Bojí se výrobci autobaterií elektromobility?

17. února 2021, 15:56

Sníží hromadná výroba elektromobilů poptávku po klasických startovacích 12V autobateriích? Představujeme možné tržní scénáře.

Autobaterie je jednou z nejdůležitějších součástí pod kapotou benzínového nebo naftového automobilu. Díky ní můžete nastartovat motor, ale také chránit auto před krádeží (baterie zajišťuje napájení alarmu a centrálního zámku). Také umožňuje využívat mnoho funkcí vozu po vypnutí motoru.

Při optimálních podmínkách (správná provozní teplota, správná montáž, častá jízda, zejména na delší vzdálenosti) funguje autobaterie několik let. Toto období je zkráceno kvůli chybám uživatele, které vedou k podbití nebo vybití autobaterie. Díky tomu si výrobci automobilových (startovacích) baterií pro osobní automobily nestěžují na nedostatek práce. Ale elektromobilita je na obzoru. Elektrická auta jsou silně podporována, téměř „silově řízena“ evropskými a národními orgány. Dá se říci, že v tuto chvíli všechno směřuje k elektromobilitě.

Elektromobilita – není to dokonalé řešení

Vraťme se k otázce autobaterií. Může elektromobilita znamenat, že výrobci 12V automobilových (startovacích) baterií budou muset omezit svou výrobu a prodej?

Má elektromobil standardní 12V startovací baterii?

Pro mnohé to bude překvapení, ale ano. Lithium-iontová baterie instalovaná v podlaze, která je hlavním zdrojem energie pro elektromobil, nestačí. Ve standardním automobilu se spalovacím motorem je 12V startovací baterie nabíjena alternátorem, který přenáší energii z klikového hřídele automobilu. A jak se startovací baterie nabíjí v elektromobilu? K tomu se používá měnič DC/DC, který mění (snižuje) parametry proudu dodávaného z lithium-iontové baterie.

Které startovací baterie se používají v elektrických automobilech?
Nissan Leaf ZE0 – 45Ah 330A
Renault Zoe 88PS – 52/54Ah, 470-530A
Volkswagen e-Up – 44Ah, 420A
BMW i3 – 44Ah, 420A

Měli by se výrobci autobaterií bát elektromobility?

Automobily se spalovacími motory (benzín, nafta) z ulic náhle nezmizí, i když se elektromobilita ukáže jako jediná cesta, kterou se bude motorizace ubírat. Elektromobily navíc potřebují také startovací baterii.

V současnosti neexistují důvody, aby se výrobci autobaterií obávali, že jejich výrobky z trhu zmizí. 12V bateriemi jsou stále vybaveny i plně elektrické vozy. Takový zdroj energie je stále zapotřebí, například pro nastartování automobilu nebo elektrické ovládání stěračů či elektrických oken. Spolu s rozvojem elektromobility byla upravena technologie nabíjení baterie – u spalovacích motorů se to provádí pomocí alternátoru, v případě elektrických vozů je za nabíjení zodpovědná trakční baterie.

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!