70 let společnosti Schaeffler

4. července 2016, 14:16

70 let společnosti Schaeffler – od geniální myšlenky k mezinárodnímu koncernu.

Svou podnikatelskou činnost zahájili bratři Schaefflerové s odvahou, kreativitou a prozíravostí v dubnu roku 1946 v městečku Herzogenaurach a spolu se svými zaměstnanci tak položili základní kámen dnešní skupiny Schaeffler. Jak se stal Schaeffler díky průkopnické myšlence celosvětovým koncernem.

Skupina Schaeffler, představující jednu z velmi významných a úspěšných kapitol vývoje německého průmyslu po roce 1945, oslaví 70 let své existence. Základní kámen dnešní skupiny podniků položili v roce 1946 v městě HERZOGENAURACH bratři Dr. Wilhelm Schaeffler a Dr. Ing. h.c. Georg Schaeffler založením společnosti Industrie GmbH. Tam se také od té doby nachází sídlo skupiny Schaeffler. Razantní vzestup firmy začal, když Dr. Georg Schaeffler v roce 1949 vynalezl klec jehlového ložiska INA. Krátce nato zahájila firma Schaeffler masovou výrobu jehlových ložisek vedených klecí určených především pro německý automobilový průmysl. Dnes je skupina Schaeffler s více než 84 000 zaměstnanci po celém světě integrovaným dodavatelem automobilek a dalších průmyslových odvětví s globální působností. „Často se říká, že rodinné firmy uvažují v dlouhodobém horizontu. Pro firmu Schaeffler to každopádně platí. Kromě ekonomického úspěchu jsou pro nás důležité i vlastní kořeny a hodnoty,“ vysvětluje Maria-Elisabeth Schaeffler-Thumann.

Začátky
Historie skupiny Schaeffler začíná v hornoslezském městečku Katcher. Tam převzal Dr. Wilhelm Schaeffler textilní závod, který později produkoval i kovové výrobky. Po mezidobí ve Schwarzenhammeru v pohoří Smrčiny (německy Fichtelgebirge) přišli bratři Schaefflerové při hledání pozemku pro svůj podnik se železniční přípojkou v roce 1946 do Herzogenaurachu. Obec prodala oběma bratrům vhodný pozemek na základě příslibu, že do jednoho roku vytvoří 120 pracovních míst. Ta byla v Herzogenaurachu naléhavě zapotřebí. O rok později již nově založená společnost Industrie GmbH zaměstnávala 193 lidí. Společnost Industrie GmbH zpočátku vyráběla dřevěné zboží každodenní potřeby: žebříky, koloběžky, opaskové přezky, knoflíky a také v Schwarzenhammeru vyráběný prodejní hit – přestavitelné ruční vozíky. Brzy přibyly kovové výrobky, jako například závitové řezací čelisti, pouzdra křížových kloubů a jehlová ložiska, používaná jako náhradní díly. Z tohoto počátečního období také pochází název značky INA, vytvořený zkrácením slovního spojení „Industrie-Nadellager“ (průmyslová jehlová ložiska), což později Dr. Georg Schaeffler na dotazy zaměstnanců interpretoval i jako „Immer neue Aufgaben“ (stále nové úkoly).

Geniální myšlenka
V roce 1949 vyvinul Dr. Georg Schaeffler klec jehlového ložiska INA, v níž jsou valivá tělesa vedena rovnoběžně s osou. Ve srovnání s dosud používanými jehlovými ložisky byla tato nová konstrukce kompaktnější, lehčí, spolehlivější a umožňovala vyšší otáčky. Díky svým přednostem znamenala jehlová ložiska INA převratné průmyslové řešení, které během roku 1950 dozrálo ze stadia prototypu do připravenosti k sériové výrobě těchto valivých ložisek. V září 1950 byla klec valivého ložiska INA patentována. Jehlová ložiska z Herzogenaurachu se krátce nato stala neodmyslitelnou součástí při výrobě vozidel, při konstrukci strojů a průmyslových zařízení, bez které se už v roce 1953 neobešlo žádné nové německé auto.

