Závodní historie značky Firestone

18. listopadu 2013, 8:50

Závodní historie značky Firestone.

1909 Zakladatel společnosti Harvey Firestone namontoval sadu pneumatik Firestone na vůz, který řídil Barney Oldfield v závodě Indianapolis 300. „Mojí jedinou životní pojistkou jsou pneumatiky Firestone,“ řekl Oldfield přítomným divákům během testovacích jízd před závodem.

1911 Ray Harroun zvítězil na pneumatikách Firestone v prvním závodě Indianapolis 500 za volantem vozu Marmon Wasp.

1920 Gaston Chevrolet vyhrál závod Indianapolis 500, čímž odstartoval nepřetržitou šňůru 43 vítězství jezdců na vozech vybavených pneumatikami Firestone v tomto závodě, která trvala až do roku 1966.

1937 Billy Winn byl 12. září 1937 nejrychlejší v závodě Syracuse 100, a zahájil tak nepřetržitou šňůru 225 vítězství jezdců na vozech vybavených pneumatikami Firestone v seriálu závodů IndyCar, jež trvala až do závodu Springfield 100, který se uskutečnil 17. srpna 1963.

1937 Wilbur Shaw vybojoval pro značku Firestone její 20. vítězství v Indianapolis 500. Byl to poslední závod Indianapolis 500, v němž musel být součástí posádky mechanik.

1949 Jezdec v barvách značky Firestone Jim Roper vyhrál první závod seriálu NASCAR, který se uskutečnil 19. června 1949 v Charlotte (stát Severní Karolína). Jezdci, používající pneumatiky Firestone, byli první ve všech osmi závodech první sezóny seriálu, který v současnosti nese název Sprint Cup.

1963 Duane Carter byl první osobou, která se kvalifikovala do závodu Indianapolis 500 na revolučních nových širokých nízkoprofilových pneumatikách Firestone.

1965 Pneumatiky Firestone se poprvé objevily v závodě Formule 1. Pedro Rodriguez je měl na svém Ferrari.

1966 Firestone si 4. září připsal na své konto první vítězství v závodě Formule 1, když Ludovico Scarfiotti vyhrál na okruhu Monza za volantem monopostu Ferrari 312.

1967 Mario Andretti vyhrál závod NASCAR Daytona 500 na pneumatikách Firestone.

1970 Jochen Rindt se stal na pneumatikách Firestone mistrem světa Formule 1 v hodnocení jezdců.

1974 Firestone se stáhl na konci sezóny 1974 z hlavního seriálu formulových závodů v USA.

1975 Firestone odešel z Formule 1.

1991 Pneumatiky Firestone se poprvé objevily v roli oficiální pneumatiky mistrovství Firestone Indy Lights. Eric Bachelart se stal první mistrem Firestone Indy Lights.

1995 Firestone se vrátil do hlavního seriálu amerických formulových závodů 5. března v závodě Marlboro Grand Prix of Miami. Vítězství Scotta Pruetta z týmu Pat Patrick Racing v závodě Michigan 500 ze dne 30. července bylo prvním vítězstvím v IndyCar pro závodní oddělení značky Firestone od návratu značky do motoristického sportu.

1996 Arie Luyendyk stanovil na pneumatikách Firestone nový rychlostní rekord v kvalifikaci v Indianapolis průměrnou rychlostí 379,997 km/h. V tréninkových jízdách stanovil navíc historicky nejrychlejší zaznamenanou průměrnou rychlost na této trati dosaženou během jednoho kola – 381,216 km/h. Tyto rekordy platí dodnes.

1999 Goodyear po závodní sezóně 1999 odešel ze závodních seriálů CART a INDYCAR. Firestone se tak stal jediným dodavatelem pneumatik pro oba závodní seriály.

2002 Firestone se stal „Oficiální pneumatikou“ seriálu INDYCAR a závodu Indianapolis 500.

2002 Představitelé společností Firestone a Indianapolis Motor Speedway dne 5. května slavnostně představili silniční pneumatiku Firestone Firehawk Indy 500 na okruhu v Indianapolis. Byl to první funkční automobilový komponent s označením a logem IMS.

2004 Firestone se připojil k oslavám stého závodu seriálu IZOD IndyCar Series, jímž byl Firestone Indy 225 na okruhu Nazareth Speedway, dodáním speciálně označených závodních pneumatik. Firestone je jediným výrobcem pneumatik, který se zúčastnil všech závodů IZOD IndyCar Series od založení tohoto seriálu.

2006 Marco Andretti se stal třetí generací rodiny Andretti, která zvítězila na pneumatikách Firestone, čímž následoval svého dědečka Maria a otce Michaela. Marco vybojoval své první vítězství v seriálu IZOD IndyCar 27. srpna na okruhu Infineon Raceway.

