Paramo slaví 125 let od založení společnosti

30. května 2014, 13:59

Společnost Paramo si letos připomíná významné výročí svého vzniku. Historie pardubické rafinerie se totiž začala psát v roce 1889, kdy David Fanto v Pardubicích založil závod na destilaci a následnou rafinaci petroleje z ropy. Dnes po 125 letech fungování společnost Paramo patří mezi největší tuzemské producenty rafinérských výrobků, jako jsou mazací a procesní oleje nebo stavebně izolační a silniční asfalty.

 
Pardubická rafinerie je nedílnou součástí historie regionu, její kořeny sahají do roku 1889. Za uplynulých 125 let se svět kolem nás změnil k nepoznání. Zásadními proměnami proto muselo projít i Paramo, zejména s ohledem na dynamiku ve vývoji spotřebitelských preferencí. Změny výrobního portfolia a snižování nákladů jsou zásadní předpoklady pro udržení vedoucí pozice na trhu v příštích letech a pro minimalizaci negativních makroekonomických faktorů,“ říká Krzysztof Pietrzyk, generální ředitel Parama. „V současnosti Paramo v rámci skupiny Unipetrol funguje jako klíčový producent a distributor olejů v Čechách i na Slovensku, které se již 87 let prodávají pod značkou MOGUL. Mezi další strategické aktivity patří produkce asfaltů a poskytování služeb palivového terminálu,“ dodává Krzysztof Pietrzyk.
 
V posledních letech musí Paramo čelit obtížným makroekonomickým podmínkám. Společnost proto vkládá hodně úsilí do zlepšování svého provozu, zejména co se týče efektivity nákladů a zvyšování prodejů v oblasti olejů a asfaltu. V důsledku přijatých opatření Paramo v loňském roce dosáhlo zlepšení finančních výsledků oproti předchozím letům. V současnosti navíc společnost dokončuje svou střednědobou strategii do roku 2020. V rámci skupiny UNIPETROL bude Paramo i nadále fungovat jako klíčový producent a distributor olejů na Českém a Slovenském trhu. 
 
Historie firmy Paramo
V roce 1889 založil David Fanto v Pardubicích závod na destilaci a následnou rafinaci petroleje z ropy. O rok později pak vzniká výrobní závod v Kolíně.  Blízkost Labe a napojení na železnici byly stejně jako v případě pardubické rafinerie klíčové atributy pro volbu místa rafinerie. V roce 1907 se podnik Davida Fanta přeměnil na akciovou společnost s kapitálem 12 milionů korun, ke které náležely závody v Uhrách, pobočky v Paříži, naftové doly v Boryslavi v Haliči, rozsáhlý park cisteren, ropných tankerů a přečerpávacích stanic.
 
S rozvojem motorismu se Fantovým závodům otevřela nová perspektivní oblast obchodu – provoz čerpacích stanic, s jejichž budováním se začalo koncem 20. let a jedna z prvních byla vybudována přímo v Pardubicích před hostincem Veselka. V roce 1927 se v Kolíně začal vyrábět olej MOGUL pro síť čerpacích stanic Bratři Zikmundové.
 
Bombardování na sklonku druhé světové války poznamenalo obě rafinerie a ze závodu v Pardubicích zůstala čtvrtina. Už v roce 1945 se začala z trosek a sutin stavět Pardubická rafinérie minerálních olejů, národní podnik. Základním článkem podniku bylo zpracování na atmosférické destilaci. Ta byla v následujících letech rozšířena o další technologie.
 
Národní podnik Pardubická rafinérie minerálních olejů se pod obchodním názvem Paramo v roce 1960 stal podnikem s výhradní výrobou speciálních asfaltů. Podstatné zvýšení výroby podniku nastalo po 1. září 1973, kdy byla uvedena do provozu nová atmosférická destilace ropy. Tehdy se výrazně zvýšila výroba paliv, tj. benzínů, motorové nafty a především topných olejů.
 
Začátkem roku 1994 došlo transformaci ze státního podniku a vzniká akciová společnost Paramo. Od konce roku 2000 je členem skupiny Unipetrol. Dalším významným mezníkem se pro pardubickou rafinerii stal rok 2003, kdy dokončením fúze s firmou Koramo Kolín  společnost Paramo posílila svou pozici na domácím i zahraničních trzích. 
 
V současnosti Paramo zaměstnává v Pardubicích a Kolíně 460 zaměstnanců a soustředí se zejména na výrobu mazacích olejů a stavebně-izolačních asfaltových výrobků.
 
Paramo neustále modernizuje portfolio svých výrobků. Příkladem může být například prémiová řada olejů MOGUL Professional či inovovaná řada speciálních průmyslových maziv – obráběcích kapalin, řezných a konzervačních olejů. Dalším příkladem je i řada MOGUL MOTO speciálně vyvinutá pro dvoudobé i čtyřdobé motory moderních motocyklů, jejíž kvalitu prověřila i česká reprezentace Czech Enduro Team a za kterou společnost Paramo získala prestižní cenu PETROLawards v kategorii produkt. Pro rok 2014 se může společnost pyšnit i oceněním Czech Superbrands Awards pro značku MOGUL.
 
Toto vše dává velice dobrý základ pro další rozvoj tradiční české firmy, která je s řidiči na cestách od roku 1889. 

Související články

MOGUL show
MOGUL show

V sobotu, 24.5.2014, se konala u pardubického Baumarktu MOGUL show. Tato akce byla oslavou 125. výročí založení pardubické rafinerie a cílem bylo nejenom představit výrobky společnosti, ale i pobavit a zapojit potenciální zákazníky do některých aktivit. Velkým lákadlem byla bezplatná kontrola vozů návštěvníků. Za tímto účelem Paramo oslovilo významné autoservisy z Pardubic. Autodrom Sosnová prezentoval […]

Paramo spustilo novou kampaň „Mogul. Dobře hustý“
Paramo spustilo novou kampaň „Mogul. Dobře hustý“

Společnost Paramo začátkem měsíce června odstartovala novou kampaň propagující oleje značky Mogul. S komunikací a novým sloganem „Mogul. Dobře hustý“ se veřejnost setká v rozhlasovém vysílání, tištěných médiích nebo na vizuálech podél silnic. Připraveny jsou také propagační akce na auto-moto či tuningových srazech. Kromě toho kampaň doplňuje speciální internetová stránka www.dobrehusty.cz a samostatný facebookový profil. […]

MOGUL bavil návštěvníky Tuning Motor Party ve Vyškově
MOGUL bavil návštěvníky Tuning Motor Party ve Vyškově

Již po dvaadvacáté se ve Vyškově uskutečnila slavná Tuning Motor Party. Mogul tým u toho samozřejmě nesměl chybět. Léto je v plném proudu a s ním spousta skvělých akcí. Mezi takové patří i legendární Tuning Motor Party, která se každoročně koná ve Vyškově. Ani letošní rok nebyl výjimkou a druhý červencový víkend se uskutečnila již […]

MOGUL míří na Dakar
MOGUL míří na Dakar

Kdo sleduje dění na scéně českého motorsportu, tak mu jistě nemohlo ujít, že se Paramo Pardubice, český výrobce olejů Mogul, také účastní nadcházejícího ročníku nejnáročnější rally na světě – Dakar 2015. Paramo se dohodlo na spolupráci hned se dvěma týmy, které se Dakaru zúčastní. První z nich je již zkušený KM Racing, který pojede se […]

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!