Rady Bridgestone pro bezpečné cestování za letní dovolenou

15. července 2015, 8:27

Bridgestone by rád přispěl několika radami a tipy pro motoristy k tomu, aby cestování automobilem bylo v letní sezoně, kdy se téměř 40 % Evropanů chystá jet na dovolenou automobilem, pro všechny účastníky silničního provozu zábavné a bezpečné. Hlavní pozornost je přitom věnována pneumatikám, protože ty jsou ve skutečnosti jediným bezpečnostním systémem vozu, který má kontakt s vozovkou.

Cestovatelské zvyky v Evropě
Podle studií, které letos uskutečnila společnost Stena Line, plánuje jet přibližně 40% Evropanů na letní dovolenou automobilem, zejména Francouzi (66%), Poláci (60%) a Němci (58%). Celkem 75% z dotazovaných, kteří mají takové plány, uvedlo, že hlavním důvodem, proč vyrazí za dobrodružstvím automobilem, je větší míra svobody a flexibility.

A kam mají namířeno? Nejoblíbenějšími destinacemi jsou Německo, Francie a Itálie, ale většina cestovatelů preferuje sousední země. A 72% podnikne tuto cestu se svou druhou polovičkou, oproti 1% dotazovaných, kteří uvedli, že by chtěli jet se svou tchyní. Většina Evropanů se během cestování automobilem nehádá. Nicméně z výzkumů vyplývá, že dvěma hlavními příčinami neshod v automobilu během jízdy na dlouhé vzdálenosti jsou rychlost jízdy a itinerář. Pro 22% cestovatelů je největší překážkou, kterou musí překonat, naložení všech věcí do vozu… aniž by zapomněli sluneční brýle, které jsou nejdůležitější položkou na seznamu věcí pro letní dovolenou pro téměř 60% letních cestovatelů.

Před odjezdem na dovolenou automobilem si Evropané rádi zjišťují informace o místě, kam jedou, a podnikají kroky k tomu, aby se svým vozem bezpečně dojeli do svého cíle. Konkrétně 64% považuje za nejdůležitější kontrolu itineráře před odjezdem na letní dovolenou a 62 % před odjezdem kontroluje, zda je jejich vůz v dobrém stavu. Kontrola stavu vozidla před odjezdem je skutečně zásadní. Podle kontrol bezpečnosti pneumatik, realizovaných společností Bridgestone, jezdí 78% evropských řidičů na pneumatikách, z nichž je minimálně jedna podhuštěná, zatímco 57% pneumatik je ve Velké Británii měněno až poté, co byl překročen legislativní limit minimální hloubky dezénu 1,6 mm, 21% francouzských řidičů jezdí na pneumatikách opotřebovaných na hloubku dezénu 1,6 mm nebo méně… a výměnu pneumatik stále odsunují! Ve Španělsku stojí za 75% dopravních nehod, způsobených pneumatikami, pneumatiky pořízené jako použité. To jsou problémy, které nejen ohrožují bezpečnost silničního provozu, ale také zvyšují spotřebu paliva a způsobují nadměrné opotřebení pneumatik.

V tomto bodě přichází do hry Bridgestone se svými doporučeními pro bezpečnou jízdu a letní prázdninové cestování automobilem s pocitem naprostého bezpečí:

Kontrola pneumatik
Bezpečnost silničního provozu začíná montáží vhodných pneumatik pro příslušné roční období. Při jízdě na zimních pneumatikách v létě se může brzdná dráha prodloužit až o 30%. Stejně důležité je používání správného tlaku v pneumatikách: podhuštěné pneumatiky nejenže znamenají kompromisy pro bezpečné brzdění a manévrování, ale spotřebují také více paliva a dřív se opotřebují. Tlak by měl být kontrolován u studených pneumatik, protože teplý vzduch se rozpíná, a naměřené hodnoty pak nemusí být přesné. Informace o doporučených hodnotách tlaku lze nalézt v návodu k obsluze, na vnitřní straně střešních sloupků B nebo na vnitřní straně víčka palivové nádrže. Také byste měli mít na paměti, že u plně naloženého vozu je nutné zvýšit tlak v pneumatikách.

