Dvouhmotový setrvačník – příznaky poruch. Kdy je nutné vyměnit dvouhmotový setrvačník?

27. března 2023, 15:11

Dvouhmotový setrvačník (DMF) je jednou z nejdražších opotřebitelných součástek moderních automobilů. Kromě toho je při opravě většinou nutné vyměnit také spojku a olej v převodovce. I cena za servis je vysoká, protože oprava je pracná a časově náročná. Jak poznáte příznaky poruchy DMF?

Spojka s dvouhmotovým setrvačníkem

V mnoha motoristických publikacích najdete informace o životnosti dvouhmotového setrvačníku. Nejčastější údaj je od 100 až po 200.000 ujetých kilometrů. Je skutečně možné se na takové hodnoty spolehnout? Ne. Dvouhmotový setrvačník se může porouchat mnohem rychleji.

Jaká je životnost dvouhmotového setrvačníku?

Podle našeho názoru nelze určit průměrnou životnost dvouhmotového setrvačníku. Na životnosti DMF se podílí příliš mnoho faktorů.

 • Nejdůležitější z nich je způsob, jakým řidič vůz používá. Zde vstupuje do hry především způsob řízení. Agresivní jízda, prudké zrychlování – to vše poškozuje DMF. U vozů s rozvážným řidičem vydrží dvouhmota mnohem déle. Je tu však jedno ale…
 • Eko jízda. Brzdění motorem, jízda na vysoké převodové stupně při nízkých otáčkách. To vše také velmi rychle poškozuje DMF. Bude úspora za menší spotřebu paliva dostatečně velká na to, aby pokryla náklady na výměnu spojky a setrvačníku? Pravděpodobně ne…
 • Častá jízda po městě a jízda na krátké vzdálenosti také poškozuje dvouhmotový setrvačník. Opakované vypínání a startování motoru (také díky systému start-stop) zvyšuje opotřebení DMF.
 • Záleží i na spojce. Poškozená spojka ničí dvouhmotu. Jakým způsobem? Spálená spojka může například vést k přehřátí DMF. A poškodit spojku není zas tak těžké. Někdy stačí pár výjezdů z blátivého nebo zasněženého místa, abyste v autě pocítili zápach spálené spojky. Proto je vhodné měnit oba díly současně.
 • Poruchy motoru způsobující zvýšené vibrace. Nejznámějším příkladem je například porucha zapalovacího systému u benzinových motorů. Silné vibrace vznikají také u dieselových agregátů s vadnými žhavicími svíčkami. Čím více vibrací musí dvouhmotový setrvačník neutralizovat, tím rychleji se blíží ke konci své životnosti.
 • U opotřebovaných motorů s nízkým kompresním tlakem ve válcích se DMF opotřebovává rychleji.
 • Tuning motoru, zvýšení jeho výkonu – to také přispívá ke zrychlenému opotřebení dvouhmoty.
 • Je jasné, že životnost dvouhmotového setrvačníku závisí také na kvalitě použitého dílu. Řidiči mají na výběr mezi originálními díly OEM (stejné jako v prvovýrobě), vysoce kvalitními náhradními díly (jejichž nákup je cenově nejvýhodnější) a levnými náhradními díly nízké kvality.

Vyskytuje se zde příliš aspektů na to, aby bylo možné určit průměrnou životnost dvouhmotového setrvačníku. V jednom voze může DMF fungovat 300.000 km, zatímco v jiném se může porouchat po 30.000 km.

Příznaky poškození dvouhmoty

Jak poznáte, že je třeba vyměnit dvouhmotový setrvačník? Zde jsou typické příznaky poruchy DMF:

 • Snížený jízdní komfort – zřetelné vibrace v kabině vozu;
 • vibrace v kabině, vnímatelné při volnoběhu motoru (dříve nebyly přítomny);
 • drnčení při vypnutí motoru – pozor, u dieselů to může být důsledek nedovírající se škrtící klapky;
 • drnčení při startování motoru;
 • chrastění při zrychlování;
 • chrastění při volnoběhu.

Oprava dvouhmoty – jak ji vyřešit?

Jaké možnosti má řidič, kterému se porouchal dvouhmotový setrvačník?

 • Použití nového dvouhmotového setrvačníku včetně spojky. Jak jsme již zmínili, cenově nejvýhodnější je zakoupit náhradní díly střední kvality. Je samozřejmě nutné zjistit, co je příčinou poruchy a odstranit ji. Např. změnit styl jízdy, opravit motor atd.
 • Použití tovární přestavbové sady, která místo DMF používá pevný setrvačník a spojku s většími tlumiči torzních vibrací. Takové sady jsou k dispozici pouze pro některé motory. Obvykle se jedná o pohonné jednotky s nižším výkonem.
 • Demontáž dvouhmotového setrvačníku a použití standardního setrvačníku. Nejhorší možné řešení. Absence dvouhmoty způsobí přenos vibrací na součásti hnacího ústrojí (převodovku a poloosy), což způsobí jejich zrychlené opotřebení. Při výměně DMF sice ušetříte, ale náklady na následnou opravu převodovky budou vyšší. K tomu se přidá zhoršený jízdní komfort, který se projevuje hlavně vibracemi v kabině.

Dvouhmotový setrvačník je jedním z nejproblematičtějších dílů moderních automobilů. Důležitou informací je, že dvouhmotový setrvačník není problémem pouze dieselových vozů, protože se montuje do stále většího počtu benzinových automobilů.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!