Valeo speed/visio NOMAD: Rychlost pod přímým pohledem

2. prosince 2010, 0:00

Stačí chvilka nepozornosti a řidič už se svým vozidlem nemusí dojet do cíle. Proto se odborníci v oblasti automobilového průmyslu snaží vyvíjet zařízení, která pomohou řidičům ovládat vozidlo s co největší bezpečností a komfortem. Technici z firmy Valeo se tedy nechali inspirovat nejnovějšími technologiemi používanými v leteckém průmyslu. A tak světlo světa spatřil asistent řízení, který přichází na trh s označením speed/visioNOMAD.

Systém speed/visioNOMAD umožňuje řidičům plně se věnovat řízení a nerozptylovat se sledováním doporučené rychlosti. Tu mají promítnutou přímo před sebou ve výšce očí. Mohou se tak plně věnovat řízení, nepřehlédnou jiná vozidla, chodce či zvířata a mohou včas reagovat na nebezpečné situace v provozu. Výhled není omezen, protože projekční fólie je průhledná a splňuje bezpečnostní požadavky. Informace o rychlosti jsou získávány pomocí nejmodernější technologie GPS. Speed/visioNOMAD pracuje na podobném principu jako běžné navigační systémy. Rychlost vozidla určuje změnou polohy v čase. Polohu vozidla vypočítává na základě příjmu signálů ze satelitů GPS přímo v řidicí jednotce umístěné na přístrojové desce. Na překročení nastavené rychlosti je řidič upozorněn buď akusticky či případně jen vizuálně. Na přijímací jednotce lze nastavit jednotku rychlosti (km/h nebo mph), rychlostní limit, případně deaktivovat zvukový alarm. V systému je přednastaveno 5 rychlostních omezení, která se nejčastěji používají v Evropě (50, 90, 110, 120, 130). Na přístroji lze také zvolit jas, což zaručuje komfortní viditelnost zobrazovaných hodnot za všech světelných podmínek. Projekci na čelní sklo lze též případně vypnout.

Speed/visioNOMAD je kompatibilní se všemi druhy vozidel. Nevyžaduje školení obsluhy pro instalaci, vše potřebné je součástí balení. Instalace nezabere více než pět minut. Přijímací jednotka se jednoduše umístí na přístrojovou desku do dodávaného stojanu a na sklo se do přesně určeného místa nalepí průhledná projekční fólie. Pro zákazníky je také výhodná snadná přemístitelnost. Součástí balení jsou dvě instalační sady zahrnující projekční folii a držák pro přijímací jednotku. Speed/visioNOMAD tak může využívat jak majitel auta, tak i jeho manželka. Stačí pouze z jednoho auta jednotku vzít a přemístit do držáku v druhém autě.

Jednotka má vestavěný akumulátor, takže i bez napájení vydrží v provozu přibližně až 4 hodiny. Na vybití řidiče upozorní světelná signalizace. Nabíjení je snadné – pomocí připojovacího kabelu přes zásuvku zapalovače cigaret. Řidiči mohou současně používat například navigaci, která je na spotřebu energie náročnější. Speed/visioNOMAD nabízí bezpečný komfort při řízení a zvyšuje bezpečnost na silnicích.

Balení speed/visioNOMAD obsahuje:
Nářadí pro instalaci fólie na předním skle
3 antireflexní oválné fólie pro projekci rychlosti na čelním skle
2 samolepicí kloubové držáky řidicí jednotky
Kabel pro zásuvku zapalovače cigaret
Příručka pro instalaci a provoz ve 12 jazycích

Technické parametry:
Velikost (Š x V x H): 110 x 57,5 x 18 mm
Hmotnost: 105 g
Provozní napětí: DC 4,5 ~ 5,5 V
Příkon: 2,7 W
Maximální jas: 5500 cd/m (jas lze nastavit podle okolních světelných podmínek)
Provozní teplota: -20 °C ~ 80 °C
Systém GPS: SIRF Star III
Frekvence: 1575,42 MHz

Více na http://www.usmivejsezavolantem.com/cz_cz-products-driving-assistance.innovative-solution-8.html.

 

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!