Legislativou povolená minimální hloubka dezénu letních pneumatik je 1,6 mm. Nejsnadnějším způsobem, jak určit hloubku dezénu, je použít speciální měřidlo hloubky dezénu nebo integrovaný ukazatel opotřebení na pneumatikách. Jsou-li ukazatele opotřebení v jedné rovině s vnějším okrajem pneumatiky, je čas pneumatiku vyměnit. Jeden tip: vložte do dezénu jednoeurovou minci. Pokud uvidíte žlutý okraj, je čas vyměnit pneumatiky! Nezapomeňte také zkontrolovat drobná poškození pneumatik. Vysoké zatížení během prázdninových cest v kombinaci s horkem a nízkým tlakem v pneumatikách může mít za následek prasknutí pneumatiky s případnou ztrátou řiditelnosti vozidla. Zvláštní pozornost by měla být věnována pneumatikám obytných přívěsů, obytných vozidel a dalších přívěsů, a to zejména v případech, že se jedná o vozidla, která nebyla delší dobu používána.

Pohled pod kapotu
Před odjezdem se také doporučuje otevřít kapotu motoru a zkontrolovat stavy motorového oleje, chladicí kapaliny a náplně do ostřikovačů. U studeného motoru by měla být hladina chladicí kapaliny mezi značkami pro minimální a maximální stav. Během letního období byste měli používat kapalinu do ostřikovačů se speciálním čisticím aditivem, které usnadňuje odstraňování hmyzu ze skla čelního okna. Pro dobrý výhled byste měli zkontrolovat také stírací lišty: pokud tvoří na skle proužky, nebo už nemají dobrý kontakt s povrchem skla, měli byste je vyměnit.

Budiž světlo
Jsou ukazatele směru, brzdová světla a světlomety funkční? To lze zkontrolovat za pomoci druhé osoby, která funkčnost potvrdí, zatímco vy postupně zapínáte a vypínáte jednotlivá světla. To je důležité zejména v zemích, kde je povinné denní svícení, jako je Itálie, Švédsko, Švýcarsko a také Česká republika. Za nefunkční osvětlení vám hrozí pokuta.

Připravenost na každou situaci
Bezpečnostní výbava automobilu musí zahrnovat výstražný trojúhelník, lékárničku a reflexní vesty. Před odjezdem byste měli zkontrolovat datum expirace lékárničky a počet reflexních vest. V mnoha zemích musíte mít reflexní vesty pro všechny cestující nebo další položky povinné výbavy. V opačném případě opět riskujete pokutu.

Tyto drobné kontroly vám umožní snadno a jednoduše připravit vůz na prázdninovou cestu. Předejdete tím vzniku zbytečných stresových situací, ale také zabráníte poruchám. Důležité je s kontrolou vozidla nečekat až do večera před odjezdem. Zajištění případných náhradních dílů nebo dokonce nových pneumatik vyžaduje vynaložení určitého času.

Více informací
Více tipů ohledně pneumatik pro bezpečný prázdninový provoz vám poskytne nejbližší prodejce Bridgestone nebo je získáte na webové stránce www.tyresafety.eu. 

Související články

Pneumatiky Bridgestone byly vybrány pro nový crossover Fiat 500X
Pneumatiky Bridgestone byly vybrány pro nový crossover Fiat 500X

Fiat zvolil pro svůj nový crossover Fiat 500X pneumatiky Bridgestone. Největší výrobce pneumatik a gumárenských produktů na světě již zahájil dodávky pneumatik Turanza T001 v rozměru 225/45 R 18 91V do výrobního závodu Fiat v italském Melfi. Fiat 500X je nejnovějším přírůstkem do oblíbené rodiny modelů Fiat 500 a následuje po modelech 500, 500 Cabrio […]

Workshopy „Prémiová bezpečnost Bridgestone“ ukazují jasné přednosti prémiových pneumatik v oblasti bezpečnosti
Workshopy „Prémiová bezpečnost Bridgestone“ ukazují jasné přednosti prémiových pneumatik v oblasti bezpečnosti

Je pneumatika jen kulatá a černá? Na začátku vývoje všech pneumatik, letních i zimních, postupuje Bridgestone v souladu se svým mottem „sloužit společnosti produkty nejvyšší kvality“ a zaměřuje se na splnění potřeb spotřebitelů.   Ze zákaznické segmentační studie Bridgestone vyplývá, že pro téměř 50% motoristů je hlavním zájmem „bezpečnost a ovladatelnost na mokru“. V rámci […]

Bridgestone: Přesvědčte se na vlastní oči
Bridgestone: Přesvědčte se na vlastní oči

Bridgestone vyzval zástupce tisku, aby v testech porovnali prémiové pneumatiky s levnými dováženými pneumatikami Jasná výhoda prémiových pneumatik z hlediska bezpečnosti Bridgestone, největší výrobce pneumatik a gumárenských produktů na světě, názorně předvedl přednosti svých prémiových pneumatik na speciální novinářské akci, která se uskutečnila na evropském zkušebním polygonu Bridgestone v Aprilii nedaleko Říma. Cílem bylo ukázat zástupcům evropského […]

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!