Při špatném montážním postupu napínací kladky u motorů VAG Group 1,9 TDI může být vážně poškozen motor automobilu

9. května 2016, 8:39

Vzhled napínací kladky ze sady VKM 11130 se může lišit od demontované kladky z opravovaného motoru. Koncern VAG se v roce 2002 rozhodl nahradit původní kladku (VAG č. 038 109 243 G montovanou v letech 1996 – 2002) novou kladkou (VAG č. 038 109 243 N). Při výměně je nutné použít řemen odpovídající originálnímu dílu.

Problém se týká vozů VAG Group 1,9 TDI motory od r. 1996 do 2005 – Škoda (Octavia, Fabia), VW (Bora, Caddy, Golf, Polo, New Beetle), Seat (Cordoba, Ibiza, Inca, Leon, Toledo), Audi (A3). Odpovídají tomu sady SKF: VKM 11130, VKMA 01130, VKMA 01131 a VKMA 01251.

Pozor! Kladka VKM 11130 nemusí vypadat stejně jako kladka demontovaná z automobilu.

Mezi starou a novou kladkou jsou následující rozdíly:

Zásadní je rozvodový řemen 
Řemen použitý při montáži musí být bezpodmínečně shodný s řemenem použitým u daného motoru v prvovýrobě! S touto kladkou se používají dva různé napínací řemeny, které mají zcela jiné vlastnosti. Jediným kritériem, který tyto dvě různé aplikace rozlišuje je číslo motoru (bývá zobrazeno na nálepce umístěné na krytu rozvodů).

VKMA 01130 a VKMA 01131 -> Tyto sady pokrývají motory 1,9 TDI do určitého čísla motoru (viz katalog SKF)
VKMA 01251 -> Tato sada pokrývá motory 1,9 TDI od určitého čísla motoru (viz katalog SKF). Řemen v této sadě je silnější než v sadách VKMA 01130 a VKMA 01131. Proto tyto řemeny nezaměňujte. (Hlavním důvodem pro různé řemeny je rozdíl v zatížení v závislosti na vstřikovacích čerpadlech a délce servisního intervalu.)

Pro provedení kompletní a správné opravy doporučujeme použít celou sadu VKMA obsahující všechny díly potřebné pro výměnu rozvodů.

VKM 11130: Pozor při montáži!
Doporučujeme věnovat náležitou pozornost následujícím bodům týkajícím se montáže:

Vždy pečlivě následujte každý krok podle doporučení výrobce automobilu, abyste minimalizovali riziko vážného poškození motoru. Práci si nezkracujte!

Horní úvrať (HÚ)

Před sejmutím řemenu musíte nastavit motor na horní úvrať. U tohoto motoru je to velmi obtížné z důvodu kompresních pulsů vznikajících při ručním protáčení motoru. Značka horní úvratě se nachází na setrvačníku a je vidět svrchu skrz okénko ve spojkové skříni. Pro nastavení HÚ se doporučuje pomalu rukou otáčet řemenicí klikového hřídele ve směru hodinových ručiček až do bodu těsně před místo, ve kterém můžete zasunou zajišťovací trn do otvoru v řemenici vstřikovacího čerpadla. Poté použijte šroubovák k posunutí setrvačníku o jeden zub, až je seřizovací značka vyrovnána s ručičkou v okénku ve spojkové skříni. Nyní jste nastavili horní úvrať. Pokračujte dále podle pokynů výrobce automobilu.

Protáčejte motor pouze po směru hodinových ručiček z čelního pohledu na motor. Nikdy neprotáčejte motor v protisměru!!

Použití Montážní páky

Nikdy nepoužívejte montážní páku k natažení řemene do zubů řemenice. V tu chvíli si sice ušetříte čas, ale významně tak zkrátíte životnost řemene a můžete nepřímo způsobit poškození motoru.

Nastavení jazýčku zadní desky

Při montáži napínací kladky buďte opatrní na poškození jazýčku zadní desky kladky. Ujistěte se, že je jazýček umístěn správně v odpovídající drážce v těle motoru.

