Vyšší spotřeba a hlučnost, horší ovladatelnost při intenzivních letních deštích, rychlejší opotřebovávání, ale hlavně delší brzdná dráha. Tyto nevýhody způsobuje používání zimních pneumatik během letního období. Díky zvyšující se informovanosti se podíl řidičů, kteří jezdí v létě na zimních pneumatikách snižuje, ale stále existuje značná část řidičů, kteří nepřezouvají.
Přesto, že tvar i vzhled zimních a letních pneumatik se na první pohled neliší, každá z nich má jiné složení směsi a jiný tvar dezénu běhounu. Specifické vlastnosti výrazně ovlivňují funkčnost obou typů pneumatik v průběhu roku. V letním období, kdy průměrné denní teploty pravidelně překračují 7 ° C, by řidiči měli používat letní pneumatiky. Tvrdší směs ve srovnání se zimními pneumatikami a běhoun se širokými obvodovými drážkami poskytují mnohem lepší vlastnosti a bezpečnostní parametry.
"Řidiči, kteří v letním období nepoužívají letní pneumatiky, se musí připravit na vyšší spotřebu a hlučnost, delší brzdnou dráhu, horší ovladatelnost při silných letních deštích a rychlejší opotřebovávání pneumatik," uvádí Jiří Vodička, Marketing Manager CZ / SK společnosti Goodyear Dunlop Tires. "Je nezbytné, aby si lidé uvědomili, že tak jako v jiných odvětvích, i v našem pneumatikářském se velký důraz klade na neustálý výzkum a vývoj nových technologií a postupů. Díky tomu se pneumatiky mohou přizpůsobit různým povětrnostním podmínkám a typickým teplotám v jednotlivých obdobích roku. Proto se zimní a letní pneumatiky od sebe značně liší. Jejich nesprávné používání má negativní vliv nejen na jízdní vlastnosti automobilu, ale vzhledem k delší brzdnou dráhu jsou i nebezpečné. V neposlední řadě používání zimních pneumatik v létě znamená vyšší spotřebu a opotřebení, což je neekonomické, "dodává Jiří Vodička.
Pneumatiky se v průběhu vývoje testují v různých podmínkách. Prokázalo se, že při vyšších teplotách se zimní pneumatiky začnou přehřívat a ztrácejí své optimální vlastnosti, což zapříčiňuje prodloužení brzdné dráhy. Navíc, měkčí směs a velké množství lamel, v porovnání s letní pneumatikou, způsobuje vyšší hlučnost.
Pneumatiky mají velký vliv i na spotřebu pohonných hmot, kterou ovlivňuje nahuštění, směs i dezén pneumatiky. Více záběrových hran na zimní pneumatice zvyšuje valivý odpor, a tím negativně působí na spotřebu pohonných hmot. Měkčí směs zimních pneumatik při používání v letním období současně způsobuje jejich rychlejší opotřebení. Letní směs, která je určena do těchto teplot, zajišťuje nejen delší životnost pneumatik, ale celkově i jejich lepší vlastnosti.
Komentáře