Bridgestone přináší tipy pro bezpečné cestování za letní dovolenou

, 14. července 2016, 14:48

Bridgestone by rád přispěl několika radami a tipy pro motoristy k tomu, aby cestování automobilem bylo v letní sezoně, kdy se téměř 40% Evropanů chystá jet na dovolenou automobilem, pro všechny účastníky silničního provozu zábavné a bezpečné. Hlavní pozornost je přitom věnována pneumatikám, protože ty jsou ve skutečnosti jediným bezpečnostním systémem vozu, který má kontakt s vozovkou.

Cestovatelské zvyky v Evropě
Podle studií, které loni uskutečnila společnost Stena Line, plánuje jet přibližně 40% Evropanů na letní dovolenou automobilem, zejména Francouzi (66%), Poláci (60%) a Němci (58%). Celkem 75% z dotazovaných, kteří mají takové plány, uvedlo, že hlavním důvodem, proč vyrazí za dobrodružstvím automobilem, je větší míra svobody a flexibility.

A kam mají namířeno? Nejoblíbenějšími destinacemi jsou Německo, Francie a Itálie, ale většina cestovatelů preferuje sousední země. A 72% podnikne tuto cestu se svou druhou polovičkou, oproti 1% dotazovaných, kteří uvedli, že by chtěli jet se svou tchyní.

Většina Evropanů se během cestování automobilem nehádá. Nicméně z výzkumů vyplývá, že dvěma hlavními příčinami neshod v automobilu během jízdy na dlouhé vzdálenosti jsou rychlost jízdy a itinerář. Pro 22% cestovatelů je největší překážkou, kterou musí překonat, naložení všech věcí do vozu… aniž by zapomněli sluneční brýle, které jsou nejdůležitější položkou na seznamu věcí pro letní dovolenou pro téměř 60% letních cestovatelů.

Před odjezdem na dovolenou automobilem si Evropané rádi zjišťují informace o místě, kam jedou, a podnikají kroky k tomu, aby se svým vozem bezpečně dojeli do svého cíle. Konkrétně 64% považuje za nejdůležitější kontrolu itineráře před odjezdem na letní dovolenou a 62% před odjezdem kontroluje, zda je jejich vůz v dobrém stavu.

Kontrola stavu vozidla před odjezdem je skutečně zásadní. Podle kontrol bezpečnosti pneumatik, realizovaných společností Bridgestone, jezdí 78% evropských řidičů na pneumatikách, z nichž je minimálně jedna podhuštěná, zatímco 57% pneumatik je ve Velké Británii měněno až poté, co byl překročen legislativní limit minimální hloubky dezénu 1,6 mm, 21 %francouzských řidičů jezdí na pneumatikách opotřebovaných na hloubku dezénu 1,6 mm nebo méně… a výměnu pneumatik stále odsunují! Ve Španělsku stojí za 75% dopravních nehod, způsobených pneumatikami, pneumatiky pořízené jako použité. To jsou problémy, které nejen ohrožují bezpečnost silničního provozu, ale také zvyšují spotřebu paliva a způsobují nadměrné opotřebení pneumatik.

V tomto bodě přichází do hry Bridgestone se svými doporučeními pro bezpečnou jízdu a letní prázdninové cestování automobilem s pocitem naprostého bezpečí:

Kontrola pneumatik
Bezpečnost silničního provozu začíná montáží vhodných pneumatik pro příslušné roční období. Při jízdě na zimních pneumatikách v létě se může brzdná dráha prodloužit až o 30%.

Stejně důležité je používání správného tlaku v pneumatikách: podhuštěné pneumatiky nejenže znamenají kompromisy pro bezpečné brzdění a manévrování, ale spotřebují také více paliva a dřív se opotřebují. Tlak by měl být kontrolován u studených pneumatik, protože teplý vzduch se rozpíná, a naměřené hodnoty pak nemusí být přesné. Informace o doporučených hodnotách tlaku lze nalézt v návodu k obsluze, na vnitřní straně střešních sloupků B nebo na vnitřní straně víčka palivové nádrže. Také byste měli mít na paměti, že u plně naloženého vozu je nutné zvýšit tlak v pneumatikách.

Legislativou povolená minimální hloubka dezénu letních pneumatik je 1,6 mm. Nejsnadnějším způsobem, jak určit hloubku dezénu, je použít speciální měřidlo hloubky dezénu nebo integrovaný ukazatel opotřebení na pneumatikách. Jsou-li ukazatele opotřebení v jedné rovině s vnějším okrajem pneumatiky, je čas pneumatiku vyměnit. Jeden tip: vložte do dezénu jednoeurovou minci. Pokud uvidíte žlutý okraj, je čas vyměnit pneumatiky!

Nezapomeňte také zkontrolovat drobná poškození pneumatik. Vysoké zatížení během prázdninových cest v kombinaci s horkem a nízkým tlakem v pneumatikách může mít za následek prasknutí pneumatiky s případnou ztrátou řiditelnosti vozidla.