Šrafovaný indikátor opotřebení řemene

Šrafovaná část na novém typu kladky indikuje opotřebení řemene a nutnost jeho výměny.

Nezaměňujte šrafované pole s polem určeným pro nastavení napnutí řemene.

NIKDY napínací kladku s novým řemenem nenastavujte do šrafované části, jinak může dojít k brzkému poškození motoru.

Nastavení napnutí – Následuje nejdůležitější část celé výměny

Po namontování nové napínací kladky a řemenu (motor stále v horní úvrati) ověřte, že je jazýček správně umístěn v drážce. Nyní použijte speciální nástroj k otočení s napínací kladkou tak, že indikátor napnutí v okénku odpovídá značce správného napnutí (viz obrázek). Při kontrole doporučujeme použít zrcátko. Nyní dotáhněte hlavní šroub napínací kladky. Nepřepínejte jí – doporučený utahovací moment je 23 Nm. Nyní dvakrát protočte motor ve směru hodinových ručiček a znovu zkontrolujte pozici indikátoru a okénka. Tento krok nepřeskakujte. Při nastavování horní úvratě nikdy při jejím minutí nevracejte motor v protisměru hodinových ručiček. Nyní musíte znovu zkontrolovat, zda je indikátor napnutí na správném místě. Použijte zrcátko.

Nepokračujte v montáži, aniž by byl indikátor napnutí perfektně nastaven na správné místo!!!

Pozice indikátoru napnutí a okénka:

Související články

Novinky firmy SKF – 04/2016
Novinky firmy SKF – 04/2016

Prostřednictvím tohoto mailingu Vás bude SKF v pravidelné měsíční komunikaci informovat o novinkách a dalších zajímavostech týkajících se automobilových náhradních dílů SKF. Cílem je přinášet Vám aktuální a relevantní informace, díky kterým můžete zlepšovat svoje znalosti a konkurenceschopnost. Automobilové náhradní díly SKF v novém balení Automobilové náhradní díly SKF jistě velmi dobře znáte. Nově je […]

Společnost SKF otevírá nový závod pro těsnění v Mexiku
Společnost SKF otevírá nový závod pro těsnění v Mexiku

Společnost SKF dnes oznámila otevření nově vybudovaného závodu ve městě Zapopan v Mexiku. Nový výrobní závod je umístěn v blízkosti stávajícího závodu na výrobu těsnění ve městě Guadalajara, což umožňuje další rozšiřování výroby, převážně pro výrobce originálního zařízení v automobilovém průmyslu v Severní Americe. Stephane Le Mounier, prezident pro automobilový a letecký průmysl, k tomu […]

Technická informace SKF: VKPA 84621-montážní návod
Technická informace SKF: VKPA 84621-montážní návod

Ford Mondeo III, Transit, motory 2.0 a 2.2 TDDI-TDCI + Jaguar X-Type s motory 2.0 a 2.2 D. OE č.: Ford: 1669335, XS7Q 8591 AA / Jaguar: C2S48033. Vzhledem ke složitému montážnímu procesu spojenému se souvisejícími díly, které mohou ovlivnit výkon nově namontované vodní pumpy, přidává SKF do své sady VKPA 84621 několik dalších součástek […]

Technické doporučení pro montáž napínáku VKM15216 a vodní pumpy VKPC85624
Technické doporučení pro montáž napínáku VKM15216 a vodní pumpy VKPC85624

Správné namontování napínáku VKM 15216 je velmi důležité, protože jinak může dojít ke zničení nebo poškození zadní desky napínáku, šroubu nebo vodní pumpy. Doporučení se týká následujících vozidel: Správné namontování napínáku VKM 15216 je velmi důležité, a proto musíte postupovat podle návodu SKF obsaženém v rozvodových sadách (viz tabulka na konci). Utahovací moment šroubu napínáku […]

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!