj: Robert Bosch odbytová s.r.o.

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!