Specialisté na těsnění – návštěva továrny Elring

23. května 2016, 13:36

Rozvoj motorizace lze snadno rozeznat. Avšak to, co vidíme navenek vozidla, je jen méně důležitá část. VW Golf dnes vypadá podobně jako před lety, ale pokud bychom například použili motorové těsnění vyvinuté před mnoha lety, jízda by netrvala dlouho. Jsou to detaily, které tvoří pokrok. Využili jsme pozvání od dodavatele těsnění Elring, abychom zjistili, jak se dnes vyrábí těsnění.

Takové srovnání se nebude zdát přehnané každému, kdo měl možnost navštívit továrnu ELRING v německém Dettingenu, malém městečku v horách, nedaleko Stuttgartu. Výroba těsnění je dnes velmi komplikovaná záležitost, která vyžaduje přesnost a předvídavost. To je vše kvůli technologickým změnám – motorům o malém objemu a rozměrů, které pracují při ztížených podmínkách a jsou vystaveny vyšší zátěži. Výrobci dodávající těsnění do prvovýroby dnes mají svá výzkumná centra, kde probíhají klíčové práce pro celý výrobní proces. Takové centrum je součástí závodu ELRING v Dettingenu. Potkali jsme se zde s inženýry navrhující těsnění pro nejnovější motory osobních a nákladních automobilů. Podrobnosti jejich výzkumů jsou samozřejmě předmětem obchodního tajemství. Uvnitř také není možné fotografovat. Návštěvníci se však mohou seznámit s jednotlivými fázemi návrhů a konstrukcí prototypů těsnění hlavy válců.

Vše začíná samozřejmě u počítače. Provedení měření s potřebnou přesností, je již prakticky nemožné bez použití vhodných programů. Návrháři pracují na vizualizaci a prototypy tisknou na speciální papír. Ten, po montáži v motoru a jeho následné demontáži, téměř doslovně „sype“ parametry, které poskytují vývojářům další informace. Výzkum je velmi mravenčí práce, kdy mnohé zkoušky končí s negativním výsledkem, a vy budete muset provést opravy. Koneckonců těsnění má dnes více úkolů, než kdykoliv předtím. Má nejenom zamezit úniku kapalin, ale také přispívat ke zvýšení odolnosti pohyblivých částí motoru. Z tohoto důvodu je velmi důležitá volba vhodného materiálu, ze kterého bude těsnění provedeno, a také přesnost konstrukce všech jejích okrajů. Je zajímavé, že některé detaily jsou viditelné pouhým okem a jiné ne. A proto je někdy obtížné rozlišit kvalitní těsnění od laciných náhrad.

Každý prototypu těsnění je v laboratoři Elring testován staticky i dynamicky. Pro druhý typ testů se používají speciální místnosti, ve kterých konkrétní motor pracuje v podmínkách srovnatelných s běžným provozem. Nejde jen o zvyšování a snižování zátěže, ale také o parametry, jako je teplota vzduchu nebo náklon (jako například při jízdě přes hory). Po zkoušce je motor rozebrán a analyzuje se stav těsnění. Během návštěvy továrny jsme měli možnost sledovat zkoušku na jednom z nových motorů čínské produkce.

Elring má továrny v mnoha částech světa. Ve starším závodě v Dettingenu se produkují především těsnění. Je to obrovský komplex, o čemž svědčí skutečnost, že i povrchní prohlídka trvá několik hodin. Výroba je do značné míry automatizována. Již před delší dobou byli lidé nahrazeni roboty, kteří garantují, že výroba se bude opakovat s přesností na setiny milimetru. Lidé vykonávají práci spojenou s řízením strojů nebo např. odběrem vyrobených dílů a jejich přepravou k dalšímu kroku výrobního procesu. Samozřejmě, že kontrola je nesmírně důležitá pro společnost, jejímž cílem je zachování opakovatelnosti a kvality výrobků. Díly jsou kontrolovány v každé fázi výroby – na určených místech můžete vidět zaměstnance sedící s mikroskopů nebo měřicích přístrojů.

Jedním z nejzajímavějších míst v továrně je sklad. Vzhledem k počtu referencí vyrobených v Dettingenu, je jeho obsluha možná pouze pomocí počítače. Za ukládání výrobků na správná místa jsou zodpovědné elektrické vozíky, které naloží zboží a přesunou ho tam, kam patří. Je zajímavé, že selhání řídicího programu by způsobilo výluku, protože nikdo není schopen bez použití programu určit, kde se právě vyskytují určité reference. Vozíky pohybující se po povrchu skladu vytváří pozoruhodnou podívanou – jako kdyby byly vystřiženy z filmu typu science-fiction. Bohužel, firma nedovoluje pořizovat fotky této činnosti.

Působivý je také přístup ELRINGU ke vzdělávání mladých lidí neboli potenciálních budoucích zaměstnanců. Na určeném místě byl vybudován strojový park speciálně pro učně. Pod dohledem instruktorů používají nejnovější nástroje a programy. Je obtížné porovnat tuto zkušenost se vzděláním získaným ve školní lavici.