Pohled pod kapotu
Před odjezdem se také doporučuje otevřít kapotu motoru a zkontrolovat stavy motorového oleje, chladicí kapaliny a náplně do ostřikovačů. U studeného motoru by měla být hladina chladicí kapaliny mezi značkami pro minimální a maximální stav. Během letního období byste měli používat kapalinu do ostřikovačů se speciálním čisticím aditivem, které usnadňuje odstraňování hmyzu ze skla čelního okna. Pro dobrý výhled byste měli zkontrolovat také stírací lišty: pokud tvoří na skle proužky, nebo už nemají dobrý kontakt s povrchem skla, měli byste je vyměnit.

Budiž světlo
Jsou ukazatele směru, brzdová světla a světlomety funkční? To lze zkontrolovat za pomoci druhé osoby, která funkčnost potvrdí, zatímco vy postupně zapínáte a vypínáte jednotlivá světla. To je důležité zejména v zemích, kde je povinné denní svícení, jako je Itálie, Švédsko, Švýcarsko a také Česká republika. Za nefunkční osvětlení vám hrozí pokuta.

Připravenost na každou situaci
Bezpečnostní výbava automobilu musí zahrnovat výstražný trojúhelník, lékárničku a reflexní vesty. Před odjezdem byste měli zkontrolovat datum expirace lékárničky a počet reflexních vest. V mnoha zemích musíte mít reflexní vesty pro všechny cestující nebo další položky povinné výbavy. V opačném případě opět riskujete pokutu.

Tyto drobné kontroly vám umožní snadno a jednoduše připravit vůz na prázdninovou cestu. Předejdete tím vzniku zbytečných stresových situací, ale také zabráníte poruchám. Důležité je s kontrolou vozidla nečekat až do večera před odjezdem. Zajištění případných náhradních dílů nebo dokonce nových pneumatik vyžaduje vynaložení určitého času.

Bridgestone apeluje na majitele přívěsů
Bridgestone vybízí majitele přívěsů, především obytných, aby před dlouhými cestami během horkých dnů letních dovolených zkontrolovali jednoduchými úkony bezpečnost svých pneumatik, protože mnoho z těchto vozidel se vrací do provozu poprvé po dlouhé zimní přestávce.

Největší výrobce pneumatik na světě nabízí několik jednoduchých tipů, jak se přesvědčit o bezpečnosti pneumatik obytných přívěsů, které byly během zimních měsíců mimo provoz. Správná kontrola pneumatik zahrnuje tři kroky: kontrolu hloubky dezénu, kontrolu tlaku v pneumatikách a kontrolu možných poškození a opotřebení.

Bridgestone doporučuje důkladnou kontrolu všech druhů obytných přívěsů, které v létě vyjíždějí v mnohatisícových počtech na evropské silnice. Výrobce pneumatik navíc důrazně doporučuje měnit pneumatiky obytných přívěsů po 10 letech bez ohledu na to, jak vypadají při zrakové kontrole. Životnost pneumatik ovlivňuje nejen ujetá vzdálenost, ale také rozmanité prostředí, jemuž jsou vystaveny, ať se jedná o slunce, nebo sucho.

Pro suverénní jízdu na mokru je zásadní dostatečná hloubka dezénu pneumatik. Hloubka dezénu se zjišťuje speciálním měřidlem, nebo vizuálně, pokud jsou v dezénu vidět ukazatele opotřebení dezénu. Legislativa požaduje minimální hloubku dezénu 1,6 mm a ukazatel opotřebení by nikdy neměl být v jedné rovině s vnějším okrajem pneumatiky. S výměnou opotřebených pneumatik neradno otálet, zejména pak před dlouhou jízdou! Nedostatečná hloubka dezénu výrazně prodlužuje brzdnou dráhu na mokru a zvyšuje také riziko nebezpečného akvaplaningu, k němuž může dojít zejména v nečekaném letním dešti!

Motoristé by měli hledat příznaky stárnutí pneumatik, jako jsou praskliny na bočnicích nebo deformace kostry pneumatiky. Při dlouhodobém stání, je-li obytný přívěs používán jen několikrát za rok, může hmotnost přívěsu způsobit deformaci pneumatik. Pneumatiky obytného přívěsu i tažného vozidla by měly mít správný tlak. Informace o správné hodnotě tlaku v pneumatikách v závislosti na zatížení jsou uvedeny na příslušném vozidle nebo v návodu k obsluze. U osobních vozidel lze tyto informace často nalézt na střešním sloupku v prostoru dveří řidiče nebo na vnitřní straně víčka palivové nádrže.

