Aftermarket ve Francii – rozhovor s prezidentem FEDA

18. března 2013, 20:54

Vilatte Michel je prezidentem francouzského sdružení distributorů dílů FEDA. Zvláště pro MotoFocus, odpověděl na několik otázek o domácím automobilovém trhu.

Francouzský trh je jedním z největších trhů v Evropě a je považován jako monopol výrobců automobilů. Vyznačuje se tím, že má největší počet autorizovaných servisů v porovnání s neznačkovými. Je to tak ve skutečnosti a čím je to způsobeno?
Je pravda, že francouzský nezávislý trh a zejména sektor, který se specializuje na karosářské práce, je zmonopolizován výrobci automobilů a jejich autorizované servisní sítě. Segment oprav karoserií však tvoří pouze asi 20% celkového trhu, takže to není až tak nevyhovující pro nezávislé servisy. Pokud se podíváte na níže uvedené údaje a vezmeme kompletně celý trh oprav, zdá se, že nezávislé subjekty jsou větší skupinou než autorizované. A jsou více konkurenceschopné. Situace na francouzském trhu, je především daná hlavně zastaralými právními předpisy (na francouzském trhu neplatí „dodatek o opravách“).

Změnila se v roce 2012 (a případně jak) aktivita autorizovaného sektoru v oblasti prodeje náhradních dílů a služeb?
Aktivita autorizovaného sektoru mírně klesá, protože nezávislý sektor je více dostupný, nabízí nižší ceny, a to i v případě originálních dílů nebo dílů srovnatelné kvality. A také proto, že nezávislý sektor stále více provádí prohlídky a opravy v záruční době výrobce automobilů. Díky intenzitě informačních kampaním připravených našim sdružením FEDA, a také díky našim členům: FEU VERT, MIDAS, NORAUTO, AUTO GROUP, více než 50% řidičů si uvědomuje možnost zvolit si služby nezávislého servisu, dokonce i během záruční doby.

U nás má automobilový trh problém s tím, že se řidiči nestarají o stav svého vozu. Co motivuje francouzské řidiče pro uskutečnění preventivních prohlídek?
Ve Francii máme také problémy s výkonem preventivních technických prohlídek, zejména z důvodu klesající kupní síle řidičů. Řidiči navštěvují servis, až když se s jejich vozem začíná dít něco vážného. Totéž platí v případě povinných technických prohlídek, které jsou prováděny ve Francii co dva 2 roky. Téměř 1,5 milionů řidičů tyto prohlídky ignoruje a riskují penále, protože si nemohou dovolit opravit své vozidlo.

Jaké výzvy čekají francouzské sdružení zastupující FEDA v nejbližší době?
Existuje několik problémů. Je důležitá změna francouzské legislativy nebo povinné zavedení „dodatku oprav“ Radou Evropské unie a její implementace ve všech zemích EU, včetně Francie. Prioritou je konstantní tlak na výrobce automobilů, aby dodržovaly pravidla EU o přístupu k technickým informacím. I když vše směřuje k lepšímu, jsou změny stále pomalé, neúplné a nestandardizované (dle analýzy francouzského úřadu pro hospodářskou soutěž.

Dalším problémem je rychle najít řešení pro nezávislý trh ohledně palubních systémů, jako je e-call, pro udržení kroku s výrobci automobilů. Úkolem je také podporovat rozvoj nezávislých servisů, zvyšování konkurenceschopnosti a rozšíření pravomocí na opravu vozidel, včetně hybridních a elektrickým. Chceme být i nadále silným a spolehlivým účastníkem jednání s francouzskými úřady a politiky s cílem chránit naše podnikání.

 

Srovnání českého a francouzského trhu: Francie Česká republika
Počet osobních a dodávkových vozidel 31,8 miliónů 4,6 miliónů
Počet nákladních vozidel 6,2 miliónů 688 tisíc
Průměrný věk osobních automobilů 8,2 let 13,9 let
Počet autorizovaných servisů 15.200 990
Počet neznačkových servisů 14.600 (24.000)* 6.400


* + karosářské dílny, pneuservisy, rychloservisy

Související články

Aftermarket ve Velké Británii – rozhovor s prezidentem IAAF
Aftermarket ve Velké Británii – rozhovor s prezidentem IAAF

Brian Spratt je prezidentem sdružení IAAF, které reprezentuje nezávislý trh ve Velké Británii. V rozhovoru nám řekl o situaci neznačkových servisů na německém trhu. Čím se liší motoristický trh ve Velké Británii od jiných trhů v Evropě? Brian Spratt: Nezávislý trh má asi 60-65% podílu na trhu, zbytek jsou dealeři automobilek. Na každý servis dealera […]

Aftermarket v Německu – rozhovor s prezidentem GVA
Aftermarket v Německu – rozhovor s prezidentem GVA

Hartmut Roehl je prezidentem organizace FIGIEFA a německého sdružení distributorů náhradních dílů – GVA. V rozhovoru nám řekl o situaci neznačkových servisů na německém trhu. Německý trh se vyznačuje tím, že má poměrně velké množství autorizovaných servisů ve srovnání s neznačkovými. Čím je to dáno? Od samého počátku mají němečtí výrobci automobilů vlastní servisní sítě. […]

Aftermarket ve Švédsku – rozhovor s prezidentem SBF
Aftermarket ve Švédsku – rozhovor s prezidentem SBF

Švédsko má kvůli relativně malému počtu obyvatel podobný vozový park jako Česká republika. O stavu místního trhu aftermarketu, jsme hovořili s prezidentem nezávislého sdružení distributorů náhradních dílů panem Christerem Liljenbergem. Využívají řidiči ve Švédsku služeb nezávislých servisů, když jejich auta jsou v záruce? Christer Liljenberg: První tři roky 80% nových automobilů je servisováno v autorizovaných […]

Aftermarket v Polsku – rozhovor s prezidentem SDCM
Aftermarket v Polsku – rozhovor s prezidentem SDCM

Česká republika a Polsko jsou sousedící země. Blízkost však neznamená podobné fungování ekonomik, včetně toho automobilového. Specifičnost těchto dvou trhů a zásady fungování mají vliv i na fungování českého a polského automobilového průmyslu. Pro více informací o polském trhu a jeho specifik jsme požádali o rozhovor pana Alfreda Franke, předsedu Asociace distributorů a výrobců náhradních […]

Aftermarket v Rumunsku – rozhovor s prezidentem ADPAR
Aftermarket v Rumunsku – rozhovor s prezidentem ADPAR

Pan Dan Cimpean se nedávno stal prezidentem sdružení ADPAR, které zastupuje zájmy členů nezávislého trhu v Rumunsku. Nedávno jste převzal funkci prezidenta sdružení ADPAR. Jaké úkoly na Vás čekají? Dan Cimpean: Když jsem byl v únoru pověřen pozicí prezidenta ADPAR, byl jsem překvapen malým počtem aktivních členů sdružení. Naším hlavním cílem je nyní přesvědčit členy, […]

Komentáře

Komentář musí být delší než 5 znaků!

Potvrďte prosím předpisy!

Ještě nikdo tento článek nekomentoval. Buďte první!