Továrna č. 1 v Dettingenu se stále rozšiřuje. Větší a starší stroje jsou nahrazovány mnohem menšími, podobného výkonu. Ty starší se přesouvají do továren v jiných zemích nebo ukončí svůj život. Veškeré investice do nových zařízení znamenají mnohamilionové výdaje.

Elring je schopen vyrobit jakékoliv těsnění na objednávku. Jediným omezením jsou finanční možnosti objednávajícího a čas, jelikož některé projekty mohou být časově náročné. Zajímavým faktem je, že pokud je to nutné, firma vyrobí těsnění pro všechny motory Mercedesu od počátku výroby. To je v souladu s tvrzením výrobce s hvězdou v logu, který tvrdí, že je schopen dodat zákazníkům všechny díly svých aut, bez ohledu na rok výroby.

A co se stane, pokud se výrobci prudce otočí směrem k výrobě vozidel poháněných elektřinou? Německá společnost je připravena na takovou eventualitu. Před továrnou parkují elektrické BMW i3. Není to náhoda, protože Elring spolupracuje s výrobcem automobilů na dodávkách plastových dílů pro lithium-iontové články.

Mladší továrna Elringu v Dettingenu, je vzdálena od starší pouze několik kilometrů. Funguje již několik let a specializuje se především na výrobu plastových dílů, jako jsou olejové vany pro kamiony, těsnění ventilového víka, šrouby hlavy válců, podložky a různé drobné díly. Společnost se snaží rozpoznat budoucí trendy v automobilovém průmyslu. Dnes je jednou z priorit výrobců automobilů snižování hmotnosti. Z tohoto důvodu jsou např. oblíbenější odolné plastové kryty, které jsou mnohem lehčí než kov, a zárověň dodržují příslušné normy výroby.

Proč Akademie?
Každý technologicky pokročilý výrobek vyžaduje nasazení a znalosti osob, které dělají jeho instalaci nebo výměnu. V případě tak měnícího se segmentu trhu jako je těsnění, je nutné změnit způsob myšlení. Ne vždy bylo tak důležité optimální přizpůsobení těsnění a sterilní čistota částí motoru jako nyní – v případě nejnovějších pohonných jednotek. To ovšem neznamená, že se budete muset bát nových věcí a opravovat pouze starší motory. Je to cesta, která nikam nevede, tím spíše, že výrobci těsnění záleží na přípravě svých zákazníků pro montáž jeho produktů. A proto vznikla Akademie ELRING.

Školení jsou prováděny metodou „Train the trainer“, což lze přeložit jako „školení školitelů“. Lektoři společnost Elring – Mario Rauch a Murat Kutlu zvou zástupce značky ELRING z různých zemí k účasti na kurzu. Zaměstnanci distribuční firem, lektoři a obchodníci se dozvídají vše o výrobě těsnění. Seznamují se také s kompletní nabídkou firmy a učí se tipy pro montáž výrobků. Lidé, kteří podstoupí školení prováděné Mariem a Muratem jsou připraveni dále předávat své znalosti – svým zákazníkům v jejich domovských zemích.

Zároveň nejsou zbaveni podpory, což je webová stránka ELRING: www.akademie.elring.de. Mohou zde nalézt informace a montážní postupy, dále také schémata, ilustrace a videa – včetně vizualizací, které nejsou dostupná nikde jinde.

Návštěva továrny Elring podtrhuje a vyzdvihuje roli zkušenosti v automobilovém průmyslu. Desítky let výroby a vývoje, umožnily společnosti Elring vybudovat si pozici, která je nedosažitelná pro producenty začínající svou činnost později. Desítky továren po celém světě, mnohamiliónové investice a rozsáhlá infrastruktura poskytuje stabilní pozici. To je důvod, proč je tak velký zájem o výrobky firmy ELRING ze strany výrobců automobilů, dokonce i od týmů Formule 1 (Renault, Red Bull, Ferrari). Výrobky společnosti určené pro aftermarket jsou k dispozici přes několik distribučních sítí.

Související články

Vše zcela těsné – Tak vzniká těsnění hlavy válců
Vše zcela těsné – Tak vzniká těsnění hlavy válců

Společnost ElringKlinger má své hlavní sídlo ve městě Dettingen an der Erms. Již 135 roků je tento podnik s celosvětovou působností výrobcem těsnění, jejichž sortiment postupně doplnil i dalšími výrobky, jakými jsou moduly skříní a stínicí díly. Většina ze zhruba 1.600 zaměstnanců se zde zabývá výrobou těsnění hlav válců nesoucích označení „Made in Germany“. Co […]

Elring představil moderní, informativní a cílené internetové stránky
Elring představil moderní, informativní a cílené internetové stránky

U příležitosti zahájení veletrhu Automechanika 2016, předního veletrhu automobilového průmyslu, Elring spustil vylepšené webové stránky v novém, responsivním designu a rozšířeném obsahu. Z hlediska cílových skupin byla nová stránka přizpůsobena zejména pro odborníky ze servisních dílen na jedné straně a maloobchodních uživatelů na straně druhé. "Naše nově spuštěná webová stránka dává návštěvníkům možnost vybrat si […]

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!