Zajímavost: Ford vypsal programátorskou soutěž zaměřenou na řešení specifických dopravních problémů v různých částech světa

, 25. července 2014, 11:48

Ford oznámil spuštění nové série programátorských soutěží pod názvem „Innovate Mobility Series“. Vývojáři aplikací se mohou zapojit do řešení specifických dopravních problémů v osmi místech po celém světě.

Série byla zahájena v polovině července v portugalském Lisabonu, americkém Los Angeles a indické Bombaji. Později se přesune do Dillí a regionu Chennai (obojí v Indii), čínské Šanghaje, jihoafrického Johannesburgu a Argentiny, kde bude probíhat na celostátní úrovni. Přihlášené aplikace bude hodnotit panel složený z vedoucích představitelů Fordu a místních odborníků.

Co město, to jiný problém
Každá z vypsaných soutěží je postavená tak, aby pomohla vyřešit dopravní problémy relevantní pro dané místo.

Lisabon (Portugalsko): Ford vyzval vývojáře aplikací, aby pomohli optimalizovat doručování zboží i služeb. Soutěž „City Mobility Challenge“ poběží od 15. července do 14. října. Vítězové budou vyhlášeni v listopadu.

Bombaj (Indie): Silnice i příměstská železnice bývají v dlouhém období dešťů často zaplavené. Programátoři se proto budou soustředit na to, jak využít data z automobilů ke zlepšení mobility v nepříznivém počasí. Soutěž „Monsoon App Downpour Challenge“ poběží od 15. července do 14. října. Vítězové budou vyhlášeni v listopadu.

Los Angeles (USA): Soutěžní příspěvky se mají zaměřit na hledání nových využití pro rozlehlá velkokapacitní parkoviště. Soutěž „Parking Lots 2.0 Challenge“ poběží od 15. července do 14. října. Vítězové budou vyhlášeni v listopadu.

Dillí (Indie): Vývojáři budou mít za úkol využít digitální nástroje k tomu, aby dostali pacienty v kritickém stavu rychleji do nemocnice. Soutěž „SUMURR Golden Hour Challenge“ poběží od 30. července do 30. října.

Region Chennai (Indie): Zde bude úkolem zlepšení dostupnosti zdravotní péče v odlehlých zemědělských oblastech. Soutěž „SUMURR mHealth Challenge“ poběží od 30. července do 30. října.

Šanghaj (Čína): Vývojáři budou hledat cesty, jak prostřednictvím mobilních aplikací pomoci snížit znečištění ovzduší v jednom z největších a nejlidnatějších čínských velkoměst. Soutěž „Urban Commuter Challenge“ poběží od 13. srpna do 13. listopadu.

Johannesburg (Jižní Afrika): Cílem se stane hledání nových způsobů, jak zvýšit užitnou hodnotu automobilů. Název i časový harmonogram soutěže budou upřesněny později.

Argentina: Soutěž nazvaná „The Future of Mobility Contest“ vyzve studenty a podnikatele k podávání námětů na zlepšení dopravní situace a celkové mobility v Argentině.

Zapojit se mohou vývojáři z celého světa
Rozhraní OpenXC od Ford Motor Company je nevýrobní open-source platforma, která vznikla s cílem přitáhnout vývojáře aplikací k experimentování s daty získávanými v reálném čase z osobních automobilů značky Ford. Cílem soutěžní série „Innovate Mobility Series“ je integrovat tato data do takových aplikací, jež mohou přispět k efektivnější, spolehlivější a ekologicky šetrnější dopravě.

„Platforma OpenXC dává vývojářům přístup k více než dvaceti různým datovým proudům, zahrnujícím vedle údajů z motoru a statistik spotřeby například informace o tom, zda jsou zapnuté stěrače,“ řekl Venkatesh Prasad, senior technical leader, Open Innovaition ve Ford Motor Company.

Potenciál platformy OpenXC vhodně využil technik Fordu Zac Nelson, když navrhl hlavici řadicí páky, která fyzicky reaguje na jízdní režim vozu. Jeho aplikace totiž rozvibruje řadicí páku v okamžiku nejvhodnějším pro změnu rychlostního stupně. Aplikaci lze naprogramovat pro sportovní, komfortní nebo hospodárnou jízdu.

Soutěžní podmínky a informace o cenách
V prvních třech soutěžích „Innovate Mobility Series“ (Bombaj, Lisabon a Los Angeles) budou vývojáři soutěžit o ceny v hodnotě 30.000 USD (v přepočtu více než 600.000 Kč), přičemž vítěz každé z nich získá hlavní cenu ve výši 15.000 USD. Vítěz argentinského kola vyhraje stipendium na Argentinské univerzitě a také cestu na autosalon v Detroitu, kde se setká se zástupci Ford Motor Company. Ostatní ceny budou zveřejněny později.

Přihlásit lze širokou paletu softwarových řešení včetně webových aplikací nebo aplikací pro operační systém Android. Není vyžadováno žádné konkrétní API ani SDK, Ford však doporučuje využít platformu OpenXC.

Další podrobnosti o „Innovate Mobility Series“ lze zjistit na www.fordsvl.com/innovatemobility. Informace o platformě OpenXC vývojáři naleznou na www.openxcplatform.com.

Tisková zpráva Ford Motor Company

Související články

Motor Ford 1.0 EcoBoost vyhrál potřetí za sebou anketu International Engine of the Year
Motor Ford 1.0 EcoBoost vyhrál potřetí za sebou anketu International Engine of the Year

Malý zážehový motor, který pohání Fiestu i další modely značky Ford, se prosadil v konkurenci výrobců prémiových automobilů a supersportů. Potřetí v řadě získal ocenění, jehož význam se ve světě automobilů rovná filmovým Oskarům. Motor 1.0 EcoBoost od Ford Motor Company, který dosahuje nízké spotřeby paliva bez kompromisů v oblasti výkonu, byl dnes oceněn jako […]

Zajímavost: Ford a Heinz spolupracují na vývoji udržitelných materiálů pro automobilový průmysl
Zajímavost: Ford a Heinz spolupracují na vývoji udržitelných materiálů pro automobilový průmysl

Zdálo by se, že automobily a rajčata nemají mnoho společného. Výzkumníci společností Ford Motor Company a H.J. Heinz Company však vidí prostor k inovativní spolupráci. Odborníci z obou firem zkoumají, zda je možné vyrábět z rajčat kompozity použitelné v automobilovém průmyslu. Konkrétně sušené rajčatové slupky by mohly posloužit jako materiál pro výrobu svorek kabeláže či […]

Zajímavost: Ford testoval systém automatického brzdění v dopravní špičce francouzské metropole (+video)
Zajímavost: Ford testoval systém automatického brzdění v dopravní špičce francouzské metropole (+video)

Monako je vrcholnou událostí kalendáře velkých cen, ale pro běžné řidiče představují největší výzvu ulice Paříže. Francouzská metropole je nechvalně proslulá tím, že motoristy vystavuje značnému stresu. Provoz je zde hustý, křižovatky nepřehledné a řidiči se snaží využít i ty nejmenší mezery. Právě z těchto důvodů představuje Paříž ideální prostředí pro testování Active City Stop, systému […]

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!