Téměř 230 účastníků čtvrtého ročníku Diagnostic Con se tak akorát vešli do auly vysoké školy Škoda Auto “Na Karmeli” v Mladé Boleslavi a mimo opravářů automobilů či specialistů na autodiagnostiku, nechyběli ani zástupci Ministerstva Dopravy či lidé ze školství.
Méně nediagnostických prezentací. To bylo na posledním Conu odpískáno samotnými účastníky. Ti dali minulý rok jasně najevo: "Chceme jen diagnostiku a všechny informace okolo”. O to více nás potěšilo, že letos byly vesměs všechny prezentace hodnoceny velice dobře – hlasovalo celkem 181 účastníků.
Shrnutí jednotlivých prezentací a dojmy účastníků k nim
1. Blok o emisích pevných částic (Libor Fleischhans)
Bylo asi i dobře, že druhá nejúspěšnější prezentace z hlediska hodnocení samotnými účastníky byla navštívena i zástupci Ministerstva dopravy ČR. Ostatní kvitovali osvětlení funkce jednotlivých typů filtrů částic a jejich regeneračních procedur, které takto do hloubky znal skutečně málokdo. Že samotný filtr není nikdy viníkem, ale vždy jen obětí, tušil kdekdo. Ale úlohu jednotlivých komponentů, tak jak více než půl roku byly diagnostikovány a studovány na různých vozidlech, podala tato prezentace ve většině souvislostí tak, aby tyto systémy šlo udržovat v dobré kondici a na čištění byly posílány jen takové filtry částic, které skutečně vyčistit potřebují.
2. Převodovky v opravárenské praxi (Ivan Sixta)
Neschopnost komunikace mezi olejáři, nesprávné postupy a jasné regule zdůraznila prezentace Ivana Sixty, jednoho z nejzkušenějších opravářů převodovek s hrubou kůží na rukách, které nemohly zatajit denní montážní práce s kolečky, synchrony, mechatronikou, ložisky a pod. Že by jeho kufřík chtěl nějaký kolemjdoucí nenechavec odcizit, jsme se nebáli. Vážil totiž více než 40 kg! Že tato prezentace byla zajímavá, dosvědčovaly pravidelně se tvořící hrozny zájemců o podrobnější informace u výstavky poškozených dílů převodovek, ke kterým Ivan Sixta vysvětloval jejich příčiny a původ. Například i nesprávné sorty, typy a značky olejů, které opravny lijí do převodovek, nesprávné množství, nesprávné intervaly, nesprávné postupy, neprovedená základní nastavení, nesouossé motory po jejich uvolnění z lůžek a další desítky zdánlivých drobností, které, pokud tedy mechanikovi uniknou v souvislotech, znamenají předprogramovaný konec nebo dramaticky zkrácenou životnost převodovky.
3. Diagnostické “špeky” z praxe (Jiří Hampl)
Jiří Hampl je dlouhodobým školitelem FCD.eu a připravil si osvětlení metod, jakými se zjišťuje horní úvrať pístu ve válci, když se protočí segmentové kolo nebo vačky na vačkovém hřídeli. Zkrátka když se dává dohromady motor po nějaké kolizi a skryté závady jsou "hodně skryté". Jak se pracuje s tlakovou sondou pro dynamické měření kompresních tlaků ve válci a co by nám všechno uniklo, kdybychom měřili kompresi klasickým, výrobci předepsaným způsobem, ukázala detailní prezentace s animovanými prvky. Na
prezenace Jiřího Hampla se těší většina účastníků, avšak někteří v diskuzích po prezentaci připoměli i jiná možná řešení. Proto jsou pozdější diskuse pro všechny účastníky i jedním z největších přínosů celé akce.
4. Dvě cesty, dvě zkušenosti – záludnosti sériové diagnostiky (Libor Fleischhans)
Dvě moderní vozidla s inteligentními systémy nastavovačů a dvě pasti pro autorizované i neautorizované opravny. U VW Touareg 3,0 TDi se inteligentní diagnostika sekla docela zásadně a zatímco hlášením o "chybějícím signálu/komunikaci" navrhovala výměnu řídící jednotky turbodmychadla, pak jednoduché měření osciloskopem odhalilo skutečnou příčinu. VW Passat 2,0 TDi CR zase překvapil tím, že jestliže je v paměti závad uloženo hlášení o defektu vířivých klapek, ovládat se diagnostikou akčních členů jednou dají a podruhé zase nikoliv.
5. Pokračování strategie a metod při analýzách rozvodů (Jiří Hampl)
Jiří Hampl navázal dalšími dvěma případy na předchozí prezentaci, kde se analýzy podobaly prvnímu bloku, obsahovaly však další případy, kdy se postupovalo podobně logicky. Cílem bylo opět poukázat na vhodné a efektivní metody odhalení příčin závad.
6. Elektrika jako voda (Libor Fleischhans)
Prezentace o rozdílech v měření na akčních členech, které pracují jen když mají dostatek proudu, a na snímačích, kde rozhoduje přesnost napěťových signálů, byla orientovaná spíše na začínající uživatele osciloskopů. Kladně ji hodnotili zejména zástupci odborných škol, kteří v budoucích letech budou snad přibývat. Zkušenější a naprostí profíci se možná mohli občas trošku nudit, ale i to bylo vyváženo, protože prezentace obsahovala i názorné obrázky a přirovnání elektriky k vodě, které si každý rád při zkoumání křivek oscilogramu vybaví. Zdůraznění některých méně známých zásad vyvolalo neskrývaný zájem zejména na tvářích těch méně zkušených, proto měla tato prezentace trochu polarizovaná hodnocení.
