K zamyšlení: Je na děravých cestách něco pozitivního?

5. září 2011, 0:00

K sepsání těchto pár řádků, mě přiměla jízda po polských silnicích na veletrh firmy Inter Cars. MotoFocus se již potřetí vydal tento veletrh a protože jsme ze severní Moravy a máme to necelých 400 km, opět jsme zvolili cestu autem :-(.

Cesta ubíhala docela rychle, ale v necelé půlce cesty z Katovic nás čekala nepříjemnost. Příští rok se v Polsku a na Ukrajině uskuteční Mistrovství Evropy ve fotbale a Polsko se snaží do té doby vystavět nové dálnice, které nyní mají jen pár kilometrů. Je zřejmé, že například dálnici A1 od našich hranic do Gdańska vystavět nestačí. Ale zpět k naší cestě. Na naší trase se bohužel místní čtyřproudová silnice přeměnila na staveniště. Celý úsek se předělává na dálnice. Většina cesty je svedena do dvou pruhů. Na začátku jsme si jenom všimli, že se staví pár nových mostů, ale čím víc jsme se blížili k Varšavě, tím prací na silnici přibývalo a rychlostního průměru ubývalo. Nemluvě o stavu povrchu silnic. Kdo nadává na stav našich silnic, měl by si udělat malý výlet po polských silnicích. Zjistil by, že na tom nejsme ještě tak špatně. Cesta nám nakonec zabrala 6 hodin, což jsme vzhledem ke kolonám ve Varšavě brali jako skvělý čas.

Na veletrhu jsme se při rozhovorech s představiteli vystavujících firem dostali i k tématu stavu silnic. Kdo zvolil cestu vlakem nebo letedlem, ten to vyhrál, kdo jel autem, cestu proklínal. A tady právě padla jedna zajímavá myšlenka. Polsko je čtyřikrát větší trh než ten náš, polské firmy stále pronikají s prodejem na naše území a v prodejích se jim daří. A zde je možné vysvětlení a také jedna otázka. Může špatný stav silnic ovlivnit velikost prodejů? Možná, kdybychom měli stejně špatné silnice jako v Polsku, měli bychom i větší prodeje náhradních dílů. Fikce nebo na tom něco bude?

Jedna statistika na závěr. Ke skupině dílů, které se v České republice nejvíce objemově prodávají, patří podvozkové díly, brzdy a filtry. V Polsku do této skupiny patří i tlumiče.

A jaké skupiny náhradních dílů se prodávají nejvíce Vám? To je otázka v naší další malé anketě, kterou naleznete na úvodní stránce našeho portálu. Za vyplnění předem děkujeme.

PS: Zpáteční cesta nám trvala 8 hodin. Vyjet z Varšavy po 18 hodině je skoro nemožné. Rovný úsek 10 km nám trval 2 a půl hodiny. Zlatá Praha a její kolony.

 

 

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!