Porucha čerpadla chladicí kapaliny – příčiny a diagnostika

31. ledna 2022, 16:37

Čerpadlo chladicí kapaliny, běžně označované jako „vodní pumpa“, je důležitou součástí motoru. Jeho porucha může způsobit přehřátí motoru. Selhání čerpadla chladicí kapaliny je však obvykle důsledkem zanedbání servisu, např. neprovedení včasné výměny řemenového pohonu. Jak rozpoznat příznaky poruchy a jak postupovat, aby se prodloužila jeho životnost?

Hlavním úkolem vodní pumpy je zajistit cirkulaci kapaliny v motoru, a také tento proces vhodně regulovat. Toto zařízení je konstrukčně poměrně jednoduché a při dodržení servisních zásad prakticky bezúdržbové. Čerpadlo může být poháněno rozvodovým řemenem nebo řetězem, a stává se tak součástí rozvodů. Může být také namontováno samostatně a poháněno pomocným řemenem.

Čerpadlo chladicí kapaliny SKF

V prvním případě by mělo být čerpadlo bez ohledu na jeho aktuální stav vyměněno spolu s ostatními součástmi rozvodů. V druhém případě stačí postupovat podle pokynů výrobce. Aby čerpadlo chladicí kapaliny bezvadně fungovalo, je nutné včas vyměnit všechny související součástky a samotnou chladicí kapalinu, která má na jeho stav významný vliv.

Mezi typické příznaky poruchy vodní pumpy patří:

  • únik chladicí kapaliny
  • kolísání teploty chladicí kapaliny
  • hluk přicházející z okolí pumpy

Častým příznakem poruchy vodní pumpy je únik kapaliny. Příčinou netěsnosti může být těsnění čerpadla nebo těsnění mezi tělesem čerpadla a blokem motoru. Většina čerpadel má v plášti odvodňovací otvor. Malé množství vlhkosti v jeho okolí neznamená poruchu, zejména pokud se jedná o nové, právě nainstalované čerpadlo. Vše je otázkou množství.

Navlhnutí souvisí se záběhovým procesem čerpadla. Pokud ale průsak bude větší, je to s největší pravděpodobností známka poškození těsnění nebo chyby v instalaci ze strany automechanika. V takovém případě vysušte mokrá místa a sledujte, zda chladicí kapalina opět neuniká. Pokud ano, je takové čerpadlo vhodné k výměně.

„Pokud jde o samotnou výměnu, je třeba si dát pozor na levné náhrady a nekvalitní chladicí kapaliny, které nesplňují normy výrobce. Ve společnosti SKF jsme si toho vědomi, a proto nabízíme našim zákazníkům zařízení špičkové kvality, která jsou často určena pro prvovýrobu,“ říká Tomasz Ochman ze společnosti SKF.

Významným vodítkem pro diagnostiku možné závady vodního čerpadla je kolísání teploty chladicí kapaliny. Můžeme to sledovat na přístrojích uvnitř vozu nebo pomocí diagnostiky, pomocí které můžeme odečíst aktuální parametry. Pokud se motor začne přehřívat bez zjevného důvodu, může to znamenat, že čerpadlo chladicí kapaliny ztratilo svou účinnost a nerozvádí kapalinu do motoru ve správném množství.

Tyto příznaky mohou souviset s mechanickým poškozením uvnitř čerpadla (např. lopatek oběžného kola) nebo s únikem kapaliny způsobeným korozí součástí chladicího systému. Pokud je zjištěna koroze, je nutné vyměnit kapalinu a chladicí systém propláchnout vhodným prostředkem. Před rozhodnutím, co s čerpadlem, je však vhodné zkontrolovat stav dalších součástí chladicího systému: termostatu, chladiče nebo snímače teploty kapaliny. Jejich poruchy mohou být také příčinou náhlých poklesů a nárůstů teploty.

Dalším příznakem vadného čerpadla je neobvyklý hluk vycházející z jeho blízkosti. To obvykle znamená, že je poškozené ložisko. Příčinou závady může být nesprávná instalace rozvodového řemene, který může při nadměrném napnutí příliš zatěžovat ložisko čerpadla, a tím urychlovat jeho opotřebení.

„Po identifikaci zdroje hluku je třeba provést konečné ověření závady ložiska. To zjistíme po demontáži čerpadla a následným ručním otáčením jeho hřídelí. Pokud se ozve podobný zvuk nebo je patrná vůle, ložisko je poškozené. Za normálních podmínek se hřídel čerpadla otáčí rovnoměrně s mírným odporem a nevydává žádný neobvyklý hluk. Samozřejmě je nepřípustné otáčet hřídelí nového čerpadla, které se tímto způsobem může nenávratně poškodit. Popsaný postup slouží pouze k tomu, abychom se ujistili, že se jedná o závadu ložiska na starém čerpadle,“ vysvětluje Tomasz Ochman.

Je třeba poznamenat, že poruchy vodní pumpy jsou obvykle způsobeny spíše nedbalostí servisu než závadou samotného zařízení.

„Stará, opotřebovaná chladicí kapalina se vyznačuje vysokým obsahem chloridů, které mohou v kombinaci s vysokými teplotami způsobit korozi součástí čerpadla, jako je rotor, jeho tělo nebo kluzný těsnicí kroužek. Pozdní výměna rozvodů, jejichž součástí může být čerpadlo, a také nepravidelná výměna samotné kapaliny, která po letech ztrácí své ochranné vlastnosti, to jsou hlavní příčiny poruchy každého čerpadla chladicí kapaliny, které by samo o sobě nemělo způsobovat žádné problémy,“ shrnuje Tomasz Ochman.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!