Workshopy „Prémiová bezpečnost Bridgestone“ ukazují jasné přednosti prémiových pneumatik v oblasti bezpečnosti

, 3. června 2015, 8:10

Je pneumatika jen kulatá a černá? Na začátku vývoje všech pneumatik, letních i zimních, postupuje Bridgestone v souladu se svým mottem „sloužit společnosti produkty nejvyšší kvality“ a zaměřuje se na splnění potřeb spotřebitelů.

 
Ze zákaznické segmentační studie Bridgestone vyplývá, že pro téměř 50% motoristů je hlavním zájmem „bezpečnost a ovladatelnost na mokru“. V rámci toho je nejdůležitější potřebou „krátká brzdná vzdálenost na mokrém povrchu“, a hned poté „zachování kontroly nad vozem ve všech podmínkách“ a „krátká brzdná vzdálenost na zledovatělých a zasněžených silnicích“. Realita však zároveň ukazuje, že většina zákazníků kupuje pneumatiky podle ceny a do svého rozhodování nezahrnuje prémiové pneumatiky (přestože nezřídka řídí prémiový vůz). Ve stále větší míře kupují levné dovážené pneumatiky, převážně z Číny (to potvrzují data ETRMA). V letech 2007 až 2013 se dovoz pneumatik z Číny do Evropy téměř zdvojnásobil a v roce 2013 představoval 45% celkového dovozu pneumatik do Evropy. Z toho plyne, že motoristé mají o pneumatikách slabé povědomí, považují je za komoditu a vynucenou koupi, takže většina lidí nedokáže ocenit složitost konstrukce pneumatik a věří, že všechny pneumatiky jsou stejné: kulaté a černé! Neudivuje tedy, že cca 80% motoristů se obrací na prodejce (prodejce automobilů nebo pneumatik) s žádostí o doporučení ohledně koupě.
 
Údržba pneumatik je často přehlížena
Údržba pneumatik zahrnuje dvě hlavní oblasti: opotřebení a tlak vzduchu.
Co se týče opotřebení, jezdilo 25% řidičů, kontrolovaných v roce 2012 v rámci kontrol bezpečnosti pneumatik pořádaných společností Bridgestone (v celé Evropě bylo odborně zkontrolováno 28.000 vozidel), na pneumatikách opotřebovaných pod legislativou povolený limit hloubky dezénu 1,6 mm – a přesto tito řidiči stále odkládali výměnu pneumatik! Rizika jízdy na opotřebovaných pneumatikách (ztráta přilnavosti na mokru, riziko poškození pneumatiky) jsou dobře zdokumentována. Ve Velké
Británii je až 57% pneumatik měněno po překročení legislativou povoleného limitu!
Co se týče tlaku vzduchu, zjistil Bridgestone při výše uvedených 28.000 kontrolách bezpečnosti pneumatik, že 78% řidičů jezdí na podhuštěných pneumatikách. Tato skutečnost snižuje schopnost vozidla bezpečně brzdit a měnit směr. Dalším důsledkem je vyšší spotřeba paliva a mnohem rychlejší opotřebení pneumatik. Ve Španělsku se v roce 2014 zvýšil počet poruch vozidel souvisejících s poškozením pneumatik nebo nesprávným tlakem vzduchu o 14,4%.

Tato zjištění prokazují, že spotřebitelé sice chtějí na prvním místě bezpečnost, ale ve skutečnosti jde jejich chování opačným směrem.

Osvětová kampaň Bridgestone
Vzhledem k tomuto rozporu mezi „potřebami“ a „chováním“ došla společnost Bridgestone -největší výrobce pneumatik a gumárenských produktů na světě – k rozhodnutí, že je nezbytné informovat a vzdělávat motoristy v Evropě o důležitosti pneumatik a řádné péče o ně – a také o přednostech prémiových pneumatik v oblastech bezpečnosti a provozních vlastností, které nemohou být levnými dováženými produkty zaručeny.

Bridgestone šíří svá sdělení v Evropě třemi způsoby:

  • Celoevropská reklamní kampaň spuštěná v říjnu 2014 zdůrazňuje důležité přínosy pneumatik k bezpečnosti silničního provozu, protože jsou „jediným bezpečnostním systémem vozidla, který udržuje kontakt s vozovkou“.
  • Program bezplatných bezpečnostních kontrol pneumatik realizovaný odborníky na pneumatiky po celé Evropě na veřejných místech, jako jsou parkoviště a nákupní centra.
  • Specifické akce pro zástupce médií, jako je tento workshop „Prémiová bezpečnost Bridgestone“, na nichž se novináři mohou naživo přesvědčit o přínosech prémiových pneumatik v oblasti bezpečnosti.

Důležitý rozdíl v bezpečnosti na mokru
Výsledky workshopů na mokru – zejména brzdění na mokru – ukazují, že rozdíly v brzdné dráze mezi prémiovými a levnými dováženými pneumatikami jsou výrazné – a činí 4 metry. To je víceméně průměrná délka současného automobilu! V nouzové situaci – například při náhlém brzdění v husté dopravě na dálnici nebo před chodcem, který přechází silnici – by to mohl být rozdíl mezi materiální škodou a žádnou škodou, nebo dokonce fyzickým poraněním a žádným poraněním, což je ještě důležitější.