Rychlý rozvoj do pozice globálního hráče
Úspěch jehlových ložisek INA a jejich další vývoj si vyžádaly trvalé rozšiřování výrobních kapacit doma i v zahraničí. Internacionalizace společnosti začala v roce 1951 v sárském Homburgu, který tehdy ještě patřil k francouzskému hospodářskému prostoru. V roce 1957 zahájil výrobu první zahraniční závod v britském Llanelli. O dva roky později následovala společnost Schaeffler svého zákazníka, automobilku Volkswagen, do Brazílie, kde také otevřela novou továrnu. V polovině 60. let vstoupil Schaeffler na americký trh prostřednictvím majetkové účasti na podniku, ze kterého se v roce 1969 stala vlastní společnost v USA. Po pádu železné opony v roce 1989 přibyly závody ve východní Evropě a v Asii. V současné době skupina Schaeffler disponuje přibližně 170 provozy ve více než 50 zemích a celosvětovou sítí 74 výrobních podniků a také výzkumných a vývojových zařízení a distribučních společností.

Formování skupiny Schaeffler
V roce 1964 se bratři Schaefflerové rozhodli ke koupi majoritního podílu ve firmě Lamellen- und Kupplungsbau August Häussermann a v roce 1965 založili v bádenském Bühlu společnost LuK Lamellen- und Kupplungsbau GmbH. Tento podnik se již svým prvním inovativním výrobkem – spojkou s talířovou pružinou pro VW – zařadil mezi technologickou špičku ve svém oboru. LuK patří po letech partnerství s jinou společností od roku 1999 plně ke skupině Schaeffler. LuK, který představuje největšího světového výrobce spojek a který je specialistou na hnací ústrojí, dnes tvoří jádro divize zaměřené na převodové systémy. V roce 2001 převzala skupina Schaeffler společnost FAG Kugelfischer AG & Co. KG ve Schweinfurtu a výrazně rozšířila svou nabídku valivých ložisek. Od té doby je skupina Schaeffler druhým největším výrobcem valivých ložisek na světě. O pět let později byly německé společnosti FAG Kugelfischer AG & Co. oHG a INA-Schaeffler KG sloučeny do koncernu Schaeffler KG. Portfolio skupiny Schaeffler pak doplňují další podniky a značky, jako jsou Barden, Hydrel, IDAM nebo Schaeffler Engineering.

Přítomnost a budoucnost
Od smrti Dr. Georga Schaefflera v roce 1996 vedou úspěšně podnik jako výhradní společníci (spolu s managementem) jeho žena Maria-Elisabeth Schaeffler-Thumann a syn Georg F. W. Schaeffler. V roce 2009 získala skupina Schaeffler většinový podíl ve společnosti Continental AG. Dnes je rodinná holdingová společnost Schaeffler AG hlavním akcionářem této firmy. Od roku 2013 je předsedou představenstva společnosti Schaeffler AG Klaus Rosenfeld. V rámci strategické koncepce „Mobilita zítřka“ se společnost Schaeffler soustředí bez ohledu na jednotlivé divize či regiony na čtyři hlavní oblasti zájmu, kterými jsou: „ekologické pohony“, „městská mobilita“, „meziměstská mobilita“ a „energetický řetězec“. Tyto oblasti Schaeffler aktivně spoluvytváří vlastní výzkumnou a vývojovou činností. Díky svému vedoucímu postavení, pokud jde o technologie a inovace, nabízí Schaeffler svým zákazníkům a obchodním partnerům široké spektrum součástek, modulů, služeb a stále častěji i celých systémů. V říjnu 2015 vstoupila společnost Schaeffler úspěšně na burzu.

Společnost Schaeffler zahrnula téma digitalizace do své dlouhodobé strategie růstu a v rámci své digitální agendy vyvíjí inteligentní produkty, efektivní procesy a inovativní služby.

Související články

Schaeffler opět na druhém místě v žebříčku nejvíce inovativních německých podniků
Schaeffler opět na druhém místě v žebříčku nejvíce inovativních německých podniků

Vzhledem k více než 2.334 patentovým přihláškám podaným v roce 2015 obsadila společnost Schaeffler dle Německého patentového a známkového úřadu (DPMA) už podruhé za sebou druhé místo v žebříčku nejnovátorštějších německých podniků a patří tak k předním inovátorům. Společnost Schaeffler včas identifikuje klíčové trendy a stanovuje nové technologické standardy. Tato inovace podporující firemní kultura žene […]

Schaeffler přinese do Svitav až 1000 nových pracovních míst
Schaeffler přinese do Svitav až 1000 nových pracovních míst

Rozvoj společnosti v regionu, investice v hodnotě víc než dvě a půl miliardy korun a vytvoření 960 nových pracovních míst během tří až pěti let v novém podniku. To jsou záměry skupiny Schaeffler s novou výrobní halou, která se právě začíná stavět v průmyslové zóně ve Svitavách. První provozy by měly výrobu spustit už na […]

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!