Polský aftermarket a servisy v číslech

21. března 2019, 11:30

Polsko je náš severní soused, se kterým nás nepojí pouze společný slovanský původ, podobná řeč a mentalita, ale taky provázaný trh s náhradními díly. V tomto článku se můžete více dozvědět o polském trhu a servisní síti díky analýze „Motoristická branže v Polsku 2019”, kterou zpracovalo sdružení SDCM ve spolupráci s poradenskou firmou Frost & Sullivan.

Distribuce a obchod

O polských distribučních firmách se v České republice nejspíše ví jenom to, že u nás postupně zakládají pobočky nebo že zavážejí zboží přímo k nám. Kolik jich je, jak se jim dařilo v roce 2018 a co čekají od roku 2019 si teď můžete přečíst v následujících řádcích.

Prodej distributorů v segmentu osobních a nákladních automobilů (v mld. PLN)

Prodej polských distributorů
ZDROJ: SDCM

Dynamika změn v prodeji náhradních dílů

V Polsku je více než 50 distributorů s 1.200 místy pro velkoobchodní prodej dílů a příslušenství. Toto odvětví vytváří více než 32.000 pracovních míst. Dynamika růstu trhu s náhradními díly je cca 4 %. Je zajímavé, že tempo růstu distribučních společností je téměř trojnásobně vyšší a dosahuje 11 %. Důvodem je jejich flexibilita a trvalá expanze na stále více zahraničních trhů. O dovozu polských firem na naše území jsme psali koncem minulého roku.

Dynamika změn v prodeji náhradních dílů v PL
ZDROJ: SDCM

Distribuce náhradních dílů – provozní výsledky v roce 2018 ve srovnání s rokem 2017

Podle výsledků analýzy vykázalo v roce 2018 nárůst tržeb 85 % společností. Více než polovina distributorů – 60 % – vzrostla o více než 10 %. Nicméně prognózy růstu příjmů z distribuce dílů pro rok 2019 jsou méně optimistické v porovnání s výsledky za rok 2018.

Tržby polských distributorů v roce 2018
ZDROJ: SDCM

Až 95 % distributorů očekává, že v roce 2019 bude růst pokračovat. 55 % z nich si však myslí, že to bude pouze o 5 až 10 %. Může to souviset s rostoucí konkurencí na trhu, která vede k cenovým válkám. – řekl Ivan Kondratenko, konzultant poradenské společnosti Frost & Sullivan.

Předpoklad změn v prodeji náhradních dílů v PL
ZDROJ: SDCM

Servisy v PL

Zpráva SDCM uvádí, že hodnota polského trhu s náhradními díly a opravami vozidel činí v současné době více než 32 miliard PLN. V Polsku je aktivních téměř 20.000 nezávislých dílen pro osobní a nákladní automobily, kde pracuje okolo 145.000 lidí.

Servisy v PL
ZDROJ: SDCM

Servisní služby – provozní výsledky v roce 2018 ve srovnání s rokem 2017

Výzkum ukázal nárůst prodeje služeb u 65 % respondentů, z nichž nejvíce (téměř 36 %) zaznamenalo nárůst o více než 5 %. Objevuje se fenomén přebírání zákazníků velkými, zavedenými servisy, které tak rostou víc než celkový trh s opravami vozidel.

Tržby za servisní služby v PL
ZDROJ: SDCM

Nejatraktivnější oblasti služeb z hlediska zisku, které musí být podpořeny školením

Jedním z nejvýznamnějších faktorů podporujících rozvoj servisu je zapojení do nejatraktivnějších servisních služeb, tzn. do oprav relativně nových a technologicky vyspělých vozidel vybavených komplikovanými palubními elektronickými systémy.

Atraktivní servisní činnosti
ZDROJ: SDCM

Stejně jako u nás, tak i v Polsku se v nejbližší době budou muset distributoři i servisy popasovat s výzvami, které ovlivní celou motoristickou branži. Jak jsme již o tom psali, v příštích letech se bude muset aftermarket popasovat s jevy jako elektromobilita, carsharing, e-commerce, telematika nebo konsolidace na trhu. Které z těchto trendů ovlivní trh pozitivně, a které negativně, si budeme muset ještě pár let počkat.

Související články

Polští distributoři náhradních dílů zvyšují obrat hlavně díky exportu
Polští distributoři náhradních dílů zvyšují obrat hlavně díky exportu

Podle polského sdružení SDCM a poradenské firmy Frost & Sullivan se většině polských distribučních firem zvedl obrat za 3 čtvrtletí tohoto roku o více než 10 %. Výrazný podíl má na tom export, mimo jiné také do Česka a Slovenska.

Co bude mít vliv na budoucnost aftermarketu?
Co bude mít vliv na budoucnost aftermarketu?

Na 13. Kongresu motoristického průmyslu a obchodu ve Varšavě se velmi diskutovalo o budoucnosti celé motoristické branže. Rádi bychom se zamysleli nad několika probíranými tématy, která budou mít na evropský aftermarket v příštích letech nesporný vliv.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!