Ještě zásadnější než brzdná dráha je rychlost, s níž se vozidlo vybavené levnými pneumatikami ještě pohybuje v okamžiku, kdy už vozidlo s pneumatikami Bridgestone stojí. V rámci workshopu byla naměřena rychlost cca 22 km/h. To je více než dost na to, aby došlo k vážným materiálním škodám a fyzickému poranění.

Fyzické poranění
Je obtížné kvantifikovat tuto újmu peněžní částkou, ale mezinárodní statistiky, např. studie OTS (On the Spot), kterou nechalo v roce 2010 vypracovat britské ministerstvo dopravy, ukazují, že již při 8 km/h může střet s chodcem způsobit lehká až vážná zranění a ve vzácných případech dokonce úmrtí. Při nárazu rychlostí 22 km/h dochází ve 40% případů k lehkým až vážným zraněním, převážně hlavy a nohou.

Materiální škody
V případě nárazu do vozidla vpředu může dojít k vážnému poškození vozidla již při rychlosti 18 km/h:

  • promáčknutí nárazníku/masky chladiče
  • poškození světlometů
  • deformace kapoty motoru
  • aktivace minimálně jednoho airbagu

Odhadované náklady na výměnu výše uvedených komponentů dosahují pro VW Golf, používaný ve workshopu, výše 100.000 Kč. A samozřejmě i vozidlo vpředu by téměř jistě vyžadovalo výměnu zadního nárazníku, zadních světlometů a dalších dílů.

Z výsledků testů pneumatik Bridgestone a levných dovážených pneumatik v těchto workshopech plyne, že počáteční úspora cca 3300 Kč za sadu pneumatik by mohla v dlouhodobém horizontu přijít velmi draho z důvodu ztráty bezpečnosti.

Související články

Pneumatiky Bridgestone run-flat umožňují pokračovat v naprosto bezpečné jízdě i po ztrátě vzduchu
Pneumatiky Bridgestone run-flat umožňují pokračovat v naprosto bezpečné jízdě i po ztrátě vzduchu

Bridgestone je průkopníkem pneumatik RFT (Run-Flat Technology), které umožňují bezpečnou jízdu i po ztrátě vzduchu, od 70. let, kdy tato společnost vyvinula první pneumatiky RFT pro elektromobil určený k přepravě hendikepovaných osob v Tokiu. V roce 1986 vyvinul Bridgestone speciální pneumatiky RFT pro Porsche 959, ve své době nejrychlejší silniční vůz na světě. V roce […]

Evropský zkušební polygon Bridgestone:  Důležitá součást evropské strategie v oblasti výzkumu a vývoje
Evropský zkušební polygon Bridgestone: Důležitá součást evropské strategie v oblasti výzkumu a vývoje

Bridgestone slavnostně otevřel svůj evropský zkušební polygon EUPG (European Proving Ground) v Aprilii, 30 km jižně od technické centra Bridgestone TCE (Technical Center Europe) nedaleko Říma, v červnu 2004. Tento areál s rozlohou 144 hektarů, jehož dominantou je čtyřkilometrová oválná dráha, umožňuje společnosti Bridgestone celoroční testování pneumatik v Evropě s využitím nejmodernějšího technického zázemí. Na […]

Bridgestone: Přesvědčte se na vlastní oči
Bridgestone: Přesvědčte se na vlastní oči

Bridgestone vyzval zástupce tisku, aby v testech porovnali prémiové pneumatiky s levnými dováženými pneumatikami Jasná výhoda prémiových pneumatik z hlediska bezpečnosti Bridgestone, největší výrobce pneumatik a gumárenských produktů na světě, názorně předvedl přednosti svých prémiových pneumatik na speciální novinářské akci, která se uskutečnila na evropském zkušebním polygonu Bridgestone v Aprilii nedaleko Říma. Cílem bylo ukázat zástupcům evropského […]

Elektromobily projely Evropou na pneumatikách Bridgestone
Elektromobily projely Evropou na pneumatikách Bridgestone

Účastníci soutěže eTourEurope se 9. května podruhé vydali se svými elektromobily z Mnichova na velkolepou jízdu po Evropě. Rovněž podruhé podporovala týmy společnost Bridgestone jako exkluzivní dodavatel pneumatik pro tuto rallye. Soutěž eTourEurope je s průměrnou délkou denní etapy 450 km a celkovou délkou více než 4000 km nejnáročnější rallye pro elektromobily v Evropě a […]

Pneumatiky Bridgestone byly vybrány pro nový crossover Fiat 500X
Pneumatiky Bridgestone byly vybrány pro nový crossover Fiat 500X

Fiat zvolil pro svůj nový crossover Fiat 500X pneumatiky Bridgestone. Největší výrobce pneumatik a gumárenských produktů na světě již zahájil dodávky pneumatik Turanza T001 v rozměru 225/45 R 18 91V do výrobního závodu Fiat v italském Melfi. Fiat 500X je nejnovějším přírůstkem do oblíbené rodiny modelů Fiat 500 a následuje po modelech 500, 500 Cabrio […]

Rady Bridgestone pro bezpečné cestování za letní dovolenou
Rady Bridgestone pro bezpečné cestování za letní dovolenou

Bridgestone by rád přispěl několika radami a tipy pro motoristy k tomu, aby cestování automobilem bylo v letní sezoně, kdy se téměř 40 % Evropanů chystá jet na dovolenou automobilem, pro všechny účastníky silničního provozu zábavné a bezpečné. Hlavní pozornost je přitom věnována pneumatikám, protože ty jsou ve skutečnosti jediným bezpečnostním systémem vozu, který má […]

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!