Podíl nových vozidel s ESP® se nadále zvyšuje

5. srpna 2010, 0:00

V Evropě vzrostl v roce 2009 počet nově registrovaných vozů vybavených elektronickým programem kontroly stability ESP® z 55 na 60 procent. Vyhodnocení nových údajů firmou Bosch ukazuje, že se tak děje především díky značnému nárůstu v segmentu kompaktních vozů.

V této třídě vozidel vzrostl podíl vozů vybavených ESP® na pěti předních evropských trzích během jediného roku z 23 na 39 procent. Stupeň vybavenosti vozů je výrazně nižší v segmentu A, který zahrnuje nejmenší vozidla. V důsledku nadprůměrné poptávky po co nejlevnějších vozech propadl stupeň vybavení vozů v tomto segmentu z 20 na 17 procent. Ve dvou zemích to znamenalo, že se celkový objem snížil o jedno procento – na 80 procent v Německu a na 41 procent ve Francii. Ve všech ostatních zemích se však podíl ještě zvýšil – ve Španělsku dosáhl 72 procent a v Itálii 56 procent.

Firma Bosch zůstává optimistická a věří, že se tato situace během několika následujících měsíců zlepší. Například v roce 2009 začalo v nových modelech vozů několik výrobců opět standardně instalovat zařízení ESP®. V roce 2009 byl navíc navržen předpis EU, který vstoupí v platnost od listopadu 2011, a který ukládá, že všechny nové modely osobních a komerčních vozů musí být vybaveny tímto aktivním bezpečnostním systémem. Uvedený předpis se bude vztahovat na všechna nová vozidla od listopadu 2014. ESP® pomáhá vozidlům předcházet smyku a nezávislé studie ukazují, že toto zařízení dokáže snížit počet vážných nebo smrtelných nehod s účastí jednoho vozidla až na padesát procent. To činí z ESP® nejdůležitější automobilový bezpečnostní systém po bezpečnostním pásu a před airbagem.

Celosvětová snaha o zvýšenou bezpečnost na silnicích
V březnu 2010 přijal řádný sněm Spojených národů rezoluci, která prohlašuje roky 2011 až 2020 za dekádu iniciativ zaměřených na bezpečnost silničního provozu. Navzdory pokroku v mnoha zemích se počet smrtelných nehod na silnicích v posledních letech nadále zvyšuje. Ročně zahyne v důsledku dopravních nehod zhruba 1,3 milionu lidí a Spojené národy odhadují, že zranění utrpí 50 milionů lidí. Cílem zmíněné iniciativy Spojených národů je snížit odhadovaný počet smrtelných nehod na silnicích pro rok 2020 o polovinu. Kromě zlepšení stavu silničních sítí tato snaha zahrnuje zdokonalení a rozšířené využívání aktivních bezpečnostních systémů.

Program nezávislého testování (New Car Assessment Program, NCAP) v Evropě dnes zahrnuje do svých hodnotících kritérií i záchranný systém ESP®. V roce 2010 budou mít šanci obdržet nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení pouze takové modely vozidel, které disponují ESP® v standardním vybavení. Na základě toho zahájil program Euro NCAP teprve nedávno novou iniciativu, která si klade za cíl prosadit ještě důrazněji důležitost bezpečnostního systému nabízeného výrobci automobilů. Detaily této iniciativy byly předloženy 13. července na akci organizované eSafety Challenge, celoevropskou komunikační iniciativou mezinárodní automobilové federace FIA, a Evropskou komisí.

Mnoholeté snažení o vyšší bezpečnost
Již od roku 1978 zahájila firma Bosch výrobu prvního aktivního bezpečnostního systému – protiblokovacího systému brzd ABS. Po tomto systému následoval v roce 1987 systém protiprokluzové regulace TCS, a v roce 1995 pak ESP®. V poslední době začal být jako nadstandardní vybavení v novém Audi A8 sériově vyráběn systém prediktivního nouzového brzdění. Pokud tento systém zaznamená hrozící náraz na vpředu jedoucí vozidlo, varuje řidiče a pomáhá mu brzdit. Pokud se kolizi nelze vyhnout, zahájí tento systém krátce před nárazem plné brzdění a tím podstatně sníží závažnost nehody.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!