Continental má auto se dvěma volanty

21. srpna 2017, 15:09

Inženýři ze společnosti Continental zkoumají, jak se změní chování řidičů s příchodem automatizované jízdy a jak správně navrhnout interiér autonomního vozu.

Představte si, že po cestě domů z práce pustíte volant a místo stresu v kolonách si budete klidně číst knihu. Pro naplnění této představy není důležitá jen technika, je nutné zároveň zjistit, jak na vše bude reagovat i lidský element, člověk ve voze. Continental hledá řešení i pro podobné výzvy, kterým budou v této oblasti výrobci automobilů čelit. Intenzivně proto zkoumá a testuje celou škálu zobrazovacích a ovládacích konceptů pro automatizovanou jízdu.

 

Různé otázky týkající se spolupráce auta a řidiče
Tím, jak auto přebírá čím dál tím více úkolů souvisejících s řízením, člověk za volantem postupně přechází z úlohy řidiče do role pozorovatele. To vede ke zcela novým otázkám a výzvám souvisejícím s interakcí mezi člověkem a automobilem. Do jaké míry musí řidič vědět, co se děje na silnici okolo něj a před ním? Jakým nejvhodnějším způsobem může auto požádat člověka o zásah do řízení? Jak řidič spolupracuje s autem při vykonávání konkrétních manévrů? A které typy aktivit nesouvisejících s řízením vozidla budou moci lidé vykonávat, zatímco se jejich auta budou řídit sama? Nejvyšší prioritu zde mají přání řidičů, jejich bezpečnost a samozřejmě bezpečnost všech ostatních na silnici.

Technické složky ovládacích systémů pro autonomní vozy musí být nejen dynamicky propojené, ale také intuitivní a v každé chvíli musí zohledňovat aktuální míru pozornosti řidiče. Ten může vyžadovat delší čas a větší pomoc při přebírání kontroly nad vozidlem, pokud se delší dobu věnoval činnostem nesouvisejícím s řízením vozidla během automatizované jízdy. Jakmile se bude muset odtrhnout od knihy nebo pracovního mailu, chvilku potrvá, než se bude schopen opět plně věnovat řízení.

Testy zabezpečují simulátory i speciálně upravená vozidla
Právě citlivá fáze přechodu mezi autonomní fází jízdy a částí, kdy se řízení bude věnovat člověk, je příčinou rozsáhlého testování – v laboratoři i na silnici. Nově navržené systémy musí být před nasazením v reálném provozu neprůstřelné. Bez ohledu na kvalitu technologií bude lidské chování při přechodu na plně automatizovanou jízdu (úroveň 5) vždy hrát zásadní úlohu. Rozsáhlé zkoušky vykonávané testery, kteří nejsou vyškolenými řidiči, dovolují realistické hodnocení možností nových technologií.

Při jízdě na skutečných silnicích využívá Continental metodu, která účastníkům testů simuluje pocit jízdy ve vozidle s kompletně automatizovaným řízením. Do detailů propracované testovací vozidlo má množství senzorů, jež zaznamenávají chování účastníka výzkumu a analyzují jeho reakce. Testovací piloti sedí za maketou volantu na levé straně vozidla, zatímco vpravo za skutečným volantem sedí speciálně vyškolený řidič.

Ve chvíli, kdy testovací pilot převezme řízení, je vyškolený řidič informován pomocí head-up displeje o zamýšlených povelech a převádí je na skutečné pohyby auta. V autonomní fázi jízdy pak řídí vůz sám a vytváří dojem vysoce automatizovaného vozu. Pomocí této metody lze uživatelská rozhraní samořiditelných aut testovat v běžném provozu již dnes. V existujících autonomních prototypech by byli zkušební piloti vystaveni zbytečnému riziku. Výsledky těchto testů pomůžou koncernu Continental při vývoji ovládacích algoritmů pro systémy plně autonomního řízení.

Simulátor jízdy – „laboratoř ergonomie“ společnosti Continental – umožňuje inženýrům podrobně pozorovat a analyzovat účastníky testů. Mimo jiné lze například i měřit jejich tepovou frekvenci či presně zaznamenávat pohyby očí. Tyto údaje se sbírají bez jakýchkoliv vlivů zvenčí a pomáhají výzkumníkům stanovit, zda se účastník testu cítí pohodlně, či u něho konkrétní situace vyvolává stres. Laboratorní prostředí též znamená, že je možné účastníky testu vystavit mnohem většímu tlaku, například testovat jejich reakce na nebezpečné situace a kritické manévry, které by ve skutečném prostředí na silnici nebyly možné.

Jak bude člověk s autem vzájemně komunikovat?
Continental využívá různá řešení, jak poskytnout řidičům informace. Vizuálně na celé řadě displejů v kabině, zobrazováním na čelním skle anebo barevnými změnami svítících LED proužků. To vše je zároveň podporováno zvukovými signály, které například informují řidiče o skončení fáze automatické jízdy. Jakmile interiérové kamery určí, že se řidič stále nevěnuje řízení, aktivují se též hmatové prvky – například začne vibrovat sedadlo nebo se zatáhne předpínač bezpečnostního pásu.

Související články

Obchodování s autoelektronikou znamená pro Continental dobrý vítr v zádech
Obchodování s autoelektronikou znamená pro Continental dobrý vítr v zádech

Technologická společnost Continental znovu navyšuje na základě dobrých pololetních čísel svoji prognózu celkového obratu pro aktuální obchodní rok.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!