Poškození motoru díky nebezpečným kopiím filtrů

27. března 2015, 10:11

Čím dál častěji se servisy a řidiči aut setkávají s vážným poškozením motoru. Příčinou je často montáž olejového filtru, který díky drobnému detailu nefunguje správně.

Pístek MAHLE – multifunkčnost u olejového filtru
V dolní části filtračního kotouče (konkrétně u olejového filtru: OX 171/2D) je zabudovaný černý  plastový pístek s o-kroužkem. V branži je znám jako pístek MAHLE. V namontovaném stavu pístek přesně pasuje do otvoru v obalu filtru a utěsňuje ho.

Automatické vypouštění oleje
Při otevírání víčka při výměně oleje je pístek vytahován z otvoru v obalu filtru. Tím ho otevírá, což umožňuje vypuštění zbytku oleje z obalu do olejové vany.

Úplné vypuštění je velmi důležité, protože:

  • Zabraňuje úniku zbytkového oleje z pouzdra při montáži nového filtru.
  • Kromě toho umožňuje celkovou výměnu starého oleje za nový. Nový originální filtr je také vybaven pístkem s těsněním. Díky tomu při montáži dochází k úplnému zavření zpětného otvoru a celá olejová náplň je tlačena přes filtrační papír a při tom je čištěna – přesně podle očekávání.

Montáž: Připravená dráha
U dna obalu filtru se nachází dráha se spirálou, podobnou jako skluzavka v aquaparku. Při dotahování víka se pístek zasouvá po této dráze ideálně do otvoru  v obalu filtru, kde je uzamknut a zavírá otvor.

Kopie s destruktivním výstupkem
Aby neporušili patentovou ochranu MAHLE, jiní výrobci zkopírovali filtrační vložku, avšak na spodní část filtračního kotouče umístili plastový výstupek. Tento výstupek se může stát ničivou zbraní a při dotahování víka se zaseknout v obalu. Znemožní to otáčení filtrační vložky, což může mít fatální následky. Pístek se nemůže pohybovat po spirálovité dráze a pro mechanika je pak velmi obtížné přesně se trefit kolíkem do otvoru.

Další problém: ostrý plastový výstupek se může nebezpečně přiblížit k obtokovému ventilu v obalu nebo ho dokonce poškodit a znehybnit. Znamená to, že obtokový ventil, který se má pouze chvilkově otevírat za přesně daných situací, je stále otevřený a umožňuje nefiltrovanému oleji  cirkulovat motorem (přičemž řidič to vůbec nepozná). Nevyhnutelným důsledkem může být dokonce zadření motoru.

Výstraha: Problémy s tlakem oleje
Za určité situace pístek nedokonale utěsní zpětný otvor. Tehdy se objeví zřetelné problémy s tlakem oleje, což signalizuje pozornému mechanikovi chybu při montáži a zabrání se tak poškození motoru.

 

 

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Anonym, 23. ledna 2021, 21:05 0 0

Dobrý den. Plastový vystupek jsem ulomil. Je to vážný problém?

Odpověď