2008 Zakladatel seriálu IZOD IndyCar Series Tony George a spolumajitel seriálu Champ Car World Series Kevin Kalkhoven se 27. února dohodli na spolupráci, směřující k oficiálnímu sloučení obou závodních seriálů a novému začátku amerických formulových závodů.

2011 Firestone Racing oslavil 4. září své 200. vítězství v seriálu IZOD IndyCar Series v závodě Grand Prix of Baltimore.

2012 Představitelé INDYCAR a Firestone Racing oznámili prodloužení kontraktu, na jehož základě zůstane Firestone oficiálním dodavatelem pneumatik pro IZOD IndyCar Series a Indianapolis 500 až do sezóny 2018.

Související články

Bridgestone a její značka Firestone vytvořily tým s Turbem od DreamWorks Animation (+video)
Bridgestone a její značka Firestone vytvořily tým s Turbem od DreamWorks Animation (+video)

Společnost Bridgestone Americas Tire Operations (Bridgestone Americas) oznámila počátkem března roku 2013 mnohostrannou propagační kampaň a soutěž na podporu nejnovější 3D komedie DreamWorks Animation, Turbo, o obyčejném hlemýžďovi zahradním, který sní o tom, že soutěží v Indy 500. Spojení mezi kultovní značkou Bridgestone Firestone a společností DreamWorks Animation známou pro její populární filmy Shrek, Kung […]

Bridgestone a Mercedes-Benz promění jízdu automobilem v nezapomenutelný zážitek (+video)
Bridgestone a Mercedes-Benz promění jízdu automobilem v nezapomenutelný zážitek (+video)

Bridgestone navázal další partnerství s koncernem Daimler, v jehož rámci začal dodávat prémiové pneumatiky pro proslulé kurzy řízení a další akce pro řidiče, organizované v rámci programu Mercedes-Benz Driving Events. Pneumatiky Bridgestone byly vybrány na základě jejich bezpečnosti, spolehlivosti a osvědčeného výkonu v široké škále provozních podmínek, od stavu silnice až po povětrnostní podmínky. Bridgestone […]

Firestone modernizuje řadu pneumatik pro osobní vozy
Firestone modernizuje řadu pneumatik pro osobní vozy

Firestone přišel do Evropy ve 30. letech minulého století a v reakci na rostoucí popularitu svých pneumatik vybudoval několik výrobních závodů po celém kontinentě. Firestone vycházel ze svých amerických tradic a v letech 1965 až 1975 dodával pneumatiky Firehawk pro závody Formule 1. Firestone je v současnosti pro evropské zákazníky důvěryhodnou značkou, která složila zkoušku […]

Skvělý start pro novou pneumatiku Firestone Destination HP
Skvělý start pro novou pneumatiku Firestone Destination HP

Pneumatika, která vrací legendární značku do záře reflektorů, byla sama středem pozornosti během skvěle připravené dvoutýdenní prezentace ve španělské Valencii. Firestone Destination HP, nejnovější vrcholná pneumatika značky pro SUV, byla podrobena testům 450 nezávislými odborníky na pneumatiky, členy médií a prodejci pneumatik v řadě dynamických produktových prezentací a jízdních zkoušek, které se uskutečnily v průběhu […]

Firestone zahajuje ofenzivu v Evropě
Firestone zahajuje ofenzivu v Evropě

Esencí značky Firestone je „svoboda řídit“ Firestone zahajuje nyní v Evropě ještě silnější ofenzivu. Společnost Bridgestone, která převzala celosvětové aktivity značky Firestone v roce 1988, investuje v poslední době do projektu, jenž zajistí značce Firestone na evropském trhu velmi konkurenceschopnou nabídku produktů doprovázenou příslušnou marketingovou podporou. Firestone klade od uvedení pneumatiky Destination HP pro SUV na trh v roce […]

Nové pneumatiky Firestone pro smíšený provoz zvládnou také jízdu mimo zpevněné cesty
Nové pneumatiky Firestone pro smíšený provoz zvládnou také jízdu mimo zpevněné cesty

Firestone, značka pneumatik, která přináší inovace již více než 100 let, pokračuje v posouvání hranic realizovatelného zcela novou řadou extrémně robustních pneumatik pro smíšený provoz na silnici i v terénu. Nové pneumatiky FS833 Steer (vodící), FD833 Drive (záběrová) a FT833 Trailer (pro návěsy a přívěsy) poskytují vyšší odolnost, dlouhou životnost a dobrou přilnavost v rozmanitých […]

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!