Bridgestone radí, jak bez problémů zvládnout zimu na silnicích

22. září 2011, 0:00

Vzhledem k tomu, že zima nás může v plné síle zaskočit již v podzimních měsících, připomíná Bridgestone všechny zásadní body svědomité přípravy osobního vozu na nejnáročnější část roku v životě motoristy.

Nejdůležitějším krokem je bezesporu výměna letních pneumatik za zimní. Zkušení a odpovědní řidiči přitom dobře vědí, že s přezutím neradno čekat, až napadne první sníh. Zimní pneumatika totiž překonává svými vlastnostmi letní pneumatiku nejen na sněhu a ledu, ale i na suchém a mokrém povrchu, jakmile teploty poklesnou pod 7 °C. Důvodem je rozdílné složení pryžové směsi pro výrobu letních a zimních pneumatik. Měkčí běhounové směsi zimních pneumatik jsou i během teplejší zimy bez sněhové pokrývky zárukou mnohem větší stability, lepší ovladatelnosti a výrazně kratší brzdné dráhy. Na sněhu a ledu je pak propast ve výkonnosti mezi zimní a letní pneumatikou přirozeně ještě mnohem větší.

 

Na výše uvedené skutečnosti konečně zareagovala i česká legislativa, která od 1. listopadu 2011 zavádí pro osobní a užitkové vozy povinnost používat zimní pneumatiky za zákonem stanovených podmínek na všech druzích pozemních komunikací, nikoli tedy jen na vyznačených úsecích, jako tomu bylo doposud. Motoristé, kteří se v zimě chystají do zahraničí, by si měli předem zjistit, jak je v zemích, jimiž budou projíždět, definováno zimní období a jaké jsou tamní požadavky na zimní výbavu, protože co stát, to jiná právní úprava! Včas obuté zimní pneumatiky jsou však v každém případě sázkou na jistotu.

V České republice platí povinnost používat zimní pneumatiky pro období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Zákon rovněž stanovuje, že u motorových vozidel s celkovou hmotností do 3500 kg jsou zimní pneumatiky povinné na všech kolech a hloubka jejich hlavních dezénových drážek nebo zářezů musí činit nejméně 4 mm. Povinnost se nevztahuje na případy nouzového dojetí s rezervní pneumatikou.

Řidiči, kteří přezouvají na zimní pneumatiky používané již v předchozích sezonách, by je měli před montáží důkladně prohlédnout, zda nejsou poškozené či příliš opotřebované. Legislativní požadavek na minimální hloubku dezénu 4 mm má totiž své opodstatnění, protože při nižší hloubce vzorku ztrácí zimní pneumatika své přednosti na sněhové pokrývce a mizí i takzvaný samočisticí efekt nezbytný pro jízdu na sněhu. Dalším směrodatným kritériem pro výměnu stávajících zimních pneumatik za nové je kromě hloubky dezénu také stáří pneumatiky. Odborníci značky Bridgestone doporučují obměňovat zimní pneumatiky nejpozději po pěti sezonách provozu, protože každá pneumatika ztrácí časem své původní vlastnosti vlivem povětrnostních podmínek na použitou směs.

Výsledky nezávislých testů ukazují, že při volbě nových zimních pneumatik se vyplatí sázka na kvalitu, která žel není zaručena pouhým označením „M+S“, „M.S“, „M/S“ nebo „MS“ (mud and snow = bláto a sníh) na bočnici nebo zařazením do kategorie terénních pneumatik. Někdy jsou tak totiž označeny také pneumatiky, které nejsou vyrobeny ze speciální zimní směsi pro nízké teploty nebo nemají potřebné lamelování nezbytné pro bezpečnou jízdu na sněhu a kluzkém povrchu. Výrobci značkových pneumatik proto zavedli jako spolehlivé vodítko pro spotřebitele symbol horského štítu a sněhové vločky umisťovaný na bočnice pneumatik, které jsou skutečně připraveny na všechny nástrahy zimního období. Tyto pneumatiky jsou navíc často vybaveny indikátorem opotřebení udávajícím zbývající hloubku dezénu 4 mm. Indikátor má na sobě symbol sněhové vločky (hvězdičky) a jeho poloha v běhounu je označena symbolem hvězdičky a hodnotou 4 mm v ramenní části. Používání pneumatik označených symbolem sněhové vločky, který motoristé naleznou na naprosté většině zimních pneumatik koncernu Bridgestone pro osobní vozy, vyžaduje od prosince 2010 například německá legislativa.

Na cesty do zasněžených hor je kromě volby kvalitních zimních pneumatik doporučováno přibalit rovněž sněhové řetězy, jejichž použití může být za určitých okolností dokonce povinné (např. v Německu při extrémních klimatických podmínkách). Montáž sněhových řetězů je vhodné se naučit a vyzkoušet předem.

V době výměny pneumatik by měl automobil projít také důkladnou kontrolou technického stavu, aby byl stoprocentně připraven na nejnáročnější období v roce. Zvláštní pozornost by měla být věnována osvětlení vozidla a brzdové soustavě. Nerovnoměrné brzdění jednotlivých kol může přivodit zejména na kluzkém povrchu velmi rychle nebezpečnou situaci. Poškození motoru vozidla zaparkovaného v mrazivém počasí zabrání nemrznoucí chladicí kapalina (do -25 °C) a ničím nerušený výhled z vozu za jízdy v každém počasí zaručí zimní směs v nádobce pro ostřikovače a dobrý stav stíracích lišt stěračů.

Pro bezproblémové spouštění motoru i za velkého mrazu je nezbytné udržovat akumulátor v dobrém stavu. V případě nouze mohou pomoci startovací kabely, které by přes zimu neměly chybět na palubě vozidla stejně jako škrabka na led, smetáček, lopatka, pracovní ochranné rukavice a případně i pytlík s pískem. Naopak rozmrazovač zámků je lepší v autě nenechávat, má-li být užitečný a plnit svou funkci. Přimrznutí pryžových těsnění k rámům dveří může zabránit jejich včasné ošetření vhodnými prostředky.

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!