Ve „Světový den bezpečnosti a zdraví na pracovišti“ (28.4.2016) bude v popředí zájmu ochrana zdraví při práci, a také otázka: Jak se mohou zaměstnanci chránit před nebezpečími na pracovišti? Ochranné oděvy jsou jedním z opatření, které funguje, když se správně používá. Silvia Mertens je diplomovaná inženýrka pro techniku oděvů a manažerka výroby u poskytovatele textilních služeb MEWA Wiesbaden. Podporuje zákazníky při výběru ochranných oděvů a u této příležitosti sestavila kontrolní seznam.
Co ano a co ne při nakládání s pracovními oděvy.
Co je třeba zvážit:
Posouzení ohrožení
Na začátku je třeba posoudit ohrožení: V kterých pracovních úsecích se budou oděvy používat, před čím mají chránit? Jaký profil norem je vyžadován?
Typ oděvů
Provede se analýza stávajících oděvů. Jaké mají výhody a nevýhody? Co by mělo být u nového oblečení jinak?
Náklady a následné náklady
Pro zachování ochranné funkce musí být pracovní oděvy profesionálně prány a udržovány. O to se starají poskytovatelé textilních služeb. Je třeba zjistit, jaké služby jejich nabídka zahrnuje.
Kontrola v reálném prostředí: Je oblečení vhodné?
Ochranné oděvy musí být ověřeny v místě skutečného použití. Jak dobře chrání oblečení před existujícím ohrožením, například před používanými chemikáliemi a působením horka?
Test nošení: Co říkají zaměstnanci?
Ochranné oděvy by měli otestovat a zhodnotit zaměstnanci. Lze v nich bez problémů provádět všechny pohyby? Poskytují ochranné oděvy nezbytnou ochranu?
Čeho je třeba se vyvarovat:
Kupovat ochranné oděvy bez poradenství
V zájmu bezpečného vybavení zaměstnanců by měla být vyhledána podpora: interně u zaměstnance odpovědného za oblast bezpečnosti práce, externě u kompetentního poskytovatele služeb.
Samostatně odstraňovat škody
Žádná změna certifikovaných oděvů není přípustná bez předchozí kontroly certifikačního institutu. To platí dokonce pro zkrácení rukávů.
Neposkytovat informace zaměstnancům
K úkolům zaměstnavatelů patří rovněž předávání informací zaměstnancům o typu oděvů a manipulaci s nimi. Například v rámci provozního řádu.
Přenechat údržbu zaměstnancům
Ochranné oděvy by se neměly prát společně s normálním oblečením. Mohou tak ztratit svoji ochrannou funkci.
Přistoupit na kompromisy
Střední míra ochrany u osobních ochranných prostředků nepostačuje, optimální ochrana zlepšuje právní jistotu. V tomto směru podporují také poskytovatelé textilních služeb.
A jedna novinka:
Nařízení EP a Rady (EU) č. 2016/425 o osobních ochranných prostředcích
Nové nařízení EU – vstoupí v platnost 20. dubna 2016 – má vést k lepší ochranně uživatelů osobních ochranných prostředků. Zruší tak 21. dubna 2018 směrnici 89/686/EHS platnou od roku 1989. Profesionální poskytovatelé služeb jako společnost MEWA splňují zpravidla již veškerá zadání – tak jsou podniky a jejich zaměstnanci na bezpečné straně.
Komentáře