7. Zapeklité závady – 3. kolo (Jiří Hampl)
Před tím, jaké nás může čekat peklo, pokud se nově objednaný díl chová jinak než správně, nás varovaly prezentace, kde přes všechny měřené parametry, které se zdály bezchybné, byla odhalena nekompatibilita v jediném, ale rozhodujícím písmenku, na které při prodeji dílu prodejce neupozornil. Jednalo se o zásadní problém v komunikaci s vozidlem. Jak dokáže zlobit úplně nová váha vzduchu, nekompatibilní škrtící klapka, neodrušené svíčky a kontakt na škrtící klapce, ukázaly prezentace diagnostiky vozidel Opel Vectra, Renault Scénic, BMW X5, a VW Touran.
8. Sériová diagnostika včera a dnes (Libor Fleischhans)
Nejlépe hodnocená prezentace dne v první části vtěsnala ještě dva příklady o praktických defektech filtrů částic a oxidačních katalyzátorů, ale hned poté se věnovala rize sériové diagnostice. V prvním případě šlo o prezentaci úskalí u staršího vozu Audi A4, kde blok naměřených hodnot nejen že ukazuje zcela nepravdivé údaje, ale ukazuje je i tak pomalu, že záznam znemožňuje dynamickou analýzu. Naproti tomu byl prezentován případ využitelnosti sériové diagnostiky na moderním BMW 1 z roku 2011, který nabízí signály s až 20x vyšší vzorkovací rychlostí, kde jsou vidět i kmity regulace AGR ventilu.
Blok prezentací o sériové diagnostice pak uzavřely případy VW Polo s prasklou odvětrací hadicí klikové skříně a zapalovací modul Audi A4. Vzhledem k nejlépe hodnocené prezentaci pořadatel již dnes slibuje, že další ročník se bude opět více věnovat sériové diagnostice.
9. Nový portál FCD.eu verze 6 a její nové prvky (Michal Fleischhans)
Portál FCD.eu prodělal ozdravnou kúru. Systém interaktivního odměňování kolegů "rádců" samotnými žadateli o technickou podporu, od nyní řeší problém “něco za něco”. Zavedený systém odměn za poskytnuté rady tak vyvažuje vztah mezi poskytovatelem a příjemcem technické podpory, aby jej obě strany chtěly a nakonec i mohly dále využívat. Zatím totiž neexistuje žádný silnější nástroj na efektivní odhalení komplikované příčiny závady, než je větší komunita dobrých diagnostiků, kteří sdílí své zkušenosti. Na tento systém pak navazuje i spuštěný systém hodnocení odbornosti mezi uživateli, který má poukázat na ty nejlepší diagnostiky na portálu FCD.eu a pomoci jim k novým zakázkám a zajímavým projektům. V tomto směru byl představen i plán nově vznikajícího servisního konceptu "Ověřené autoservisy" zaměřeného na diagnostiku závad. V průběhu března je na FCD.eu naplánované spuštění beta provozu systému, ve kterém "Ověřené autoservisy" budou zpracovávat diagnostické případy a finální protokoly, které budou hlavním výstupem jejich práce. Pokud se systém osvědčí, bude v r.2015 projekt oficiálně zahájen a představen v celé šíři.
Po prezentacích bylo v předsálí ještě dlouho živo. U interaktivní tabule se shromáždil hrozen těch, co pracují s osciloskopem a byly zde vyjasňovány otázky, jak nastavovat osciloskop při různých typech záznamů, jak se vyhodnocuje střída, jak se dají záznamy popisovat, jak se nechají nastavovat pásma signálů, jak vytvořit rovnici pro výpočet typových hodnot, jak používat pluginy a další desítky konkrétních dotazů. Ty byly prezentovány rovnou na tabuli, kde se rozsvěcovaly záznamy ze zkušebních jízd, aby se na nich vysvětlovaly jednotlivé kroky a specifická nastavení maximálně názorně.
Co asi nejvíce utkvělo v hlavě přihlížejícím, byly poznatky z praxe, kdy zakladatel portálu FCD.eu Libor Fleischhans demonstroval, jak se nechá přeskočit hned několik schodů při cestě za rozpoznáním příčiny závady.: "Pokud mi třetí krok, např. na signálu lambdasondy řekne, že nedochází ke kyslíkovým šokům ve výfuku, nebudu se zdržovat detailním napojováním samotného zapalování a se studováním jeho signálů, ale bude mi k tomu stačit "rušení" od zapalovacích signálů, které zaznamenám třeba právě na samotném signálu lambdasondy”.
Důležité též bylo, že paušálně se dopředu nedá určit, co bychom měli měřit předtím, než nahlédneme do motorového prostoru: "Při volbě strategie hledání závady podřizujte vše rychlosti a jednoduchosti! Právě tehdy, když bude naopak svorkovnice lambdasondy velmi těžko přístupná, budu volit měření jiných komponentů, které mi mohou povědět to samé, nebo podobně důležité informace. Nás by mělo zajímat, kde chyba není, a ne hned chtít vědět, kde je!” Totiž 80% případů je vyřešeno právě tímto vylučovacím způsobem! Pak se totiž můžeme zaměřit jen na pár či jeden ze systémů, což nám umožní diagnostikovat důsledně a přitom rychle.
Diagnostic Con 2014 (od FCD.eu) from FCD.eu – First Car Diagnostics on Vimeo.
Komentáře