Při delším provozu s podhuštěnými pneumatikami dochází k rychlejšímu opotřebení a výrazně se zvyšuje také riziko náhlé a rychlé ztráty tlaku, která by mohla způsobit ztrátu kontroly nad soupravou. Části defektní pneumatiky na vozovce mohou kromě toho ohrozit bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu. Podhuštěné pneumatiky zhoršují rovněž bezpečnost při brzdění a změnách směru jízdy. A v neposlední řadě zvyšují spotřebu paliva.

Udržování správného tlaku v pneumatikách je zárukou rovnoměrného opotřebení a delší životnosti pneumatik. Kontrola a případná úprava tlaku v pneumatikách by měla být realizována před zahájením cesty, u studených pneumatik – nikoli během jízdy nebo po ní, kdy jsou hodnoty tlaku vyšší. Nikdy by neměl být tlak snižován u zahřátých pneumatik, protože po jejich vychladnutí by mohla být hodnota tlaku příliš nízká. Po kontrole tlaku se přesvědčte, že je ventilek těsný, a nasaďte na něj čepičku.

Více informací
Více tipů pro bezpečnost pneumatik v době dovolených získáte od nejbližšího prodejce Bridgestone nebo na internetových stránkách www.tyresafety.eu.

Související články

Bridgestone a Aston Martin uspořádaly první dynamickou prezentaci modelu DB11
Bridgestone a Aston Martin uspořádaly první dynamickou prezentaci modelu DB11

Společnosti Bridgestone a Aston Martin pozvaly novináře z 11 zemí na zkušební polygon Bridgestone v Římě, kde se uskutečnila první dynamická prezentace modelu DB11 po jeho představení na mezinárodním autosalonu v Ženevě. Na programu bylo fotografování a vybraní novináři se zúčastnili plánovaných testovacích jízd, během nichž mohli prověřit výkony nového modelu DB11 ve vysokých rychlostech […]

Hodláte toto léto jezdit na zimních pneumatikách? Raději si to rozmyslete!
Hodláte toto léto jezdit na zimních pneumatikách? Raději si to rozmyslete!

Bridgestone vysvětluje, proč je přezutí na letní pneumatiky jedinou smysluplnou možností. Po přechodu na letní čas již všichni v Evropě vyhlížíme teplejší počasí. Tuto změnu ročních období doprovází celá řada každoročních rituálů: jarní úklid, první sekání trávy a pro miliony motoristů přezutí ze zimních pneumatik na letní. Přibližně 43% evropských řidičů přezouvá v chladné části […]

Bridgestone podporuje portál Motorcycle Diaries
Bridgestone podporuje portál Motorcycle Diaries

Bridgestone navázal partnerství s internetovou platformou pro motocyklisty, kteří hledají dobrodružství. Základem filozofie značky Bridgestone je touha doprovázet své zákazníky na jejich cestách. V oblasti motocyklů navázal Bridgestone oficiální partnerství s novou internetovou platformou Motorcycle Diaries, jež je určena pro všechny motocyklisty, kteří chtějí poznávat nejlepší silnice v Evropě! Motorcycle Diaries je největší databází (dosud neobjevených) […]

Nový prezident a předseda představenstva společnosti Bridgestone Europe, Middle East & Africa
Nový prezident a předseda představenstva společnosti Bridgestone Europe, Middle East & Africa

P190-9050 2K Clearcoat, P565-9030 2K Epoxy Primer a P565-9020 2K Chromate Free Wash Etch Primer jsou nové 2K Aerosoly vyvinuty značkou NEXA AUTOCOLOR. Je to kompletní sortiment aerosolů, které jsou kombinací snadné aplikace s rychlým procesem a vynikajícím výsledkem. NEXA AUTOCOLOR se zaměřuje na inovace ke zlepšení kvality lakování, produktivity a zvýšení ziskovosti. Příchodem těchto […]

Bridgestone rozšiřuje prémiové partnerství
Bridgestone rozšiřuje prémiové partnerství

Bridgestone rozšiřuje své dlouhodobé partnerství s koncernem BMW Group o nové smlouvy na dodávky pneumatik pro originální výbavu vozů prémiového německého výrobce. Nejnovější modely BMW řady 7 a BMW X1 opouštějí výrobní závody na pneumatikách Bridgestone. Bridgestone Potenza S001 a Blizzak LM001 pro nové BMW řady 7 Vrcholné luxusní sedany BMW řady 7, uvedené na […]

Bridgestone obsadil stupně vítězů v 39. ročníku vytrvalostního závodu
Bridgestone obsadil stupně vítězů v 39. ročníku vytrvalostního závodu

Bridgestone, největší společnost na světě vyrábějící pneumatiky a gumárenské produkty, obsadil stupně vítězů v 39. ročníku vytrvalostního silničního závodu Coca-Cola Zero Suzuka 8 Hours, který se konal ve dnech 28. až 31. července 2016. Závodní týmy, používající pneumatiky Bridgestone, dominovaly výsledkové listině tohoto prestižního závodu již popáté. „Rád bych poblahopřál členům továrního závodního týmu Yamaha,“ […]

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!